BRATISLAVA 27. júna (WEBNOVINY) – Sestry a pôrodné asistentky sa pustili do kritiky vlády i parlamentu, ktoré vypracovali a prijali protiústavný zákon o ich minimálnych mzdových nárokoch.
O nesúlade zákona s ústavou rozhodol Ústavný súd (ÚS) SR pred pár dňami a to takmer po roku, odkedy pozastavil jeho účinnosť. Sestry tento rok označujú za obdobie právnej neistoty. „Išlo o zámer alebo neschopnosť. Načo nám je vo vláde a v parlamente toľko poslancov, doktorov práv, ak nie sú schopní pripraviť jednoduchý zákon?“ spýtala sa prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová.
Sestry sa ďalej pýtajú, prečo NR SR ako účastník konania na ÚS SR nekonzultovala svoje stanovisko s komorou a prečo pred súdom neobhajovala zákon, ktorý prijala širokým konsenzom všetkých parlamentných strán.
Výčitky smerovali aj na súčasnú ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú, ktorá podľa ich slov napriek tomu, že hovorila o príprave nového zákona o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov, doteraz nepredložila komore ani čiarku z pracovného návrhu. Ministerstvo zdravotníctva už pred časom reagovalo, že najprv musí dostať odôvodnenie ÚS, aby sa v novom zákone mohli vyhnúť prípadnej neústavnosti.
Štát nás neberie vážne, hovoria sestry
„Pýtame sa, čím sme si zaslúžili, že nás štátna moc neberie vážne a smeje sa nám do očí,“ uviedla Lazorová. Podľa predsedníčky Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) Moniky Kaveckej sa ústavný súd staral o práva na majetok získaný z verejných zdrojov viac ako o práva sestier na spravodlivú odmenu a tiež viac ako o práva pacientov na kvalitnú sestru.
Kavecká opätovne pripomenula aj prijatie novely Trestného zákona, o ktorej zdravotníci tvrdia, že ich kriminalizuje. Kavecká poukazuje na to, že paradoxne práve súčasná vláda cez túto novelu dokázala spojiť zdravotníckych pracovníkov.
Zároveň sa v nadväznosti na rozhodnutie ÚS SR pýta, či bol tento zákon prijatý, aby sa zabránilo sestrám domáhať sa svojich práv uplatnením si štrajkového práva. „Domnievame sa, že kriminalizačný zákon, hanba pána poslanca Valockého, je hanbou celého Slovenska. Hanbou všetkých, ktorí ho prijali, ale aj nás, všetkých občanov, ktorých zastupuje táto Národná rada,“ vyhlásila Kavecká.
Predsedníčka odborov vyzvala občanov, aby sa pripojili k petícií proti tejto legislatíve, ktorou chcú spoločne aj s ostatnými organizáciami združujúcimi zdravotníckych pracovníkov prinútiť NR SR, aby sa opätovne zaoberala nedávno prijatou novelizáciou Trestného zákona.
Sestry podporil aj Kollár
Ako Kavecká uviedla, zároveň podajú podnet na Ústavný súd o jej rozpore s Ústavou SR. Novelu zdravotníci namietajú pre hrozbu väzenia až na päť rokov, pokuty od ministerstva zdravotníctva do výšky 3 300 eur a následnej straty registrácie v komore na dva roky, ak počas núdzového stavu nenastúpia do služby.
Sestry prišiel podporiť aj prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár. Na margo novely Trestného zákona podotkol, že je to pomsta za aktivity zdravotníckych pracovníkov v nedávnej minulosti a zároveň poistka vládnej moci do budúcnosti, aby sa pripravované zmeny v slovenskom zdravotníctve uskutočnili hladko.
„Na mieste je otázka, aké opatrenia a represívne nástroje ešte pripraví tento štát pre tých, ktorí sa snažia aj v tejto ťažkej dobe udržať úroveň zdravotnej starostlivosti na primeranej úrovni tak, aby mal náš pacient pocit, že je oňho dobre postarané,“ dodala Lazorová.
Ústavný súd SR na neverejnom zasadaní pléna rozhodol, že minuloročný zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek nie je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky. Zákon, ktorý bol prijatý na základe petície a rokovaní so Slovenskou komorou sestier a pôrodných asistentiek, na ústavnom súde napadol podaním generálny prokurátor 25. júna minulého roku.
Žiadal o preskúmanie jeho ústavnosti. Podnet samotnej generálnej prokuratúre podala Slovenská lekárska komora a Slovenská komora iných zdravotníckych pracovníkov. ÚS SR rozhodol vo veci takmer po roku.