BRATISLAVA 15. mája (WBN/PR) – Najmenší film na svete predstavili začiatkom tohto mesiaca svetovej verejnosti v kalifornskom San Jose výskumníci zo spoločnosti IBM (NYSE: IBM). Animovaný film v ktorého hlavných úlohách sa nepredstavili herci, ale atómy s príznačným názvom: Chlapec a jeho atóm, sa skladá z 242 snímok a pri jeho výrobe bolo použitých približne 10 tisíc atómov.
Ústrednou postavou filmu je chlapec, ktorý so svojimi „kamarátmi“ atómami zažíva typické detské dobrodružstvá vrátane hier plných tancovania, naháňania sa, či skákania na trampolíne. Animovaný film, ktorého základným stavebným materiálom stvárňujúcim príbeh sú atómy kyslíka v molekulách oxidu uhoľnatého bolo možné predstaviť divákom vďaka stomilión násobnému zväčšeniu doštičky, na ktorej sa tieto atómy nachádzali. Film trvajúci jeden a pol minúty bol nakrútený špeciálnou metódou, pri ktorej vytvorili každú z 242 snímok, z ktorých je zložený pomocou riadkovacieho tunelového mikroskopu.
STM (Scanning Tunneling Microscope) pracoval s atómami pomocou špeciálneho hrotu, ktorý umožnil posúvanie atómov kyslíka v molekulách oxidu uhoľnatého na medenej doštičke. Vedci sa pri výrobe každého z obrázkov riadili zvukom posúvaných atómov kyslíka. „Práve táto spätná väzba v podobe škrípavého zvuku nám dávala informáciu, že sme atóm posunuli o jednu pozíciu. Pri posúvaní atómov kyslíka sme totiž nemali k dispozícii žiadne vizuálne informácie sprostredkované mikroskopom. Možno povedať, že atómy sme pri výrobe filmu nevideli, ale cítili sme ich naším špeciálnym superostrým hrotom mikroskopu,“ hovorí Christopher Lutz z laboratórií IBM Research.
Video: Najmenší film na svete: Chlapec a jeho atóm
https://www.youtube.com/watch?v=oSCX78-8-q0
Bodky zobrazené vo filme sú atómy kyslíka v molekule oxidu uhoľnatého. Práve medzi atómami na hrote mikroskopu a posúvaným atómom vznikla chemická väzba, ktorá umožnila ich posúvanie. „Naša schopnosť zachytiť, polohovať a tvarovať atómy do vopred určených pozícií viedla k vytvoreniu originálneho filmu. Je to niečo úplne nové a umožnilo nám to priblížiť širokej verejnosti výsledky nášho bádania,“ povedal Andreas Heinrich vedúci výskumník IBM Research. „Našim cieľom bolo aj týmto filmom ukázať, že veda nie je len o teórii, ale prináša aj praktické výsledky. A súčasné možnosti vedy na atomárnej úrovni sú skutočne obrovské,“ dopĺňa Heinrich. Cieľom vedeckého výskumu IBM v oblasti nanotechnológií je napríklad tvorba počítačových pamätí novej generácie.
Viac informácií o filme Chlapec a jeho atóm nájdete na:
O IBM
Spoločnosť IBM je jednou z najväčších IT spoločností na svete a pod názvom International Business Machines poskytuje klientom svoje služby už viac ako 100 rokov. Celosvetovo pôsobí vo vyše 170 krajinách, pričom neustále rozširuje svoje geografické pokrytie, a zamestnáva vyše 430 tisíc zamestnancov. Poslaním spoločnosti IBM je pomocou integrovaných, flexibilných a efektívnych riešení pomáhať svojim zákazníkom redukovať náklady a zvýšiť tak ich konkurencieschopnosť na trhu. Na Slovensku spoločnosť IBM aktívne pôsobí od roku 1990. Samostatná pobočka IBM Slovensko s.r.o. bola založená 7. decembra 1992 a jej generálnym riaditeľom je Branislav Šebo. Hlavné sídlo IBM Slovensko sa nachádza v Bratislave s pobočkami v Banskej Bystrici a Košiciach.