Na Slovensku by mohla vyrásť nanotováreň na výrobu špeciálnych rúšok, zatiaľ však chýba investor. V tlačovej správe o tom informovala česká technologická spoločnosť Nafigate. Výroba by sa na Slovensku dala spustiť do deviatich mesiacov. Boli by sme tak sebestační pri výrobe špeciálnych rúšok, šatiek, respirátorov a ochranných oblekov pre zdravotnícky personál. Česká republika spustí svoju prvú nanotováreň do štyroch mesiacov.
Koronavírus: Slovensko má rekord v testoch, maturity prebehnú inak a Česko zrýchlilo otváranie obchodov (online)
Nanotováreň zvýši zdravotnú bezpečnosť
„Nanotováreň na výrobu nanomateriálov je riešením, ktoré by zvýšilo úroveň zdravotnej bezpečnosti na Slovensku a zároveň by pomohlo posilniť znalostnú ekonomiku,“ uviedla prezidentka spoločnosti Jiřina Repaská.
Investícia do nanotovárne by nemala presiahnuť štyri milióny eur, pričom jej návratnosť sa pohybuje v rozpätí od dvoch do štyroch rokov. Továreň by dokázala vyrobiť 1,5-miliónov metrov štvorcových nanovlákenných membrán ročne.
Viac o téme Koronavírus
Najvyššia kvalita
To je podľa spoločnosti objem dostatočný na produkciu 40-miliónov rúšok najvyššej kvality. Jednou z možností podpory je aj dofinancovanie projektu z európskych peňazí a výziev, ktoré únia otvorila v súvislosti a bojom proti Covid-19.
Česká spoločnosť Nafigate Corporation sa zameriava na výskum a vývoj pokročilých nanomateriálov. Spoločnosť vyvinula technológiu výroby aj prototypy produktov, ktoré sú patentovo chránené.
Technológiu Nanospider, ktorou sa vyrábajú nanovlákna, dodáva partnerská firma Elmarco Liberec.
Z nanomateriálov je možné okrem zdravotníckeho materiálu vyrábať aj antibakteriálne a antivírové filtračné siete do okien a dverí, ako aj filtre na vodu.