Najmenšia ZOO na Slovensku oslavuje 30 rokov, vlani ju navštívil rekordný počet ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
medveď, ZOO, Spišská Nová Ves
Výbeh medveďa hnedého (Ursus arctos) v Zoologickej záhrade Spišská Nová Ves. Spišská Nová Ves, 28. máj 2017. Foto: archívne, Foto: SITA/Radoslav Maťaš.

POPRAD 13. mája (WebNoviny.sk) – Najmenšia zoologická záhrada na Slovensku, v Spišskej Novej Vsi, v nedeľu oslávila 30 rokov.

Kým na začiatku boli hlavnými funkciami zooparku chov a prezentácia zvierat, ako aj tá zábavná a rekreačná, v súčasnosti sú to podľa jeho riaditeľky Jany Dzurikovej záchranná a vzdelávacia funkcia. V expozícii je možné pozorovať 577 zvierat v 139 druhoch.

ZOO je zapojená do viacerých európskych programov chovu ohrozených druhov zvierat, ktorým hrozí, prípadne by mohlo v blízkej dobe hroziť vyhynutie.

„V našej expozícii sa nachádza šesť druhov (18 jedincov) zvierat, ktoré patria do Európskeho záchranného programu, tri druhy (12 jedincov) zvierat sú zaradené do Európskej plemennej knihy a dva druhy (štyri jedince) zvierat sú evidované v medzinárodnej plemennej knihe. Chováme 80 druhov a 245 jedincov zvierat, ktoré sú v takzvanej Červenej knihe ohrozených druhov zvierat,“ priblížila pre agentúru SITA riaditeľka ZOO, ktorú vlani navštívilo rekordných 117 695 ľudí.

Množstvo vzácnych prírastkov

Spišskonovoveská ZOO má podľa Dzurikovej na svojom konte množstvo vzácnych prírastkov, ako je napríklad tiger ussurijský, medveď hnedý, mandril pestrý, gibon bieloruký, lama alpaka a iné. „Každý rok sa snažíme skrášliť, zväčšiť alebo zmodernizovať niektoré z chovných zariadení našich zvierat a prispôsobiť ho v čo najväčšej miere ich prirodzenému prostrediu,“ poznamenala.

Navštívili ste už zoologickú záhradu v Spišskej Novej Vsi?

Za posledných jedenásť rokov pribudli v zooparku nové chovné zariadenia pre tigre, gibony či medvede hnedé, podarilo sa rozšíriť aj výbeh šimpanzovi, otvoriť nový pavilón Aquaterra či vzdelávaciu miestnosť. „V roku 2017 sme slávnostne otvorili nový most cez jazero, ktoré sa v ZOO nachádza. Tým sme vytvorili na ostrove nové chovné zariadenie pre lemury kata,“ uviedla riaditeľka.

Desiatky vzdelávacích programov

Zoologická záhrada v Spišskej Novej Vsi je jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku, vznikla 12. mája 1989. Budovali ju nadšenci na čele s prvým riaditeľom Karolom Dzurikom. Vo svojich začiatkoch fungoval zoopark ako záchranná stanica pre hendikepovaných operencov z Tatranského národného parku a Slovenského raja.

„Uvažovalo sa o tom, že by v budúcnosti mohol zoopark plniť aj úlohy pohotovostného záchranného zariadenia chránených druhov živočíchov v okresoch Spišská Nová Ves, Poprad a Stará Ľubovňa. Jeho cieľom bolo nielen liečiť, ale aj pripravovať zver pre návrat do voľnej prírody,“ pripomenula Dzuriková.

Prvými zvieratami, ktoré sa v zooparku nachádzali, boli labute, kačky, srnky a kozy. Do 9. decembra 1999 bola ZOO pod riadením mestského oddelenia kultúry, vzdelávania, športu a mládeže, potom sa stala príspevkovou organizáciou.

Dnes je zoologická záhrada medzinárodne rešpektovanou inštitúciou, je členom Únie českých a slovenských zoologických záhrad, Euroázijskej regionálnej asociácie zoologických záhrad a akvárií a tiež Oblastnej organizácie cestovného ruchu Slovenský raj & Spiš. Len za minulý rok v nej zrealizovali 56 vzdelávacích programov, do ktorých sa zapojilo celkom 1175 detí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať