Pastieri sobov na ruskom arktickom súostroví natrafili na mŕtve telo dokonale zachovaného medveďa jaskynného pochádzajúceho z ľadovej doby. Nález odhalený pod topiacim sa permafrostom objavili na Ľachovských ostrovoch. Medveď mal neporušené zuby a dokonca aj ňufák.
Jediný nález svojho druhu
Vedcom sa v minulosti podarilo objaviť kosti medveďov jaskynných, ktoré vyhynuli pred 15-tisíc rokmi.
Experti zo Severovýchodnej federálnej univerzity v Jakutsku, popredného centra pre výskum mamutov srstnatých a iných prehistorických druhov, označili najnovší nález za prelomový.
Z najväčšieho grónskeho ľadového šelfu sa odlomila obrovská časť, vedci bijú na poplach
Výskumníčka Lena Grigorievová zdôraznila, že je to „prvý a jediný nález tohto druhu“.
„Medveď je úplne neporušený, má všetky vnútorné orgány, dokonca aj nos. Tento nález má obrovský význam pre celý svet,“ uviedla.
Presný vek ešte nepoznajú
Podľa predbežnej analýzy dospelý medveď žil pred 22-tisíc až 39 500 rokmi. „Na stanovenie presného veku medveďa je potrebné vykonať rádiokarbónovú analýzu,“ dodal ďalší výskumník Maxim Čeprasov.
Medveďa našli na najväčšom z Ľachovských ostrovov, ktoré sú súčasťou súostrovia Novosibírskych ostrovov a nachádzajú sa medzi Morom Laptevovcov a Východosibírskym morom.
V austrálskom Severnom teritóriu chytili veľkého krokodíla, skončil na krokodílej farme
Podobné nálezy sa v sibírskej časti Ruska objavujú čoraz častejšie. Odborníci to pripisujú otepľovaniu klímy, ktoré v niektorých oblastiach Arktídy roztápa zamrznutý permafrost.
Pred niekoľkými týždňami vytiahli zo sibírskeho jazera 10-tisíc rokov staré pozostatky mamuta srstnatého.