- aktualizované 30. augusta 2017, 14:13
BRATISLAVA 30. augusta (WebNoviny.sk) – Verejné vypočutie deviatich kandidátov na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) sa začalo, každý kandidát má na predstavenie svojho projektu pol hodinu. Ako uviedli ministri pred začatím druhého výberového kola na Úrade vlády SR, jasného favorita nemajú.
Niektorí poslanci životopisy neštudovali
„Hovoriť o favoritovi pri takom počte kandidátov je asi nevhodné. Prezrela som si návrhy, životopisy a to čo sme mali v podkladových materiáloch, počkáme si,“ povedala ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.
Ani minister zdravotníctva Tomáš Drucker či minister kultúry Marek Maďarič nemajú žiadneho favorita. Maďarič si predložené projekty kandidátov nepozrel a rozhodne sa na základe verejného vypočutia.
Podnikatelia žiadajú Fica o transparentný výber kandidáta na šéfa Úradu pre verejné obstarávanie
„Svojho favorita nemám, priznám sa, že som ich všetkých ešte ani neštudoval, preto som vďačný, že si budem môcť naživo vypočuť ich názory a uvidím, ktorý bude dobrý, k tomu sa prikloním,“ povedal podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.
Prvé kolo bolo neúspešné
V prvom kole výberu kandidáta na predsedu ÚVO vláda na verejnom vypočutí 24. mája nevybrala žiadneho z troch uchádzačov. Vtedy kandidovali Peter Kubovič a Juraj Méry z ministerstva dopravy a výstavby a súčasná šéfka ÚVO Zita Táborská.
„Pred piatimi rokmi som začala niečo budovať a myslím, že keby som nekandidovala prejavím nezáujem pokračovať ďalej. Myslím si, že na úrade je ešte dosť vecí, ktoré by sa mali potiahnuť týmto smerom,“ povedala terajšia predsedníčka ÚVO Zita Táborská, ktorá opätovne kandiduje na post šéfky.
Veľký záujem o post si vysvetľuje tým, že prvé výberové kolo neprinieslo víťaza a preto sa ostatní kandidáti chytili šance.
Táborskú neprekvapilo, že neziskové organizácie sa na stredajšom vypočutí tentoraz nezúčastnia. Nazdávajú sa, že urobiť verejné vypočutie pri takom vysokom počte uchádzačov iba necelé dva týždne po zverejnení materiálov o kandidátoch a na konci dovolenkového obdobia je neprimerané významu funkcie predsedu ÚVO a limituje možnosti vybrať najlepšieho z najlepších.
„Aj keď úrad päť rokov prezentoval svoju činnosť a úspechy, mimovládne organizácie sa toho nezúčastnili,“ skonštatovala Táborská.
Polónyiová zdôrazňuje nejednotnosť
Svoje projekty členom vlády aj verejnosti predniesli kandidáti Peter Kubovič, Martin Hasay, Helena Polónyi a Miroslav Hlivák. Ako prvá sa predstavila so svojím projektom odborníčka na verejné obstarávanie Helena Polónyi. Za najväčší problém ÚVO považuje nejednotnosť zákona o verejnom obstarávaní.
Pri vypočutí zdôraznila, že pre neustále aktualizácie právnej úpravy vo verejnom obstarávaní panuje chaos, preto je potrebné urobiť poriadok, aby bola legislatíva dlhodobo jednoznačná.
Úrad by mal byť podľa Kuboviča autoritou
Peter Kubovič v súčasnosti pôsobí ako právnik na ÚVO, zúčastnil sa aj na prvom kole výberového konania. Na stredajšom zasadnutí opätovne predstavil hlavnú myšlienku svojho projektu. „Nosná myšlienka, ktorú som sa snažil prezentovať pri predstave riadenia ÚVO, bola, že úrad by mal byt odbornou autoritou. Jedným z bodov, ako budovať úrad, bol väčší dôraz klásť na to, kto a ako rozhoduje v Rade ÚVO,“ povedal Kubovič.
Podľa neho je totiž dôležité, aby členovia Rady úradu boli dlhoroční odborníci v otázke verejného obstarávania a aby sa nestávalo, že ÚVO pri výsledkoch kontrol nedospel k inému záveru ako riadiaci orgán. Okrem toho navrhuje zefektívniť kontroly najmä pri eurofondových zákazkách a pomoc pre malých a stredných podnikateľov, ktorí sa zaujímajú o zákazky.
Premiérovi sa páčili Hasayove návrhy
Medzi uchádzačmi je aj vedúci projektovej kancelárie úradu Martin Hasay, podľa ktorého situácia vo verejnom obstarávaní nie je pozitívna, nedodržiavajú sa hlavné princípy a zásady, ako je je transparentnosť a rovnaké zaobchádzanie s účastníkmi obstarávania.
„Voči verejnému obstarávaniu prevažuje nedôvera, ktorá prerastá až do frustrácie, keďže súťaženie je byrokratický náročné,“ povedal Hasay. Dodal, že je nevyhnutné zlepšiť komunikáciu úradu nielen smerom k účastníkom verejného obstarávania, ale aj verejnosti a pri pálčivých témach iniciovať tlačové konferencie.
