V najbližších dňoch zasypú oblohu padajúce hviezdy. V druhej polovici apríla sa na oblohe totiž každoročne objavujú Lyridy, teda meteorický roj, ktorý je aktívny od 19. do 25. apríla. Maximum jeho aktivity nastane 22. apríla.
Tento astronomický jav súvisí s periodickou kométou P/Thatcher, ktorej obežná doba trvá 415 rokov. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Hucáková.
Vedci objavili dosiaľ najjasnejšiu supernovu. Až po rokoch bude vidno, čo sa za ňou skrýva
„Pozorované maximum činnosti je úzke, pretože úkaz trvá menej ako týždeň. Z toho vyplýva, že šírka prúdu je malá – centrálne vlákno má len 200 000 km. V dráhe prúdu sa vyskytujú zhluky častíc, ich frekvencie rok od roka silne kolíšu,“ vysvetlil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.
Prvý záznam o pozorovaní meteorického dažďa Lyríd pochádza z roku 687 pred naším letopočtom.
Nová štúdia z vesmírnych observatórií naznačuje, že vesmír sa zrejme nerozopína rovnomerne
„Dráha roja prechádza blízko Saturna. Poruchy menia dráhy meteoroidov tak, že nedochádza k ich stretnutiu so Zemou. V niektorých rokoch je pozorovaná veľmi nízka frekvencia,“ poznamenal Svoreň.
Ako dodal, podmienky na pozorovanie budú tento rok veľmi dobré, pretože počas maxima aktivity roja bude Mesiac v nove. Vzhľadom na výšku radiantu nad obzorom budú lepšie podmienky na pozorovanie vždy v druhej polovici noci.