Podpora biodiverzity a snaha o zmiernenie dopadov zmeny klímy sú prioritnými cieľmi pilotného projektu zachovania prirodzených lúčnych porastov na území Žiliny.
Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík, samospráva od mája skúšobne vo vytypovaných lokalitách v meste kosí menej a dáva priestor na rast rastlín a bylín, ktoré pri častom kosení nestihli zakvitnúť.
Pilotný projekt v Žiline
Zachovávanie plôch s nižšou intenzitou kosenia je moderným trendom údržby mestskej zelene. V prípade mesta Žilina ide o pilotný projekt, ktorý bude viesť k zachovaniu kvitnúcich plôch v meste zatiaľ na piatich miestach.
Slnečné jazerá bojujú so znečistenou vodou, odborníci navrhujú ich prehĺbenie
„Menej často sa bude kosiť v lokalite Limbová na sídlisku Solinky a na Ulici sv. Bystríka na sídlisku Vlčince. Na tomto sídlisku zároveň na uliciach Obežná a Piešťanská bude mesto priestor rekultivovať likvidáciou pôvodného trávnatého porastu a založením novej kvitnúcej lúky. Podobná lúka vznikne aj v lokalite Korzo na sídlisku Hájik,“ priblížil zámery mesta Miškovčík.
Podľa hovorcu mesta boli lokality vybrané aj vzhľadom na polohu predškolských, školských a sociálnych zariadení, pre lepšiu dostupnosť a ako ďalší vzdelávací prvok v ekovýchove detí.
Prírode blízka údržba
„Princíp prírode blízkej údržby mestskej zelene je sympatický najmä vo filozofii udržateľného rozvoja spájajúceho ekologický, ale aj estetický význam. Prirodzený lúčny porast vracia prírodu späť do miest, no zároveň spĺňa aj mnohé iné úlohy. Napríklad v horúcich letných dňoch majú kvitnúce priestranstvá schopnosť ochladzovať okolie a zadržiavať vodu,“ konštatoval primátor Žiliny Peter Fiabáne.
Cyklistika na Liptove bude bezpečnejšia, projekt má vyriešiť problémový úsek
Na význam vyššieho trávnatého porastu v mestách a obciach upozorňujú aj odborníci.
„Vzhľadom na výrazné klimatické zmeny je v mestách nevyhnutné koncepčne prehodnotiť spôsoby kosenia zelených plôch. Ich časté a intenzívne kosenie už ohrozuje zdravie obyvateľov miest. Kosiť preto treba premyslene a s ohľadom na ochranu zdravia ľudí a životného prostredia. Nižšia frekvencia kosenia tiež môže prispieť aj k ekonomickej úspore,“ pripomína vo svojej výzve mestám a obciam Slovenský ochranársky snem.