BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) – Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) upozornil na pretrvávajúci nepriaznivý stav vo využívaní eurofondov v druhom programovom období 2007 až 2013. Miera čerpania v závere mája dosiahla iba vyše 68 percent, hoci čas na využitie peňazí Európskej únie do konca tohto roka sa kráti.
„Včasnosť vyhlasovania výziev má strategický význam pre implementáciu európskych fondov,“ informoval v utorok po zasadnutí parlamentného výboru pre financie a rozpočet predseda NKÚ Karol Mitrík.
Pravidlá sú podľa Mitríka príliš byrokratické
Za sedemnásť mesiacov od začiatku tretieho programového obdobia 2014 – 2020 pritom nebola zverejnená ešte žiadna výzva. „Problémy a chyby druhého programovacieho obdobia sa môžu opakovať,“ dodal šéf NKÚ. Pravidlá pre využívanie eurofondov sú podľa Mitríka príliš byrokratické.
NKÚ zistil v hospodárení štátnej správy a územných samospráv v minulom roku tradične viaceré porušenia právnych predpisov. K návrhu záverečného účtu verejnej správy za rok 2014 však napriek tomu nemá zásadné pripomienky.
Bratislava prišla o eurofondy, označovače nakúpi z vlastného
Únia dá na boj s nezamestnanosťou mladých Slovákov milióny
Nedostatky v prípade štátnej správy súviseli so zákonmi o účtovníctve, verejnom obstarávaní, rozpočtových pravidlách verejnej správy, ako aj o správe majetku štátu, finančnej kontrole, pohľadávkach štátu, aj Občianskeho zákonníka.
„Návrhy záverečných účtov vybraných kapitol boli vypracované v súlade so smernicou na vypracovanie záverečných účtov, s výnimkou kapitoly ministerstva zdravotníctva, v ktorej chýbalo jednoznačné členenie prostriedkov Európskej únie,“ uviedol Mitrík. Kapitoly a štátne účelové fondy podľa neho dodržali záväzné ukazovatele a rozpočtové opatrenia boli v súlade so zákonom o štátnom rozpočte pre rok 2014 a zákonom o rozpočtových pravidlách.
V hospodárení verejnej správy sa chyby vždy nájdu, tvrdí Kolarovič
Zistené nedostatky v samosprávach sa týkali nesprávnej aplikácie rozpočtových pravidiel územnej samosprávy, zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, ako aj zákonov o obecnom zriadení, účtovníctve, verejnom obstarávaní a o slobodnom prístupe k informáciám. Miestne a krajské samosprávy pri financovaní svojich originálnych a prenesených kompetencií do značnej miery závisia od grantov a transferov peňazí zo štátneho rozpočtu.
„Fiškálna decentralizácia, ktorá sa nazývala aj reformou financií pre obce, mestá a vyššie územné celky, prebehla v roku 2005. Prichádza čas, kedy sa tejto problematike bude potrebné opäť venovať. Silný štát, to nie je len plná kasa, ale predovšetkým silné mestá, obce a vyššie územné celky,“ poznamenal Mitrík.
Generálny riaditeľ sekcie finančnej a daňovej na NKÚ Juraj Kolarovič povedal, že v hospodárení verejnej správy sa pochybenia vždy nájdu. „Situácia sa rozhodne zlepšila, napríklad v oblasti účtovníctva. Som presvedčený, že už na budúci rok bude takáto kontrola značne obmedzená. Viacej sa zameriame na jednu z účtujúcich jednotiek, ktorá súvisí s prostriedkami Európskej únie. Samotné vedenie účtovníctva na ministerstve financií urobilo výrazný pokrok,“ dodal.