Na Slovensko z Egypta špeciálom priletelo 34 Slovákov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Slovenský vládny špeciál vyslaný pre občanov, ktorí dlhodobo žijú a pracujú v Egypte, pristál po 18.00 hodine na letisku M.R.Štefánika Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Z nepokojmi zmietaného Egypta sa dnes na Slovensko vrátilo 34 Slovákov. Ide o ľudí, ktorí v krajine dlhodobo žili alebo pracovali a z obavy o svoju bezpečnosť požiadali slovenské úrady o návrat domov. Vláda ich evakuáciu zabezpečila vládnym špeciálom, ktorý na bratislavskom Letisku Milana Rastislava Štefánika pristál dnes krátko po osemnástej. Na Slovensko špeciálom priletelo aj osem Čechov, dvaja Portugalci a občianka Maďarska. Nie všetci Slováci, ktorí momentálne žijú v Egypte, využili možnosť prevozu domov. „Okrem približne stovky ľudí, ktorí sú tam na dovolenke, ostalo v krajine minimálne päťdesiat ľudí, ktorí sa rozhodli nevyužiť ponuku cestovať domov,“ uviedol hovorca rezortu diplomacie Ľuboš Schwarzbacher. Evakuovaných Slovákov dnes vybavovali prednostne a na egyptských letiskách nemuseli čakať tak, ako bežní cestujúci.

Vládny špeciál z Egypta pristal v Bratislave
Vyslanie špeciálu v stredu pre napätú atmosféru v krajine odsúhlasila vláda. V Egypte dlhodobo pôsobí a pracuje približne sto Slovákov, ministerstvo diplomacie ich situáciu mapuje a v prípade potreby im poskytuje pomoc. Transport približne stovky dovolenkárov je naplánovaný na sobotu, nezabezpečuje ho však vláda, ale cestovné kancelárie. Foto: SITA/Nina Bednáriková

Foto: SITA/Nina Bednáriková

Vládny špeciál z Egypta pristal v Bratislave
Vládny špeciál odletel do Egypta dnes ráno. Na letisku v Káhire pristál približne o 10:00 miestneho času, na odlet do bezpečia čakalo 27 ľudí. Foto: SITA/Nina Bednáriková

Foto: SITA/Nina Bednáriková

Vládny špeciál z Egypta pristal v Bratislave
Evakuovaných Slovákov dnes vybavovali prednostne a na egyptských letiskách nemuseli čakať tak, ako bežní cestujúci. Foto: SITA/Nina Bednáriková

Foto: SITA/Nina Bednáriková

Vládny špeciál z Egypta pristal v Bratislave
Nie všetci Slováci, ktorí momentálne žijú v Egypte, využili možnosť prevozu domov. "Okrem približne stovky ľudí, ktorí sú tam na dovolenke, ostalo v krajine minimálne päťdesiat ľudí, ktorí sa rozhodli nevyužiť ponuku cestovať domov," uviedol hovorca rezortu diplomacie Ľuboš Schwarzbacher. Foto: SITA/Nina Bednáriková

Foto: SITA/Nina Bednáriková

Vládny špeciál z Egypta pristal v Bratislave
Na Slovensko špeciálom priletelo aj osem Čechov, dvaja Portugalci a občianka Maďarska. Foto: SITA/Nina Bednáriková

Foto: SITA/Nina Bednáriková

„Priamo v letoviskách nebolo cítiť, že by sa niečo dialo. Kontaktovali sme však ministerstvo zahraničných vecí, aby sme sa domov dostali čo najskôr,“ povedal po prílete Zoltán. Do Bratislavy dnes priletela aj Mária, ktorá v Egypte žije s manželom už päť rokov. Jej muž však v krajine musel ostať, pretože je policajt a nemohol odísť. „Ľudia hliadkujú pre obavy z rabovania pred svojimi domami a autami. Je to tak po celej Káhire,“ opísala situáciu Mária.

Protesty v Egypte neutíchajú
Foto: SITA/AP
Protesty v Egypte neutíchajú
Foto: SITA/AP
Protesty v Egypte neutíchajú
Foto: SITA/AP
Protesty v Egypte neutíchajú
Foto: SITA/AP
Protesty v Egypte neutíchajú
Foto: SITA/AP

Michaela sa do špeciálu prihlásila, napokon zostala s manželom

Slovenka Michaela, ktorá už desať rokov žije v Káhire, sa dnes mala podľa pôvodného plánu vrátiť vládnym špeciálom z nepokojného Egypta. Na ambasáde sa aj prihlásila, že poletí, napokon však zostáva po boku svojho egyptského manžela. „Tu je môj domov a nič by som odchodom nevyriešila, iba čo by som sa na Slovensku bála o svoju egyptskú rodinu,“ vysvetlila svoje konečné rozhodnutie pre agentúru SITA.

