POPRAD 13. augusta (WEBNOVINY) – V prvom polroku tohto roku lesníci Štátnych lesov Tatranského národného parku prichytili pri nelegálnom výrube a krádeži dreva viac ako 100 páchateľov.
Vo viac ako 60 prípadoch sa vyšetrovaniu trestného činu krádeže venovala polícia.
Napriek neustálemu pohybu a kontrole lesníkov v nimi spravovaných lesných porastoch Tatranského národného parku len za prvý polrok tohto roku páchatelia vyrúbali a ukradli viac ako 420 stromov.
Plocha takto preriedeného lesa je veľká ako tri futbalové ihriská. Najhoršia situácia je v blízkosti rómskej osady v obci Stráne pod Tatrami, v časti nazývanej Fiof.
Borovice a smreky na kúrenie
Vyrúbané borovice a smreky končia v peciach miestnych osadníkov.
Škoda na majetku štátu len za prvý polrok tohto roku presiahla 16 230 eur.
Štátne lesy TANAP-u preto podali vo veci krádeže dreva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
Holiny, ktoré vznikajú na južnej strane Tatier nelegálnym výrubom stromov v blízkosti rómskych osád obcí Rakúsy a Stráne pod Tatrami, sa z roka na rok zväčšujú. Od roku 2005 len v týchto miestach prišiel Tatranský národný park o tisícky zdravých stromov.
2000 metrov kubických zrejme nestačí
Lesné porasty sú neustále atakované a poškodzované aj napriek tomu, že Štátne lesy TANAP-u ponúknu záujemcom ročne približne 2000 metrov kubických palivového dreva. Navyše drevo si môžu záujemcovia pripraviť v lese aj svojpomocne.
V rámci samovýroby si tak môžu záujemcovia od Štátnych lesov TANAP-u ročne odkúpiť približne 8000 metrov kubických dreva.
Jeho cena za meter kubický sa podľa hrúbky dreva pohybuje od 1,50 do 5,40 eura. O takto ponúkané palivové drevo však zo strany väčšiny obyvateľov osád je len malý záujem.
Výsledkom neriešenia tohto dlhodobého problému je škoda na majetku štátu, ktorá za posledných sedem rokov presiahla 41-tisíc eur.
Environmentálne škody v prípade poškodzovania chráneného územia Tatranského národného parku sú nevyčísliteľné, uviedla Lenka Burdová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku.