BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) –
Tvorba Borisa Filana
Boris Filan patrí k zakladateľom modernej slovenskej textovej tvorby. Písal texty piesní pre skupiny Prúdy a Elán, ale aj pre Mariána Vargu či Pavla Hammela. Okrem knižného vydávania svojej piesňovej tvorby sa od 80. rokov venuje aj prozaickej tvorbe. Napísal napríklad knihu poviedok Paternoster (1991) s podtitulom Príbehy o hudbe, láske a basketbale, cestopisné knihy: Tam-tam (1993), Nový Tam-tam (1995) a Tam-tam tri (1999), Nočný Tam-tam (2002), Posledný Tam-tam (2004), ako aj knihy fejtónov: Pálenica (2001), Tri opice (2003), Ľubošova finta (2005) či Wewerka (2006). Jeho najnovšími knihami sú: Klimtov bozk (2009), PrešpoRock (2010) a Tajomstvo Budhovho úsmevu (2010).
Ján Roháč natočil rodinný film Troch chrobákov
Ján Roháč zomrel v roku 1980 ako 48-ročný. Za svoju kariéru však stihol nakrútiť množstvo najmä televíznych filmov. Ako režisér pôsobil tiež v pražskom Divadle estrády a satiry (dnešné Divadlo ABC) a v divadle Semafor. Jedným z jeho najvýznamnejších počinov bola jeho spoluúčasť na experimentálnom komediálnom filme Kinoautomat – Člověk a jeho dům (1967), ktorý reprezentoval Česko-Slovensko na medzinárodnej výstave Expo 67 v kanadskom Montreale. Natočil však aj divákom dobre známy rodinný film Traja chrobáci (1976).
Ako spisovateľ a textár Filan prezradil, už v mladosti doslova „hltal“ knihy, v ktorých učitelia dávali rady svojím žiakom prostredníctvom dialógu. Kniha Rozhovor majstra s hlúpym žiakom, v ktorej zápletka i vyvrcholenie čakajú čitateľa na každej strane v podobe myšlienok, trefných poučení a paradoxov, je tak jeho „splneným pradávnym sľubom“.
Táto kniha obsahuje „zárodky rozhovorov a destiláty myšlienok“, povedal Filan o titule, ktorý venoval Jánovi Roháčovi, legendárnemu slovenskému režisérovi pôsobiacemu v Prahe. On bol autorovým učiteľom a múdrym kamarátom. Ako prezradil, Roháč bol „srdečný, ale neprístupný“. Za ich zoznámenie vďačí dramaturgičke Kataríne Svetkovej, ktorá sa stala jednou z krstných rodičov knihy rozhovorov. „Ona je lampa, okolo ktorej sa celý život zlietajú nočné motýle slovenského umenia,“ prezradil o nej s neskrývanou úctou Filan. Druhým krstným rodičom útlej knižky sa stal spisovateľov dlhoročný priateľ Michal Arpáš. „Kamaráti, to sú príbuzní, ktorých si sami vyberáme. Miško je môj mladší brat, ktorého si vážim, ako keby bol starší,“ povedal Filan.
Autor s úsmevom a úctou spomínal na Roháča, ako na veľkorysého človeka, ktorý „aj za najťažšieho socializmu zostával džentlmenom“. Aj napriek zvyku tykania si medzi „súdruhmi“ totiž vykal aj svojim najlepším kamarátom. Medzi nich okrem Filana či hercov Júliusa Satinského a Milana Lasicu patril aj významný český spisovateľ, herec, dramatik a scenárista Jan Werich.