Na MZ sa údajne kvôli záchrankám falšovali listiny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sanitka

BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) – Na Ministerstve zdravotníctva SR (MZ) sa údajne v súvislosti so záchrankami falšovali listiny. Na stredajšej tlačovej besede to naznačila opozičná poslankyňa za KDH Mária Sabolová. Domnieva sa to na základe dokumentov, ktoré jej boli doručené do podateľne parlamentu. Podobné obvinenia načrtla aj reportáž v pondelok odvysielanej relácii Paľba v TV Markíza.

Údajné falšovanie dokumentov v súvislosti s kontroverzným tendrom pritom opozičná poslankyňa označila za najväčší škandál posledného prerozdeľovania licencií na záchrannú zdravotnú službu. Podľa nej vyplával na povrch iba vďaka tomu, že niektorí pracovníci ministerstva sa už nemohli na mnohé skutočnosti odohrávajúce sa v rezorte pozerať.

Problematická je podľa Sabolovej zásadná pripomienka Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby k vyhláške o záchrankách. Operačné stredisko v rámci pripomienkového konania k tomuto materiálu nemalo možnosť podávať pripomienky. Vyhodnotenie pripomienkového konania, ktoré sa uskutočnilo v júli 2008, ukazuje, že tak ani neurobilo. Následne sa však podľa Sabolovej takmer o osem mesiacov neskôr, krátko pred schválením vyhlášky, v marci roku 2009 objavila na ministerstve práve zásadná pripomienka operačného strediska. Tá bola pritom datovaná na začiatok júla 2008.

Bez vydania vyhlášky by tender na záchranky vyzeral podľa všetkého inak ako ten posledný, zásadné pripomienky operačného strediska zároveň výrazne pozmenili jeho tvár. Podľa Sabolovej okrem iného navýšili počet staníc a menili aj ich umiestnenie. Boli pritom napokon všetky akceptované „Dochádza k vážnemu podozreniu, že celý tender bol netransparentný, a zdá sa, že prišlo k zneužitiu právomoci verejného činiteľa,“ vyhlásila poslankyňa KDH. Sabolová preto spolu s právnikmi pripravuje trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Poslankyňa upozornila, že sporná pripomienka nebola podaná oficiálnou cestou, ale údajne mala byť odovzdaná priamo osobne generálnemu riaditeľovi sekcie zdravia na ministerstve Adamovi Hochelovi. Podľa nej môže mať táto skutočnosť dva dôvody. Buď generálny riaditeľ neodovzdal dokument, na ktorom je jeho podpis, do pripomienkového konania, avšak samotná pripomienka podľa všetkého vôbec nemala vzniknúť, alebo prevzal Hochel materiál antidatovane.

Minister zdravotníctva Richard Raši sa voči obvineniam ohradil a označil ich za nepravdivé, tendenčné a zavádzajúce. Rezort podľa neho podáva v tejto súvislosti žalobu na ochranu dobrého mena. Podľa ministra totiž Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby podalo svoju zásadnú pripomienku riadne v rámci pripomienkového konania ešte začiatkom júla 2008.

Tá pritom hovorila, že práve prebieha vypracovanie analýzy stavu záchraniek na Slovensku. Ak by ukázala, že je potrebné urobiť zmeny v počte alebo umiestnení sídiel, malo sa k nim následne pristúpiť. Dôvodom, prečo pripomienka hovorila iba o možných zmenách bol podľa Rašiho fakt, že analýza hodnotila celý rok 2008 a jej výsledky mali byť známe až na jeho konci. „Nijako a ničím nemohli tieto pripomienky ovplyvniť výberové konanie,“ konštatoval ale minister.

Zároveň informoval, že podávajú trestné oznámenie na pracovníčku rezortu, ktorá posunula niektoré dokumenty TV Markíza ako aj opozičnej poslankyni. Dôvodom je okrem iného práve odcudzenie materiálov. Podľa Rašiho ide o pracovníčku, s ktorou už ukončili pracovný pomer, a to pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Celú kauzu pritom z jej strany vníma ako pokus o pomstu.

Posledné trojkolové rozdeľovanie licencií na záchranky pritom na Slovensku vyvolalo vlnu kritiku. Výhrady mala najmä Asociácia poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby. Nepozdávali sa jej kritériá súťaže, ako aj ich vyhodnocovanie. Ministra Richarda Rašiho preto ešte po prvom kole vyzvali, aby súťaž zrušil a neskôr aj na to, aby odstúpil. Ten však všetky pochybnosti odmietol. Neskôr členovia asociácie podali na ministerstvo žalobu a zároveň sa obrátili aj na Generálnu prokuratúru SR.

Vo všetkých troch kolách tendra sa rozdeľovalo 270 staníc. Najúspešnejšou spoločnosťou sa stala Falck Záchranná, a.s. Košice. Dohromady bude prevádzkovať 90 z nich. Druhou v poradí je štátna Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava s 53 sídlami. Trojicu najúspešnejších uzatvára košická štátna záchranka. Tá dostala 38 ambulancií. K ďalším úspešným firmám patrí najmä LSE – Life Star Emergency, spol. s.r.o. Limbach (20) a ZaMED, s.r.o. Komárno (19).

Ešte prvé kolo tendra spôsobilo rozbroje aj medzi samotnými poskytovateľmi, keď sa proti sebe postavili úspešní a neúspešní uchádzači. Situácia vyústila až do založenia novej asociácie záchraniek. Popri existujúcej Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby si najúspešnejšie spoločnosti z prvého kola vytvorili Asociáciu záchrannej zdravotnej služby.

Ministerstvo zdravotníctva SR však už medzitým stihlo vyhlásiť aj ďalšie výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií pozemnej záchrannej zdravotnej služby, a to na tri stanice rýchlej zdravotníckej pomoci v Dechticiach, Medzeve a Uliči. Tender je dôsledkom novely výnosu o sídlach záchraniek, ktorá platí od 15. apríla. Tá totiž navýšila počet bodov z 270 na 273. Úpravy podľa rezortu vychádzajú z analýzy operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária SabolováRichard Raši