Najčastejšie otázky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

Kedy budú voľby do Národnej rady SR?

Voľby do Národnej rady SR budú jeden deň, v sobotu 12. júna. V poradí siedme parlamentné voľby od roku 1989 vyhlásil predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD) 1. februára. Hlasovať sa bude dať od 7:00 do 22:00. Niekde, ak si to vyžadujú miestne podmienky, môže starosta určiť začiatok hlasovania na skoršiu hodinu, najviac však o dve hodiny. Hlasovať sa však bude všade do 22:00.

Kto môže voliť v júnových voľbách do Národnej rady SR?

Hlasovať v parlamentných voľbách môžu len občania Slovenskej republiky, ktorí najneskôr v deň volieb dosiahnu 18 rokov. Voliť nemôžu väzni a tí, čo sú zbavení spôsobilosti na právne úkony. Ak si voliči pred voľbami vybavia voličský preukaz, môžu hlasovať v ľubovoľnej volebnej miestnosti, nielen v mieste bydliska. Vo voľbách do Národnej rady SR sa dá hlasovať aj zo zahraničia.

Budem o voľbách vopred informovaný?

Obec najneskôr 25 dní predo dňom volieb (18. mája) zašle každému voličovi zapísanému v zozname voličov, okrem voliča, ktorý je zapísaný v osobitnom zozname voličov (tí, čo majú trvalý pobyt v zahraničí), oznámenie, v ktorom uvedie čas konania volieb, volebný okrsok a miesto, kde môže volič voliť. V oznámení obec upozorní aj na povinnosť preukázať sa pred hlasovaním preukazom totožnosti – občianskym preukazom. Ak volič oznámenie nedostane, mal by sa obrátiť na obec a overiť si, či je zapísaný v zozname voličov.

Ako môžem voliť zo zahraničia?

Toto právo majú voliči, čo nemajú trvalý pobyt na Slovensku, ale sú občanmi Slovenskej republiky. Voliť zo zahraničia poštou majú právo aj občania SR s trvalým pobytom v SR, ktorí budú počas volieb v zahraničí a vopred o voľbu poštou požiadajú obec, v ktorej majú trvalý pobyt.

Ako mám postupovať, ak chcem voliť poštou zo zahraničia?

Obe skupiny voličov, ktorí budú v deň volieb v zahraničí (občania SR s trvalým pobytom v SR a občania SR s trvalým pobytom v inom štáte) musia o voľbu poštou požiadať najneskôr 50 dní pred voľbami, teda do 23. apríla. Voliči bez trvalého bydliska v SR sa musia obrátiť na Miestny úrad mestskej časti Bratislava – Petržalka, ktorý vedie osobitný zoznam voličov. Voliči s trvalým pobytom v SR požiadajú o voľbu poštou obec, v ktorej majú trvalý pobyt. (Viac o tom hovoria paragrafy 10, 34 a 35 zákona č. 333/2004 Z.z. o voľbách do Národnej rady SR.)

Čo, ak v deň volieb budem v inom meste na Slovensku, ako vo svojom trvalom bydlisku?

Aj v tom prípade sa hlasovať. Potrebné je na to vybaviť si vopred voličský preukaz, s ktorým sa dá hlasovať v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku.

Ako si vybavím voličský preukaz?

Voličovi, ktorý nebude môcť voliť v mieste svojho trvalého bydliska, teda vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný, vydá obec na jeho žiadosť voličský preukaz a zo zoznamu voličov ho vyčiarkne s poznámkou o vydaní voličského preukazu. Žiadosť o voličský preukaz musí obci volič doručiť osobne alebo prostredníctvom splnomocnenej osoby. Volič môže požiadať o vydanie voličského preukazu najskôr 30 dní (13. mája) a najneskôr dva dni predo dňom volieb (10. júna) v úradných hodinách obce. Obec vydá voličský preukaz v deň podania žiadosti. O vydaných voličských preukazoch vedie obec evidenciu.

Čo ak budem cez voľby v nemocnici? Ako volia občania v zariadeniach sociálnych služieb?

Voliť sa bude dať aj v zdravotníckych zariadeniach, v zariadeniach sociálnych služieb a v obdobných zariadeniach a v celách policajného zaistenia. Aj tu platí, že treba voliť v mieste trvalého bydliska, no ak zariadenie nie je v tomto mieste, treba mať voličský preukaz.

Ako sa hlasuje?

Poštou sa hlasuje iba zo zahraničia. Inak sa hlasuje osobne vo volebných miestnostiach. Volič po príchode do volebnej miestnosti preukáže svoju totožnosť občianskym preukazom a po zázname v zozname voličov dostane od okrskovej volebnej komisie hlasovacie lístky a prázdnu obálku. Ak volič hlasuje s voličským preukazom, potrebuje aj občiansky preukaz. Voličský preukaz mu po zapísaní do zoznamu voličov okrsková volebná komisia zoberie. Hlasovacie lístky sa upravujú za zástenou tak, že volič vyberie jede, vloží ho do obálky a tú vhodí do urny. Do prázdnej obálky môže volič vložiť len jeden hlasovací lístok, teda si musí vybrať len jednu politickú stranu alebo jednu koalíciu politických strán. Môže využiť právo prednostného hlasu. Prednostný hlas môže dať najviac štyrom kandidátom zakrúžkovaním ich poradového čísla na hlasovacom lístku.

Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, že nemôže čítať alebo písať, má právo vziať so sebou za zástenu iného voliča, aby zaňho hlasovací lístok podľa jeho pokynov upravil a vložil do obálky a tú vložil do urny. Zo závažných, najmä zdravotných dôvodov možno okrskovú volebnú komisiu požiadať o to, aby volič mohol hlasovať mimo volebnej miestnosti, do prenosnej volebnej schránky. Komisii to môže v deň volieb oznámiť niekto z rodiny alebo aj sused takéhoto voliča.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Paška