BRATISLAVA 18. júla (WEBNOVINY) – Trendy životného štýlu sto rokov späť boli v niektorých ohľadoch úplne opačné ako sú dnes. Prezrádza to téma Slovenskej národnej knižnice (SNK) nazvaná „Chudlo sa pred 100 rokmi do plaviek?“. Národná knižnica ju prináša v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív (DIKDA) na webstránke knižnice, kde okrem iného sprístupňuje zdigitalizované denníky, týždenníky a mesačníky, ktoré vychádzali na Slovensku pred 100 rokmi. Agentúru SITA o tom informovala manažérka publicity DIKDA Zuzana Stančíková.
Podľa generálnej riaditeľky SNK Kataríny Krištofovej jedným z najlepších svedectiev o tom, čím žila spoločnosť pred sto rokmi, sú bezpochyby novinové články.
Lenivosť môže byť aj prejavom problémov s trávením
„Pozývame verejnosť, aby nahliadla do storočných novín a časopisov, do rôznorodosti ich tém a štýlu, v akom boli písané. Neraz sú plné kuriozít a zaujímavostí. Práve pri téme chudnutia je pozoruhodné, že pred sto rokmi riešili opačný problém. Hľadali sa skôr liečivá podporujúce chuť do jedla,“ cituje tlačová správa šéfku SNK Katarínu Krištofovú.
V zverejnených článkoch či inzerátoch starých sto rokov sa okrem iného dá dočítať, že lenivosť môže byť aj prejavom problémov s trávením. Zaujímavé je i odporúčanie na krém, po ktorom každý istotne opeknie. Všetkým, ktorí chcú mať prehľad v módnych trendoch, je napríklad určený článok o dámskych módnych látkach na leto 1914.
Projekt DIKDA je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja
Na webstránke dikda.eu národná knižnica postupne uverejňuje vydania periodík Slovenské noviny, Slovenský denník, Národnie noviny, Národný hlásnik, Robotnícke noviny, Ľudové noviny, Slovenský týždenník, Národný hlásnik, Vlasť a svet, Domácnosť a škola, Slovenské pohľady, Veselé noviny, Rarášek, Živena či Dennica.
Projekt DIKDA, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), verejnosti sprístupňuje zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda také, ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.