JEREVAN 23. mája (WEBNOVINY) – Obyvatelia azerbajdžanského odštiepeneckého regiónu Náhorný Karabach si v nedeľu volia svoj nový parlament. Európska únia už skôr varovala, že ich neuzná ako legitímne. Separatistický región ovládaný kresťanskými Arménmi sa od moslimského Azerbajdžanu odtrhol po krvavej vojne, ktorá prebehla na začiatku 90. rokov minulého storočia a vyžiadala si 30 tisíc ľudských životov, pričom takmer milión ľudí na oboch stranách ušlo zo svojich domovov.
„Všetky volebné miestnosti sú otvorené. Voľby prebiehajú,“ informoval v sobotu šéf ústrednej volebnej komisie v Náhornom Karabachu Mikael Hadžian s tým, že hlasovanie je „kľúčovou udalosťou v období zavádzania demokracie, ľudských práv a občianskej spoločnosti“. Azerbajdžan, ktorý prisľúbil návrat odštiepeneckej oblasti pod svoju kontrolu, voľby odsúdil ako protizákonné. „Voľby v Arménmi okupovanom Karabachu sú v rozpore s ústavou Azerbajdžanu a všetkými pravidlami medzinárodného práva,“ uviedol tento týždeň vo svojom vyhlásení Mazair Panachov, predseda azerbajdžanskej volebnej komisie.
Ku spomínaným voľbám sa tento týždeň vyjadrila tiež vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová – podľa nej je nevyhnutné vyjednávať a ukončiť dlhodobý konflikt. „Európska únia neuznáva ústavný a právny rámec, v rámci ktorého sa budú túto nedeľu konať v Náhornom Karabachu ‚parlamentné voľby‘,“ uviedla vo vyhlásení. Vyjadrila tiež „pevnú podporu“ Európskej únie Minskej skupine Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ktorej spoločne predsedajú Francúzsko, Rusko a Spojené štáty. Tá bola v roku 1992 vytvorená s cieľom dosiahnuť vyjednané riešenie konfliktu medzi Azerbajdžanom a Arménskom o Náhorný Karabach. Krajiny sú oficiálne stále vo vojne a táto otázka je významným zdrojom napätia v strategickom kaukazskom regióne ležiacom medzi Iránom, Ruskom a Tureckom.
Žiadna krajina – dokonca ani Arménsko – dodnes neuznala nezávislosť Náhorného Karabachu.
SITA/AFP