Hasay tiež navrhuje zlepšiť webovú stránku úradu tak, aby aj menej skúsení účastníci verejného obstarávania našli všetky potrebné informácie. Okrem toho chce zriadiť aj klientske centrum, aby sa mali podnikatelia na koho obrátiť v prípade výkladu zákona o verejnom obstarávaní.
Premiér Robert Fico na verejnom vypočutí pochválil Hasayov projekt, podľa neho kandidát predložil sériu dobrých návrhov na zmenu fungovania úradu. „Nie je možné, aby verejné obstarávanie bolo vnímané ako hlavná prekážka pre podnikateľov,“ skonštatoval Fico.
Hlivák chce vychovať odborníkov
Miroslav Hlivák navrhuje pozdvihnúť profesionalitu úradu, ale aj výchovu nových odborníkov v oblasti verejného obstarávania. Preto chce na školy s právnickým či technickým zameraním zaviesť výučbu verejného obstarávania.
Okrem toho považuje za potrebné založiť nezávislú stavovskú komoru, ktorá prinesie do činnosti úradu vyššiu profesionalitu, ale zároveň aj vyššiu zodpovednosť jej členov. ÚVO by podľa neho mala byť inštitúcia, ktorá má mať rozhodujúcu autoritu.
„Ak úrad skontroluje dokumentáciu z verejného obstarávania, tento výstup by ostatné organy mali rešpektovať,“ povedal Hlivák.
Účastníci by mali podľa Slišku postupovať zákonne
Piaty kandidát Matej Sliška, ktorý pôsobí ako vedúci oddelenia dohľadu ÚVO, uviedol, že je dôležité vyvinúť dostatočný tlak, aby účastníci verejného obstarávania postupovali zákonne.
„Kľúčová je elektronizácia procesov verejného obstarávania, rozvoj kvalitného vzdelávania, komunikácia a podpora úradu vo verejnom obstarávaní,“ priblížil svoju víziu vedenia úradu Sliška.
„Moja predstava je, aby databáza sumarizovala všetky informácie, ktorými úrad disponuje, umožňoval efektívne vyhľadávanie a aby v akútnych prípadoch účastníci dostali rýchle odpovede,“ dodal. Ako predseda úradu by usporiadal štandardné školenie, kde by si účastníci osvojili základné procesy verejného obstarávania, dostupné by boli aj na webovom sídle ÚVO.
Džuppa preferuje boj proti korupcii
Matúš Džuppa označil ÚVO za kľúčový protikorupčný nástroj. Vo svojom projekte navrhuje užšiu spoluprácu s Protimonopolným úradom SR pri podozrení z kartelového správania uchádzačov o verejné tendre.
Džuppa kritizoval súčasný prístup úradu k informatizácii verejnosti a záujemcov o verejné tendre.„Chýbajú konkrétne odpovede na otázky, účastníkovi musí úrad ponúknuť návod, respektíve odporučiť správny postup,“ povedal Džuppa.
Päť bodov Šikulajovej
Ingrid Šikulajová predstavila päť bodov, ktorý by mal zabezpečiť lepšie fungovanie úradu po jej vedením. Prvým z nich je zavedenie manažérstva kvality, ďalej zmysluplné vzdelávanie, ale aj efektívnu kontrolu tendrov. Ďalej chce otvoriť verejnú diskusiu o celkovej zmene zákona o verejnom obstarávaní, ale aj optimalizovať procesy verejného obstarávania.
Cieľom Sivovej je priniesť prax a život
Jeden z priebežných cieľov ďalšej kandidátky, Eleny Sivovej, je, aby do zákonného systému, ktorý označila za veľmi rigidný, priniesla prax a život. „Úrad je síce kontrolný orgán, ale má byť vedený tak, aby negatívnych výsledkov z kontrol bolo čo najmenej,“ povedala Sivová.
Ako predsedníčka úradu by chcela v boji proti korupcii eliminovať nepoctivých uchádzačov z verejného obstarávania. „Trh by mal byť oslobodený od nepoctivých a nekvalitných dodávateľov,“ skonštatovala Sivová. K štátnej zákazke by mali podľa nej mať prístup len tí, ktorí poskytujú kvalitné tovary a služby.
Vystúpila aj súčasná šéfka Táborská
Vládny kabinet si vypočul aj projekt súčasnej šéfky ÚVO Zity Táborskej. Táborská v krátkosti skonštatovala, že napriek tomu, že Úrad pre verejné obstarávanie je kontrolným úradom a vykonáva dohľad nad procesom obstarávania, vykonáva aj metodickú činnosť, ktorú treba naďalej zlepšiť.
„Jednou z priorít musí byť aj profesionalizácia. Nie je cieľom budovať kvalitný dohľadný orgán, keď nevyškolíme tých, ktorí každý deň pracujú s procesom verejného obstarávania a ktorému veľakrát ani nerozumejú,“ povedala Táborská.