BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Nielen v uliciach Bratislavy bolo v sobotu 10. októbra už od skorých popoludňajších hodín cítiť skvelú atmosféru v súvislosti s večerným dôležitým stretnutím kvalifikácie o postup na futbalové MS 2010 do JAR medzi Slovenskom a Slovinskom. Na diaľnici D1 v smere od Trnavy do metropoly SR boli viaceré autá doslova obvešané slovenskými zástavami, ľudia trčali z okien vozidiel, trúbili a mávali na ďalších účastníkov cestnej premávky. S blížiacim sa začiatkom najväčšieho zápasu v histórii slovenského futbalu od roku 1993 hustla a gradovala aj atmosféra v okolí Tehelného poľa, ktorého staručké tribúny budú svedkom šlágra 3. skupiny európskej časti kvalifikácie. Už hodinu pred výkopom, ktorý je na programe o 20.30 h, bol štadión ŠK Slovan Bratislava veľmi slušne zaplnený. Fanúšikovia zo všetkých kútov Slovenska vytvárali skvelú kulisu, skúšali si rôzne pokriky, ale i piskot na adresu súperových hráčov.
Na slovenskú futbalovú reprezentáciu dnes čaká v aktuálnom kalendárnom roku 2009 v poradí deviaty zápas, ktorý ako oficiálne vystúpenie registruje Medzinárodná futbalová federácia (FIFA). Zverenci trénera Vladimíra Weissa sa v stretnutí 3. skupiny európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2010 predstavia proti Slovinsku a ak získajú aspoň jeden bod, zabezpečia si v predstihu priamu účasť na budúcoročnom svetovom šampionáte v Juhoafrickej republike. Tohtoročná bilancia Slovákov je po odohraní doterajších ôsmich duelov vyrovnaná. Škrtel a spol. majú na konte tri víťazstvá, dve remízy a tri prehry pri aktívnom skóre 16:14.
Prvé dva zápasy odohrali futbalisti SR v rámci medzinárodného turnaja štyroch krajín na Cypre. V tohtoročnej ouvertúre podľahli „weissovci“ 10. februára v Limassole výberu Ukrajiny 2:3. Slováci dokázali Róbertom Vittekom a Marekom Hamšíkom dvakrát odpovedať na presné zásahy súpera, do tretice sa im to však už nepodarilo. O deň neskôr, t. j. v stredu 11. februára, prehrali slovenskí reprezentanti v Nikózii v dueli o 3. miesto na turnaji na Afroditinom ostrove s Cyprom 2:3. Domáci viedli už 3:0, futbalisti SR stihli v závere už len „kozmeticky“ upraviť nepriaznivý stav gólmi Róberta Ježa a Erika Jendrišeka.
V treťom vystúpení v roku 2009 nestačil v sobotu 28. marca podľa očakávania slovenský tím v londýnskom Wembley na favorizovaný výber Anglicka a v prípravnom súboji podľahol Albiónu vysoko 0:4. Brankára Štefana Seneckého prekonal už v 7. min Emile Heskey, po zmene strán potešil talianskeho trénera Anglicka Fabia Capella i 85 512 prítomných divákov v hľadisku dvoma gólmi Wayne Rooney, raz sa presadil aj Frank Lampard. Štvrtý duel v roku 2009 priniesol obrovskú radosť všetkým slovenským fanúšikom. V rámci 3. skupiny európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2010 do JAR totiž Slováci zaslúžene zvíťazili v pražskej AXA Arene nad domácim Českom 2:1. Futbalistov SR poslal do vedenia Stanislav Šesták, nevýrazným domácim musel pomôcť vyrovnať „vlastencom“ stopér Martin Škrtel. Hostí to však nedeprimovalo a v 83. min o všetkom rozhodol Erik Jendrišek.
Piate tohtoročné vystúpenie absolvovali Slováci rovnako v rámci eliminácie o účasť na svetovom šampionáte, keď v Bratislave privítali San Maríno. „Povinne trojbodový“ duel domáci napokon 6. júna bez problémov zvládli a zvíťazili 7:0. Dvoma gólmi sa blysol Marek Čech, jeden presný zásah pridali Peter Pekarík, Miroslav Stoch, Ján Kozák, Martin Jakubko a Ľuboš Hanzel. V šiestom dueli futbalistov Slovenska v roku 2009 sa v prípravnom súboji s Islandom zrodila v stredu 12. augusta v Reykjavíku remíza 1:1. Na štadióne Laugardalsvöllur sa Slováci ujali vedenia v 35. min pekným gólom Róberta Vitteka, po hodine hry však hlavičkou uzavrel skóre obranca Kristján Sigurdsson.