Nad rozhodovaním, čo má vlastne urobiť, prebdela celú noc. „Ja som sa ale najviac bála v piatok hneď potom, ako sa zotmelo. Vtedy sme sa totiž dozvedeli, že sa na slobodu dostali väzni, nevedeli sme, koľko ich je a za aké zločiny boli väznení,“ opísala svoje obavy. Z Egypta, kde už došlo aj ku krvavým zrážkam medzi odporcami režimu Husního Mubaraka a jeho prívržencami, chcela najprv odísť preto, aby aspoň načas zmenila klímu a dostala sa z centra napätých udalostí. „Televízor nám ide od piatka prakticky nonstop, stále sledujeme, čo sa deje a ako sa situácia vyvíja. Takto je to teraz asi vo väčšine tunajších domácností,“ konštatovala.

V neustálom kontakte je so svojou kamarátkou, ktorá rovnako žije v Káhire a je tesne pred pôrodom. Tá o odchode z krajiny pre tento dôvod ani neuvažovala, i keď už jedno malé dieťa má. „Veľa žien, ktoré odchádzajú na Slovensko, išlo práve kvôli deťom,“ dodala Michaela. Jej kamarátka bude rodiť u egyptského lekára, ktorý ju aj na dnešnej kontrole uisťoval, že to bude v poriadku. Od začiatku demonštrácií už „odrodil“ dve deti. Návšteva lekára ich upokojila aj v tom, že kamarátka na vlastné oči videla dovoz čerstvých potravín z mliekarne a pekárne do obchodu.

Ja som od piatka nevyšla z domu,“ povedala Michaela. Do práce teraz nechodí, lebo pracuje ako učiteľka v škôlke a udalosti ju zachytili uprostred polročných prázdnin. Do práce nechodí ani manžel, tomu šéf oznámil, že sa nepracuje do odvolania. Predpokladajú, že podobne je to v celej krajine. Fungujú však bežné služby, aj stánky s rýchlym občerstvením či kaviarne. Reštaurácia je však napríklad zatvorená. Michaela žije so svojou rodinou na okraji Káhiry v obytnej štvrti Nasr city, kde si domáci po prepuknutí nepokojov vymysleli vlastný systém patrolovania.

OBRAZOM: NEPOKOJE V EGYPTE:

Egypťania žiadajú hlavu prezidenta Mugaraka
Foto: SITA, AP
Egypťania žiadajú hlavu prezidenta Mugaraka
Foto: SITA, AP
Egypťania žiadajú hlavu prezidenta Mugaraka
Foto: SITA, AP
Egypťania žiadajú hlavu prezidenta Mugaraka
Foto: SITA, AP
Egypťania žiadajú hlavu prezidenta Mugaraka
Foto: SITA

Rozhodli o ňom otcovia rodín potom, ako došlo k rozpusteniu polície. Domáci ani presne nevedia, čo sa vlastne s políciou stalo. Do rodinných patrol sa zapájajú mladí muži, ktorí majú proti prípadným rabujúcim pripravené palice. „Najprv urobili zátarasy ulíc, aby sa do nich nedalo vojsť autami,“ povedala Michaela. Keď sa nejaké auto priblíži, skontroluje mu hliadka domácich doklady. Ak nie je domáci, alebo nemá vážny dôvod návštevy, tak ho do ulice nepustia. Zostava hliadok sa mení podľa potreby. V krajine navyše platí zákaz nočného vychádzania, ktorý aktuálne zmiernili. Doteraz sa nesmelo vychádzať na ulice od 15:00 do 8:00, teraz to je od 17:00 do 7:00. Na uliciach je všade rozmiestnená armáda so svojou ťažkou technikou. Michaela má najbližší tank asi 200 metrov od domu pred jednou strategickou budovou. Patrolovanie považovali za nutné najmä v piatok, keď sa objavili prípady rabovania. To sa však štvrte, v ktorej žijú, nedotklo.

Na udalosti sa radoví Egypťania, ktorí sa do demonštrácií aktívne nezapojili, začínajú pozerať rozpačito. Podľa Michaely ľudia z jej okolia cítia, že zmeny treba, ale dúfali, že to pôjde mierovou pokojnou cestou. „Oni nemajú násilný naturel,“ povedala Michaela, podľa ktorej ich sklamalo, keď sa veci stočili k násilnejším prejavom. Ako dodala, nevedia ani odhadnúť, kedy sa tieto udalosti skončia a ako. „Nevieme, čo bude, keď sa zotmie,“ opísala ich pocity, ktoré teraz pramenia najmä z toho, že už sú v uliciach skupiny odporcov aj prívržencov Mubaraka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať