BRATISLAVA 20. novembra (WebNoviny.sk) – Slovensku sa od roku 2006 darí dramaticky znižovať tzv. „klasickú kriminalitu“, ako napríklad krádeže áut alebo vlámania.
„Keď si porovnáme, že ešte na začiatku milénia bolo na Slovensku bežné, že za rok ukradli 5000 až 6000 áut, tak už v roku 2012 to bolo niečo pod 3000 a tento rok to bolo pod 1800, a to sú zásadné poklesy v tých veciach, ktoré ľudí najviac trápia,“ povedal po zasadaní vlády minister vnútra Robert Kaliňák. Kabinet schválil Stratégiu prevencie kriminality a inej protispoločenskej činnosti v Slovenskej republike na roky 2016 – 2020 z dielne rezortu vnútra.
Kaliňák: Návrh riešenia migračnej krízy padne čoskoro
Kaliňák: Ak sa spustí Balkánske cesta, musíme byť pripravení
Sociálna prevencia kriminality sa zameriava na najrizikovejšie skupiny
V pôvodnej stratégii na prevenciu kriminality z rokov 2007 až 2008 sa podľa Kaliňáka rezort zameral na tri oblasti. „Zamerali sme sa na sociálnu, situačnú a viktimačnú prevenciu,“ povedal minister s tým, že odvtedy rezort trojnásobne navýšil financovanie riešení tejto problematiky z pôvodných 1,3 milióny eur na skoro štyri milióny, ktoré sú na projekty prevencie každoročne vynakladané. „A má to zjavný výsledok,“ skonštatoval.
Sociálna prevencia kriminality sa podľa ministra zameriava na najrizikovejšie skupiny, ktoré môžu byť kriminalitou postihnuté, napríklad deti a mladých ľudí alebo seniorov. Viktimačná prevencia je zameraná na obete trestných činov, napríklad v prípadoch obchodovania s ľuďmi. „A potom je situačná a to sú predovšetkým kamery,“ povedal Kaliňák. Ako dodal, k tomuto všetkému treba zaradiť aj zvýšený počet policajtov v uliciach.
Na tieto oblasti sa majú zamerať štátne orgány
Kriminalita vo virtuálnom prostredí, netolizmus (závislosť na nových informačných technológiách), vysoká zadlženosť obyvateľstva alebo problém finančnej gramotnosti sú oblasti, na ktoré by sa v rámci Stratégie prevencie kriminality a inej protispoločenskej činnosti v Slovenskej republike na roky 2016 – 2020 mali zamerať štátne orgány.
Preventívne aktivity a opatrenia stratégie majú byť zamerané na samotné osoby, prípadne cieľové skupiny ako páchatelia, obete alebo potenciálni páchatelia a obete, alebo na kriminogénne faktory, to znamená situácie, príčiny a podmienky páchania kriminality.
Aktivity stratégie by podľa dokumentu mali byť financované zo štátneho rozpočtu, ale aj z rozpočtov samospráv, z fondov Európskej únie a iných dostupných zdrojov.