V siedmom tohtoročnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie hrali „weissovci“ v sobotu 5. septembra v rámci kvalifikácie MS 2010 na Tehelnom poli s Českom nerozhodne 2:2. Bezgólový stav zmazal v Bratislave presne po hodine hry domáci Stanislav Šesták. Česi odpovedali v 68. min Danielom Pudilom, ale o päť minút neskôr sa Marek Hamšík z pokutového kopu nemýlil a bolo 2:1. Zaslúženú deľbu bodov stanovil v 84. min Milan Baroš. To už Česi hrali v početnej výhode o jedného muža, keď musel trávnik po druhej žltej karte predčasne opustiť práve autor druhého gólu SR Hamšík.
V dosiaľ poslednom ôsmom tohtoročnom dueli, opäť so štatútom kvalifikácie MS 2010, zvíťazilo Slovensko v stredu 9. septembra v Belfaste nad Severným Írskom 2:0. Strelecky sa presadili Stanislav Šesták v 15. min a striedajúci Filip Hološko v 67. min. Tento trojbodový zápis proti „ostrovanom“ znamená, že Slováci sú už iba krôčik od historickej účasti na svetovom šampionáte v JAR. Definitíva účasti Slovenska môže padnúť už 10. októbra v spomenutom domácom súboji proti Slovinsku na Tehelnom poli.
Hlavný tréner Vladimír Weiss dal v roku 2009 príležitosť v drese A-mužstva SR zatiaľ 38 futbalistom. Vo všetkých ôsmich tohtoročných dueloch nastúpilo duo Róbert Vittek a Peter Pekarík, sedemkrát bol na trávniku Marek Hamšík. Najlepším slovenským kanonierom je s tromi presnými zásahmi Stanislav Šesták, po dva góly nastrieľali Erik Jendrišek, Marek Čech, Róbert Vittek a Marek Hamšík, o zvyšných sedem tohtoročných gólových zápisov do súperových sietí sa postarali Róbert Jež, Peter Pekarík, Miroslav Stoch, Ján Kozák, Martin Jakubko, Ľuboš Hanzel a Filip Hološko.
Súhrn doterajších výsledkov A-tímu slovenskej futbalovej reprezentácie v kalendárnom roku 2009 (bilancia: 8 zápasov – 3 víťazstvá, 2 remízy, 3 prehry, skóre 18:14):
LIMASSOL 10. februára (medzištátny priateľský zápas v rámci turnaja štyroch krajín na Cypre – semifinále):
Slovensko – Ukrajina 2:3 (1:1)
Góly: 42. Vittek, 69. Hamšík – 10. Vaľajev, 47. Selezňov, 83. Milevskij (z pok. kopu), ŽK: 40. Pečalka – 57. Kravčenko, 68. Čigrinskij, rozhodovali: Kailis – Ioannou, Demetriou (všetci Cypr.), 500 divákov
Zostavy:
Slovensko: Senecký – Pekarík (84. Štyvar), Škrtel, J. Ďurica, M. Čech – Pečalka (58. Kucka), Zd. Štrba (58. Hamšík) – Obžera (69. Stoch), J. Kozák (80. M. Petráš), Šesták – Vittek. Tréner: Vladimír Weiss.
Ukrajina: Šovkovskij – Mandziuk (46. Pašajev), Čigrinskij, Michalik, Nesmačnyj – Kravčenko (79. Kaliničenko), Vaľajev (79. Timoščuk), Rotaň, Alijev – Milevskij, Selezňov (67. Gomeňuk). Tréner: Oleksij Michajličenko.
NIKÓZIA 11. februára (medzištátny priateľský zápas v rámci turnaja štyroch krajín na Cypre – duel o 3. miesto):
Cyprus – Slovensko 3:2 (1:0)
Góly: 32. Marangos (z pok. kopu), 74. M. Nikolaou, 82. Okkas – 88. Jež, 90.+ Jendrišek, ŽK: 64. Vittek (SR), rozhodoval: Pamborides (Cypr.), 300 divákov
Zostavy:
Cyprus: Avgousti (90.+ Giorgallidis) – Okkaridis (86. Christou), A. Konstantinou (46. Charalambous), Panagi, Yiasoumi (76. Okkas) – M. Nikolaou, Demetriou, Marangos (53. Ilia), Pavlou (69. Chrysostomos Michael) – Avraam, Christofi (79. Loukas Stylianou). Tréner: Angelos Anastasiadis.
