BRATISLAVA 20. marca (WEBNOVINY) – Obete prvého transportu zo Slovenska do koncentračného tábora Auschwitz pripomenú v nedeľu pietnou spomienkou Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry, mesto Poprad a Tatranská galéria v Poprade.
Pietne podujatie so sprievodným programom sa uskutoční na železničnej stanici a v Tatranskej galérii. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca Slovenského národného múzea (SNM) Artur Šturmankin, v nedeľu uplynie 70 rokov od vypravenia prvého transportu židovských dievčat a žien zo Slovenska do koncentračného tábora Auschwitz v poľskom Osvienčime. Prvých 1 000 židovských dievčat odvliekli fašisti z Popradu do koncentračného tábora v Osvienčime v transporte vypravenom presne 25. marca 1942 o 20:20.
Kladenie vencov na pietnom stretnutí bude pri pamätnej tabuli na železničnej stanici o 15:30. V budove Tatranskej galérie v Poprade na Hviezdoslavovej ulici 12 otvoria o 17:00 výstavy o holokauste a tragédii ľudského násilia.
Výstava Jenny Stolzenberg: Odpusť a nezabudni prinesie topánky, ktoré Jenny Stolzenberg vytvára z hliny, čím pripomína ponižovanie a utrpenie v koncentračných táboroch – Auschwitz, Mauthausen, Bergen – Belsen a na ďalších miestach nacistického teroru. Viera Kamenická vystaví fotografie s názvom Večné otázky. Spomienka na pamiatku obetí transportov sa uskutoční pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča.
Následkom neľudských podmienok, no najmä v plynových komorách a peciach krematórií zahynulo počas prevádzky tábora Auschwitz-Birkenau od roku 1942 do 1944 asi 2,8 milióna ľudí, najmä Židov, z toho 173-tisíc občanov bývalého Československa. Varovné fakty pripomína ústredná expozícia – rad výstav národov a štátov, ktorých príslušníci boli do Osvienčimu deportovaní.
Bývalý koncentračný tábor v Osvienčime je v súčasnosti Štátnym múzeom Auschwitz-Birkenau. Štátne múzeum dokumentuje v autentickom objekte koncentračného tábora neuveriteľné utrpenie obetí druhej svetovej vojny.