Do svojho výkonu nevkladá vášeň ani nie je náchylný na temperamentné výbuchy voči hudobníkom, ale zachováva si dokonalý rytmus. V nemeckých Drážďanoch zažil premiéru MAiRA Pro S, robotický dirigent novej generácie.
Ako referuje web The Guardian, dve vystúpenia robotického dirigenta v tomto východonemeckom meste majú za cieľ ukázať najnovšie pokroky a tiež hudbu napísanú výslovne pre využitie technológie 21. storočia.
Zámerom bol predviesť komplexnú hudbu
Umelecký riaditeľ drážďanského orchestra Sinfoniker Markus Rindt povedal, že zámerom nebolo „nahradiť ľudské bytosti“, ale predviesť komplexnú hudbu, ktorú by ľudskí dirigenti považovali za nemožnú.
Sinfoniker, dlhodobo známy svojimi inováciami a politickými vyhláseniami, sa rozhodol osláviť svoje 25. výročie koncertom rozdeleným na dve časti, jednu s ľudským a druhú s robotickým dirigentom.
Splnil si sen
Spomenutý riaditeľ orchestra Rindt si splnil sen trvajúci dve desaťročia. Počas dvojročného vývoja sa podieľal na zdokonaľovaní robotického dirigenta. Predviedol mu až 40 rôznych pohybov paží, aby ich robot mohol integrovať do svojej pamäte a osvojiť si ich pri čoraz náročnejších výkonoch.
Každé „rameno“ robota má sedem kĺbov, čo mu umožňuje pohybovať sa a naťahovať sa vo všetkých smeroch. Ak je však hudba príliš rázna alebo priveľmi bije do rytmu, spustí sa bezpečnostný mechanizmus, ktorý mu zabráni spôsobiť škodu sebe alebo hudobníkom.