Slovensko: J. Mucha ml. – Krajčík, Dobrotka (60. Škrtel), M. Petráš, P. Petráš (46. M. Čech) – Jež, Kucka (60. Stoch), Hamšík, Švento (46. Vittek) – Jendrišek, Štyvar (68. Pekarík). Tréner: Vladimír Weiss.
LONDÝN 28. marca (medzištátny priateľský zápas, Wembley):
Anglicko – Slovensko 4:0 (1:0)
Góly: 70. a 90.+ Rooney, 7. Heskey, 82. Lampard, ŽK: 78. Sapara (SR), rozhodovali: Hamer – Mangen, Holtgen (všetci Lux.), 85 512 divákov
Zostavy:
Anglicko: D. James (46. B. Foster) – Glen Johnson, Terry, Upson, Ashley Cole – A. Lennon (46. Beckham), Lampard, Barry, Gerrard (46. Downing) – Heskey (15. Carlton Cole, 35. Crouch, 73. Carrick), Rooney. Tréner: Fabio Capello.
Slovensko: Senecký – Pekarík, Valachovič, M. Škrtel, M. Čech (46. Jendrišek) – Karhan (83. Zd. Štrba), Zabavník – Šesták (71. Jakubko), J. Kozák (62. Sapara), Hamšík (79. Mintál) – Vittek (46. Hološko). Tréner: Vladimír Weiss.
PRAHA 1. apríla (kvalifikácia MS 2010, AXA Arena):
Česko – Slovensko 1:2 (1:1)
Góly: 30. M. Škrtel (vlastný) – 22. Šesták, 83. Jendrišek, ŽK: 49. M. Škrtel, 58. Zd. Štrba, 61. Šesták (všetci SR), rozhodovali: Undiano Mallenco – Ibánez, Yuste Jiménez (všetci Šp.), 14 956 divákov
Zostavy:
Česko: P. Čech – Grygera, R. Kováč (71. Zd. Pospěch), Rozehnal, Jankulovski – Sionko (86. D. Lafata), Polák, D. Jarolím, Plašil – Necid (78. Fenin), Baroš. Tréner: Petr Rada.
Slovensko: J. Mucha ml. – Pekarík, M. Škrtel, J. Ďurica, Zabavník – Zd. Štrba, Karhan – Šesták (74. Stoch), Hamšík (87. Sapara), Jendrišek (90. Vittek) – Hološko. Tréner: Vladimír Weiss.
BRATISLAVA 6. júna (kvalifikácia MS 2010, Tehelné pole):
Slovensko – San Maríno 7:0 (5:0)
Góly: 3. a 32. M. Čech, 12. Pekarík, 35. Stoch, 42. J. Kozák, 63. Jakubko, 68. Ľ. Hanzel, ŽK: 6. Ľ. Hanzel, 29. Stoch – 53. Michele Marani, 89. Andreini, 90. Mauro Marani, rozhodovali: Jerome Efong Nzolo – Joel De Bruyn, Eric Thiry (všetci Belg.), 6652 divákov
Zostavy:
Slovensko: J. Mucha ml. – Pekarík, Karhan, J. Ďurica (46. Saláta), Ľ. Hanzel – Stoch (63. Borbély), J. Kozák, Hamšík (46. J. Novák), M. Čech – Jakubko, Vittek. Tréner: Vladimír Weiss.
San Maríno: A. Simoncini – Michele Marani (86. G. Bonini), D. Simoncini, Bacciocchi, Vitaioli, Mauro Marani – Berretti (79. Andreini), Vannucci, Bugli, D. Rinaldi (65. Ciacci) – Selva. Tréner: Giampaolo Mazza.
REYKJAVÍK 12. augusta (medzištátny priateľský zápas):
Island – Slovensko 1:1 (0:1)
Góly: 60. K. Sigurdsson – 35. Vittek, bez kariet, rozhodovali: Christoffersen – Malmberg, Hummelgaard (všetci Dán.), 5099 divákov
Zostavy:
Island: Gunnleifsson – Steinsson, K. Sigurdsson, Jónsson (50. A. E. Gunnarsson), I. Sigurdsson – Pálmason (89. Björnsson), B. Gunnarsson, Skúlason, Hallfredson – Helguson (86. Jóhannsson), Gudjohnsen (77. Gíslason). Tréner: Ólafur Jóhanesson.
