Nezvestný Američan sa nečakane objavil v živej reportáži o svojom zmiznutí. Sedemdesiattriročný Robert McDonough z amerického štátu Maine, ktorý trpí na demenciu, bol nezvestný viac ako 14 hodín, keď ráno pokojne prešiel okolo televízneho štábu WMTW News 8 na poľnej ceste neďaleko svojho bydliska. Reportér sa práve pripravoval na živý vstup pre rannú šou o mužovom zmiznutí, keď McDonough spoza jeho chrbta vošiel do záberu. Štáb muža najprv nespoznal a trpezlivo čakal, kým odíde zo záberu. O pár sekúnd neskôr pána zastavili a identifikovali. Privolaná polícia, ktorá po nezvestnom pátrala už uplynulý deň, skonštatovala, že muž je zmätený, ale v poriadku.
Zamestnanec nemeckej banky zaspal na pracovnom stole. Nevedomky pritom podržal prst na klávesnici a namiesto niekoľkých eur previedol celé milióny. Prípad predviedli pred súd v spolkovej krajine Hesensko. Zamestnanec mal z účtu dôchodkyne previesť 62,4 eur, namiesto toho však zaspal s prstom na klávesnici a previedol sumu 222 222 222, 22 eur. Banka si chybu na druhý deň všimla a ihneď ju napravila. Zamestnanec banky o svoje miesto neprišiel, manažérka však dostala okamžitú výpoveď. Prípad, ktorý predviedla pred súd, skončil v jej prospech.
Mladá Austrálčanka po 457 dňoch protestu proti nezmyselnému klčovaniu lesov zliezla zo stromu. Protest aktivistky Mirandy Gibson (31), ktorá strávila vyše rok v korune eukapyptu v tasmánskych lesoch, prerušil požiar v neďalekých lesoch. Bývalá učiteľka tak v marci musela svoju misiu predčasne ukončiť. Žena žila na provizórnej plošine pripevnenej ku korune stromu vo výške 60 metrov nad zemou. Vďaka technológiám, ktoré fungovali na solárny pohon, bola schopná vysielať krátke videovizitky o životnom prostredí aj do školských tried či konferenčných miestností a vzbudila tak pozornosť na celom svete. Svojou protestnou akciou s názvom Observer Tree chcela zabrániť vyrubovaniu vzácnych lesov v údolí Styx, ako aj v tasmánskych lesoch Florentine a Weld. Zároveň tlačila na vládu, aby spomínané oblasti nechala zapísať do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Hoci jej protest bol kvôli hrozbe požiaru prerušený, aktivistka chce v kampani pokračovať aj s pevnou pôdou pod nohami. Vďaka odhodlaniu sa neplánovane postarala aj o nový svetový rekord v počte dní strávených na strome. Prekonala tak Austrálčana Manfreda Stephensa, ktorý v roku 1995 strávil na strome neďaleko Cairns 208 dní.
Demolačná firma v Texase si pomýlila adresu a zbúrala nesprávny dom. Šokovaní majitelia našli po príchode len prázdny pozemok. V dome v čase demolácie nikto nebol, keďže ho majitelia práve renovovali. Spolu s rodinným domom tak robotníci zničili aj starožitný nábytok, zrkadlá, knihy, kreslá a ďalšie osobné veci rodiny Underwoodových. Aj napriek hrozivej správe si majiteľ, ktorý pracuje v komunitnom centre pre chudobné rodiny, dokázal zachovať chladnú hlavu. Demolačná firma, ktorá namiesto domu 9708 Watercress Drive zbúrala dom s číslom 9716 na rovnakej ulici, sa za chybu ospravedlnila a Američanovi prisľúbila odškodné.
