- aktualizované 11. novembra, 16:21
Slovensko a Česká republika majú spoločné európske postoje, no obe krajiny trápia aj podobné problémy. Zhodli sa na tom v pondelok na spoločnom rokovaní vlád oboch krajín vo Valticiach slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a český premiér Andrej Babiš (ANO).
Obe krajiny majú mať spoločný názor k tvorbe spoločného rozpočtu EÚ, ku klimatickým zmenám, k postoju voči Turecku či migrantom. Slovensko a Česko sa však musia vyrovnať aj so spoločnými problémami. Medzi ne zaradili premiéri oboch krajín nedostatok nájomných bytov či zdravotníckeho personálu.
Orientácia na jadrovú energiu
Vo Valticiach sa vlády oboch krajín stretli po siedmy raz od rozdelenia v roku 1993. „Bolo to naše siedme spoločné stretnutie vlád a bolo krátke. Ľutujeme, že nemáme viac času. Potrebujeme spolu ešte viac hovoriť o vzájomných problémoch. Sme 26 rokov samostatní, ale máme veľa vecí spoločných. Napríklad naše spoločné postoje voči Európskej únii ako členovia Visegrádskej štvorky (V4). Máme jasné predstavy, ako by mala vyzerať nová Rada EÚ. Musíme sa dohodnúť na spoločnom rozpočte EÚ, klimatických zmenách, migrantoch, postoji voči Turecku. Vo všetkých týchto otázkach má však V4 spoločný postoj, ktorý chceme spolu presadzovať na európskej pôde,“ uviedol v pondelok Babiš.
V oblasti energetiky zagratuloval český premiér Slovensku k orientácii na jadrovú energiu. „Gratulujem Slovensku k tomu, že bude mať druhý najväčší podiel jadrovej energie v EÚ po dokončení Mochoviec. Aj my sme mohli byť na tom podobne, ale potrebovali by sme dostavať Temelín,“ tvrdil Babiš.
Majú spoločné ambície
Pri finančnom rámci EÚ sú obaja premiéri za to, aby sa chudobnejšie regióny vyrovnali bohatším, zároveň sú proti zníženiu rozpočtu únie. „Spoločne máme ambíciu hovoriť do toho, ako má vyzerať EÚ. To sa dá najmä prostredníctvom úzkej spolupráce medzi krajinami V4. Dôležitá je aj obranná spolupráca, pokúšame sa ju presadiť vo V4, ale najskôr vyhodnotíme situáciu medzi SR a ČR. Spoločné nákupy či spoločná výroba zbraní by mohla nadviazať na minulé roky počas federálnej éry,“ povedal Pellegrini.
„Som rád, že sa zavŕšilo otvorenie Českého domu v Bratislave. Som presvedčený, že tento stánok pozdvihne ešte viac našu spoluprácu po ekonomickej, turistickej aj kultúrnej stránke,“ pokračoval.
Obe krajiny si podľa premiérov svoje povinnosti v EÚ plnia. „Máme veľmi dobré nízke čísla nezamestnanosti a naozaj naše krajiny nerobia EÚ žiadne problémy. Celkovo však máme aj množstvo spoločných tém a problémov ako napríklad nedostatok nájomných bytov či zdravotníckeho personálu,“ uzavrel Pellegrini.
Nové miesto stretnutia Čechov a Slovákov
Český premiér tiež povedal, že v Bratislave bude otvorený nový Český dom pri príležitosti osláv 30. výročia Nežnej revolúcie. Pellegrini vyzdvihol najmä dobré vzťahy medzi krajinami s tým, že ide o dobrý príklad spolupráce v rámci Európskej únie (EÚ).
Pred 30 rokmi sa viditeľne zmenil svet, Slovensko žije podľa Pellegriniho v očakávaní novej éry
„75 rokov sme žili v spoločnom štáte a naša história pokračuje aj tým, že sme spoločne vstúpili do EÚ a Severoatlantickej aliancie (NATO). Samozrejme, tento týždeň oslávime 30 výročie Nežnej revolúcie. Som rád, že v rámci osláv bude otvorený Český dom v Bratislave, ktorý sa stane novým miestom pre stretnutia Čechov a Slovákov,“ povedal český premiér Babiš. Pri príležitosti otvorenia domu pricestuje na Slovensko aj český prezident Miloš Zeman.
Siedme spoločné zasadnutie vlád
Babiš pred pondelkovým rokovaním spomenul viacero tém, napríklad spoločné záujmy v rámci EÚ, rokovanie o rozpočte EÚ či zoskupenie Vyšehradskej skupiny, ktorá podľa jeho slov zohráva v Únii dôležitú úlohu. „Myslím si, že si máme dnes čo povedať,“ dodal.
Z twitterového účtu Babiša sa stala zoznamka, zaplnili ho inzeráty s hashtagom #HledámLásku
„Som rád, že v poradí už siedme spoločné zasadnutie vlád sa koná na začiatku týždňa, v ktorom si naše národy pripomenú 30. výročie od jednej z najdôležitejších udalostí v našich spoločných dejinách. Vzájomná spolupráca sa stále zakladá na dobrých vzťahoch medzi našimi národmi,“ povedal Pellegrini.
Podľa Pellegriniho sú obe krajiny dobrým príkladom spolupráce v rámci krajín EÚ. „Je dôležité si pripomenúť, že sme dokázali prejsť ťažkou transformáciou tak, že sme priemyselnými mocnosťami Európy, patríme k motorom ekonomického rastu, máme zdravé verejné financie, silný sociálny dialóg a nevyrábame EÚ žiadne ekonomické ani politické problémy,“ dodal slovenský premiér.