Slovensko: J. Mucha ml. (46. D. Perniš) – Pekarík, Cs. Horváth (54. M. Petráš), Zabavník, M. Čech (79. Kopúnek) – Karhan – Šesták, J. Kozák (46. Hološko), Hamšík, Stoch (46. Jendrišek) – Vittek (63. V. Weiss ml.). Tréner: Vladimír Weiss.
BRATISLAVA 5. septembra (kvalifikácia MS 2010, Tehelné pole):
Slovensko – Česko 2:2 (0:0)
Góly: 60. Šesták, 73. Hamšík (z pok. kopu) – 68. Pudil, 84. Baroš, ŽK: 74. Hamšík – 11. Grygera, ČK: 75. Hamšík (Slovensko) po druhej žltej karte, rozhodovali: Övrebö – Haglund, Nebben (všetci Nór.), 23 500 divákov (vypredané)
Zostavy:
Slovensko: J. Mucha ml. – Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Zabavník – Zd. Štrba – Weiss ml. (74. Sapara), Hamšík – Hološko (87. Jendrišek), Šesták (82. M. Čech) – Vittek. Tréner: Vladimír Weiss.
Česko: P. Čech – Grygera, Sivok, Michal Kadlec, Jankulovski – Hübschman – Štajner (83. Svěrkoš), D. Jarolím (65. Necid), Plašil, Pudil – Koller (55. Baroš). Tréner: Ivan Hašek.
BELFAST 9. septembra (kvalifikácia MS 2010, Windsor Park):
Severné Írsko – Slovensko 0:2 (0:1)
Góly: 15. Šesták, 67. Hološko, ŽK: 17. Clingan, 83. Healy – 18. Šesták, rozhodovali: Kuipers – Van Roekel, Simons (všetci Hol.), 14 500 divákov (vypredané)
Zostavy:
Severné Írsko: M. Taylor – McAuley, Craigan, A. Hughes, J. Evans – D. Johnson, Clingan (71. Baird), McCann (71. McGinn), S. Davis – Healy, Paterson (76. Brunt). Tréner: Nigel Worthington.
Slovensko: J. Mucha ml. – Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Zabavník – Kopúnek, Štrba – Weiss ml. (90.+ Sapara), Vittek, Stoch (80. Jendrišek) – Šesták (65. Hološko). Tréner: Vladimír Weiss.
BRATISLAVA 10. októbra (kvalifikácia MS 2010, Tehelné pole):
Slovensko – Slovinsko
Prehľad futbalistov, ktorí dostali v oficiálnych dueloch registrovaných FIFA príležitosť v roku 2009 nastúpiť v reprezentačnom drese Slovenska (v ôsmich zápasoch dal tréner Vladimír Weiss dôveru spolu 38 hráčom):
8 – Róbert Vittek, Peter Pekarík
7 – Marek Hamšík
6 – Marek Čech, Miroslav Stoch, Martin Škrtel, Stanislav Šesták, Erik Jendrišek, Ján Mucha ml.
5 – Zdeno Štrba, Ján Ďurica, Radoslav Zabavník, Filip Hološko
4 – Miroslav Karhan, Ján Kozák, Marek Sapara
3 – Martin Petráš, Vladimír Weiss ml.
2 – Juraj Kucka, Peter Štyvar, Štefan Senecký, Martin Jakubko, Kamil Kopúnek
1 – Mário Pečalka, Branislav Obžera, Matej Krajčík, Martin Dobrotka, Peter Petráš, Róbert Jež, Dušan Švento, Jozef Valachovič, Marek Mintál, Kornel Saláta, Ľuboš Hanzel, Balázs Borbély, Ján Novák, Dušan Perniš, Csaba Horváth
Prehľad strelcov gólov slovenskej futbalovej reprezentácie v kalendárnom roku 2009 (v ôsmich zápasoch 18 úspešných zásahov):
3 – Stanislav Šesták
2 – Erik Jendrišek, Marek Čech, Róbert Vittek, Marek Hamšík
1 – Róbert Jež, Peter Pekarík, Miroslav Stoch, Ján Kozák, Martin Jakubko, Ľuboš Hanzel, Filip Hološko
SITA