Najvyšší európsky súd podporil Francúzku, s ktorou sa muž rozviedol, lebo s ním prestala spávať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Súd, kladivko, Európska únia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) sa vo štvrtok postavil na stranu 69-ročnej Francúzky, s ktorou sa manžel rozviedol s odôvodnením, že s ním prestala mať sex. Rozhodol tak v rozpore s predchádzajúcimi verdiktmi francúzskych súdov, ktoré sa postavili na stranu muža.

ESĽP uviedol, že žena, ktorá odmietne mať sex so svojím manželom, by v prípade rozvodu nemala byť súdmi považovaná za „vinnú“. „Európsky súd pre ľudské práva jednomyseľne rozhodol, že došlo k porušeniu článku 8 Európskeho dohovoru o ľudských právach, čiže práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Žena sa nesťažovala na rozvod

Súd identifikoval ženu len ako H.W. s tým, že žije v Le Chesnay na západnom predmestí Paríža. Žena sa nesťažovala na rozvod, ktorého sa tiež domáhala, ale skôr na dôvody, na základe ktorých bol povolený, uviedol súd v Štrasburgu.

Akýkoľvek koncept manželských povinností musel brať do úvahy „súhlas“ ako základ pre sexuálne vzťahy, uvádza sa vo vyhlásení. „Súd dospel k záveru, že samotná existencia takejto manželskej povinnosti je v rozpore so sexuálnou slobodou a právom na telesnú autonómiu,“ uviedol.

„Manžel sťažovateľky mohol podať návrh na rozvod s tým, že ako hlavný dôvod uviedol nenapraviteľný rozvrat manželstva, a nie, ako to urobil, ako alternatívny dôvod,“ uviedol ESĽP. „Vnútroštátne súdy nenašli spravodlivú rovnováhu medzi konkurenčnými záujmami, o ktoré ide.“

Zhoršenie vzťahov po narodení dieťaťa

Žena a J. C. sa zosobášili v roku 1984 a mali štyri deti vrátane zdravotne postihnutej dcéry, ktorá potrebovala neustálu prítomnosť rodiča. Túto úlohu prevzala jej matka.

Vzťahy medzi manželmi sa zhoršili, keď sa im narodilo prvé dieťa. Žena začala mať zdravotné problémy v roku 1992. V roku 2002 ju manžel začal fyzicky aj slovne týrať, uviedol súd. V roku 2004 s ním prestala mať sex a v roku 2012 požiadala o rozvod.

Francúzske súdy na strane muža

V roku 2019 súd vo Versailles zamietol sťažnosti ženy a priklonil sa na stranu jej manžela, zatiaľ čo kasačný súd zamietol odvolanie bez uvedenia konkrétnych dôvodov. Na súd so sídlom v Štrasburgu sa obrátila v roku 2021 po tom, čo vo Francúzsku prehrala odvolania.

Jej prípad podporili dve skupiny za práva žien, Fondation des Femmes (Nadácia pre ženy) a Collectif feministe contre le viol (Feministický kolektív proti znásilneniu). V spoločnom vyhlásení v roku 2021 uviedli: „Manželstvo nie je a nesmie byť sexuálnym otroctvom.“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ESĽP Európsky súd pre ľudské právaEurópska únia