BRATISLAVA 1. júla (WBN/PR) – Na 57. ročníku Folklórneho festivalu Východná sa predstaví vyše 1200 účinkujúcich, z toho takmer 100 pricestuje zo zahraničia. Počas troch dní – od 1. do 3. júla, okrem toho svoju tvorbu predvedie aj zhruba 40 remeselníkov. Tí sa predstavia na viacerých výstavných podujatiach, no v interaktívnom programe s názvom Urob si sám vo Východnej budú návštevníkov aj učiť.
Medzi účinkujúcimi v jednotlivých autorských programoch sa predstavia aj víťazi aktuálnych ročníkov celoštátnych súťaží v ľudovom tanci či súťaží hudobného folklóru detí i dospelých. Špeciálnu pozornosť sa organizátori rozhodli venovať výstupom najstarších dosiaľ žijúcich nositeľov tradícií ľudového tanca v jeho pôvodných podobách.
Hneď v prvý večer, teda v piatok 1. júla, si budú môcť návštevníci a návštevníčky zaspomínať na dve významné osobnosti slovenskej folkloristiky, ktoré v roku 2011 navždy opustili tento svet. Poctou Klimentovi Ondrejkovi a Jozefovi Majerčíkovi, bude program s jednoduchým názvom Ďakujeme, v ktorom autori prepoja projekcie archívnych záznamov s choreografiami inšpirovanými tvorbou oboch legiend.
V sobotu večer sa v programe s názvom Hosť do domu predstavia zahraniční hostia – SpSk Kralytsia z Kyjeva (Ukrajina), FS Forrás zo Szászhalombatty (Maďarsko), Ľudová hudba Jána Karpiela-Bulecku a sólisti tanečníci zo Zakopaného (Poľsko).
Aktuálny ročník festivalu pripravil mladý tvorivý tím, ktorý sa rozhodol od multižánrového festivalu orientovaného na profesionálnu tvorbu väčšinou divadelného charakteru vrátiť ku koreňom. Dramaturgia festivalu sa tak vracia k starším koncepciám odborníkov z oblasti tradičnej kultúry, nadväzuje na osvedčené sledy programov, ktoré však dopĺňa o žiadané typy interaktívnych programov. Pribudnú tak školy tanca, spevu a hry na hudobné nástroje pre dospelých, mládež i deti v tzv. Interaktívnom stane, spomínané školy remesiel vedené majstrami ľudovej výroby v areáli amfiteátra, tanečné školy vrcholiace ľudovou zábavou priamo v areáli amfiteátra, či premietanie archívnych záznamov pôvodných foriem ľudového tanca a hudby.
Súčasťou festivalového programu bude i odborný seminár mladých tvorcov, choreografov, tanečných pedagógov, etnológov na tému smerovania folklórnych festivalov a podôb folklorizmu v súčasnosti.
O festivale Východná
Festival sa po prvý raz konal v roku 1953 z iniciatívy východniarskej národopisnej družiny Kriváň, ktorej členovia sa po úspechu na slávnostiach v Strážnici rozhodli uskutočniť podobné slávnosti i na Slovensku. Na prvých národopisných Slávnostiach piesní a tancov vystúpili folklórne skupiny z Východnej, Važca, Štrby, Liptovskej Tepličky, Liptovských Sliačov, Hladovky a Sihelného.
V roku 1954 vybudovali nový amfiteáter a v roku 1955 sa z miestnych slávností stala okresná prehliadka. Tá o rok neskôr získala celoslovenský charakter i nové pomenovanie Slávnosti vo Východnej. Na tomto festivale sa po prvý raz prezentovali práce ľudových výtvarníkov a po prvý raz sa konal sprievod obcou.
V roku 1957 program obohatili o súťaže o najlepšieho tanečníka a tanečný pár, o najlepšiu ľudovú hudbu, či najlepšieho primáša. Už vtedy sa v programovej štruktúre objavili i typy programov ako škola ľudového tanca či večerné scény.
Názov Folklórny festival Východná sa zrodil v roku 1967 a v tom istom roku sa uskutočnil aj prvý priamy prenos Československého rozhlasu.
V poslednom období novodobej histórie, najmä po roku 1989, prešiel festival niekoľkými viac či menej úspešnými etapami. K divácky najpríťažlivejším programom festivalu v tomto období patrilo spoločné vystúpenie skupiny Elán s umeleckým súborom Lúčnica v roku 1996 a muzikál Na skle maľované v podaní Činohry SND v roku 2004.
Od roku 2010 je festival zaradený do systému podujatí Medzinárodnej organizácie ľudového umenia (International Organization of Folk Art, IOV).
Hlavným organizátorom FF Východná je v súčasnosti z poverenia Ministerstva kultúry SR Národné osvetové centrum, s významnou podporou a spoluúčasťou Žilinského samosprávneho kraja, Liptovského kultúrneho strediska a obce Východná.