Nórsky autor detektívok Hans Olav Lahlum poskytol najdlhšie interview v histórii. S moderátorom miestneho serveru VG Nett sa v živom on-line vysielaní bez prestávky rozprával 30 hodín, jednu minútu a 44 sekúnd. Populárny spisovateľ, ktorý je známy encyklopedickými znalosťami z rôznych oblastí, prebral s moderátorom rôzne témy od amerických prezidentov, cez povojnovú politiku európskych krajín, šport, svojich fiktívnych hrdinov až po osobný život. Spisovateľ, ktorý je zároveň historikom, uznávaným hráčom šachu a politickým kandidátom za ľavicu v nadchádzajúcich voľbách, si za vyše jeden a štvrťdňový jazykový maratón vyslúžil aj zápis do Guinnessovej knihy rekordov.
Dievča bez mena vyhralo súdny spor, môže používať krstné meno Vánok. Mladá Islanďanka, ktorej vláda zakázala používať jej krstné meno, vyhrala súdny spor. Od 31. januára 2013 môže meno Blaer, ktoré v preklade znamená „Vánok“, legálne používať aj na oficiálnych dokladoch. Islandské úrady jej meno odmietali z dôvodu, že používa mužský rod pre ženské meno. Tínedžerka preto bola až do svojich 15 rokov v oficiálnych dokumentoch namiesto krstného mena označovaná slovom „Stulka“, čo v preklade znamená „dievča“. Na Islande platia pri pomenúvaní detí prísne pravidlá – rodičia si momentálne môžu vybrať spomedzi 1712 mužských a 1853 ženských krstných mien. Mama „dievčaťa bez mena“ zistila, že meno jej dcéry nie je na zozname, až keď ju kňaz krstiaci jej dcéru dodatočne upozornil, že meno povolil omylom. Prípad, ktorý sa začiatkom januára dostal pred súd, skončil v prospech Blaer.
Parížanky majú po 214 rokoch oficiálne povolené nosiť nohavice. Zastaraný zákon z čias Veľkej francúzskej revolúcie, ktorý ženám v Paríži zakazoval nosenie nohavíc, bol v januári oficiálne zrušený. Nariadenie z roku 1799 ženám zakazovalo „obliekať sa ako muži“. Nemalo však nič spoločné so svetom módy – ženy sa len mali vyvarovať noseniu symbolov revolúcie, ku ktorým patrili aj dlhé nohavice – symbol triedy robotníkov, ktorí svojou vzburou vyvolali desaťročné boje. Zákon bol v rokoch 1892 a 1909 mierne reformovaný a dámam dovoľoval nosiť nohavice v prípade, že „držia riadidlá bicykla alebo uzdu koňa“. Vláda početné pokusy o zrušenie nezmyselného zákona vždy zamietla s poznámkou, že nie sú prioritou rokovaní. Na podnet senátora Alaina Ruperta, ktorý upozornil, že „symbolická dôležitosť tohto zákona by mohla poškodiť moderný jemnocit“, súčasná francúzska ministerka pre práva žien Najat Vallaudová-Belkacemová vo verejnom prejave 31. januára zákon zrušila. Hoci si to mnohé Parížanky ani neuvedomovali, prvýkrát po 214 rokoch mohli vyjsť do ulíc bez toho, aby im hrozilo zatknutie.
Španielske mesto Brunete neďaleko Madridu prišlo na originálny spôsob, ako naučiť nezodpovedných majiteľov psov, aby si po sebe nezabudli upratať. Neželané psie exkrementy posiela naspäť ich majiteľom v oficiálnej škatuli s logom „Stratený majetok“. Do nárazového programu sa zapojilo 20 dobrovoľníkov, ktorí počas jedného týždňa sledovali nezodpovedných „psíčkarov“. Ak si všimli, že majiteľ psie exkrementy neodpratal, podišli k nemu a v nenápadnej priateľskej konverzácii zistili meno psa, prípadne si overili jeho rasu. So získanými údajmi bolo na základe databázy, ktorú vedie mestský úrad, následne možné identifikovať aj majiteľa psa. Dobrovoľníci po odchode majiteľa exkrementy pozbierali a zabalili do škatule s oficiálnym logom mestského úradu a nápisom „Stratený majetok“. Škatuľu potom kuriérska služba doručila priamo do domu majiteľa psa. Mesto počas jedného týždňa trvania akcie doručilo 147 expresných zapáchajúcich zásielok. Vďaka unikátnemu projektu mesto za týždeň zaznamenalo 70-percentný pokles psích exkrementov v uliciach a parkoch.
Farmár Jason Barber z anglického Dorsetu strávil tri roky experimentovaním v pivnici, aby vytvoril nový nápoj. Výsledkom je prvá vodka z kravského mlieka, na ktorú údajne nedajú dopustiť ani Elizabeth Hurley či filmový agent 007 Daniel Craig. Angličana k výrobe netradičného nápoja inšpiroval televízny dokument o Tuviansku – republike ležiacej na juhu Sibíri, pre ktorú je typická výroba vodky z mlieka jakov. Barber ho však vymenil za kravské. Srvátku vďaka špeciálnemu kvasu fermentuje na pivo, po predestilovaní prechádza mliečne pivo tajným premiešavacím procesom. Výsledná vodka Black Cow je trikrát destilovaná a má výrazný krémový charakter.
Opitá matka v poľskej Lodži porodila dieťa, ktorému našli v krvi 4,5 promile alkoholu. Tehotnú 24-ročnú Poľku previezli do nemocnice krátko po tom, ako sa dva týždne pred predpokladaným dátumom pôrodu v krčme opila a následne sa zrútila. Dieťa prišlo na svet cisárskym rezom, matke v čase pôrodu namerali v krvi 2,6 promile. Život matky aj nenarodeného dieťaťa bol vážne ohrozený, obe však prežili.
Stomatológ z nemeckej spolkovej krajiny Sasko-Anhaltsko bezdôvodne vytrhol pacientke sedem zubov navyše. Žena bola počas zákroku v celkovej narkóze, o výsledku sa dozvedela až po prebudení. Podľa záznamov a názorov odborníkom bolo v jej prípade potrebné odstránenie maximálne štyroch zubov, stomatológ ich vytrhol 11. Okresný súd v Stendhale ho uznal vinným z ublíženia na tele a odsúdil ho na 14 mesiacov väzenia a dvojročný zákaz vykonávania povolania. Už predtým bol zubár kvôli nepotrebnému vytrhnutiu 20 zubov odsúdený na podmienečný trest. Motív stomatológa nebol počas vyšetrenia odhalený, odhaduje sa však, že išlo o peniaze.
Malá letecká spoločnosť v Polynézii Samoa Air od apríla 2013 účtuje cenu leteniek na základe hmotnosti cestujúcich. V závislosti od konkrétneho letu tak cestujúci za každý kilogram zaplatia v priemere od 73 do 83 centov. Riaditeľ spoločnosti Chris Langton nový systém odôvodnil tým, že lietadlá sa neriadia podľa počtu sedadiel, ale podľa celkovej nosnosti. Rovnaký systém Langton navrhol ďalším aerolinkám, odmietli ho však s tým, že váha je príliš citlivá téma, o ktorú by sa nemali opierať. Langton však nový koncept považuje za „spravodlivý v mnohých ohľadoch“. Rodiny s deťmi, ktoré doteraz museli hradiť pri cestovaní plnú sumu, a ľudia s bežnou váhou v konečnom dôsledku pri cestovaní ušetria. Na nové cestovné tak doplatia najmä domáci – na ostrovoch v Tichomorí podľa štúdie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) trpí obezitou až 86% obyvateľov. Riaditeľ leteckej spoločnosti dúfa, že cestujúcich motivuje k starostlivosti o zdravie a zároveň podnieti k zmene aj ďalšie letecké spoločnosti.
Zdroj: SITA, AP, www.bc.co.uk, www.themercury.com.au, www.telegraph.co.uk, www.worldrecordacademy.com, www.welt.de, www.wmtw.com, www.news.com.au a.i.