GABČÍKOVO 8. júna (WEBNOVINY) – Mimoriadna situácia v obvode Dunajská Streda bude podľa predsedu krízového štábu Richarda Kmeťa trvať pravdepodobne celý víkend.
Obciam popri toku Dunaja robia problémy priesaky a spodné vody.
Hladina Dunaja v Medveďove dosiahla 980 centimetrov, ďalej už nestúpa.
Naďalej platia aj všetky bezpečnostné opatrenia na Vodnom diele Gabčíkovo a uzatvorené sú aj viaceré cesty v okolí Dunaja.
Priesaky a spodné vody trápia podľa Kmeťa predovšetkým obyvateľov obcí Vojka, Dobrohošť, Bodíky, ale v menšej miere aj niekoľkých ďalších.
Vodohospodári už v piatok 7. júna obmedzili prítok vody do starého koryta Dunaja a začali viac vody zadržiavať na vodnom diele Čunovo a Gabčíkovo. Toto opatrenie malo pomôcť ochrániť pred veľkou vodou Komárno a Štúrovo.
Obrazom: Dunaj zaplavuje juh Slovenska, v Komárne prekonal rekord
Uzavreli most medzi Štúrovom a Ostrihomom
Výška hladiny Dunaja
* Hladina Dunaja v Medveďove dosiahla 980 centimetrov
*Hladina Dunaja v Komárne dosiahla rekordnú výšku 888 cm, v Štúrove mala 795 cm
* Tretí stupeň povodňovej aktivity na Dunaji hlásia v staniciach Bratislava, Devín, Gabčíkovo, Medveďov, Komárno, Štúrovo a Vysoká pri Morave
Ako pre agentúru SITA povedal primátor Štúrova Ján Oravec, dôvodom sú problémy na maďarskej strane, kde voda z Dunaja zaplavila jedinú prístupovú cestu.
V Štúrove je situácia pokojná, protipovodňový múr má ešte rezervu zhruba 70 centimetrov.
Kulmináciu tu očakávajú vo výške 800 až 810 centimetrov vo večerných hodinách. V súčasnosti dosahuje hladina rieky 807 centimetrov.
„Mesto by to malo v pohode ustáť. Nový protipovodňový múr funguje veľmi dobre. Musím povedať, že už dávno sme nemali takú pokojnú povodeň ako teraz,“ skonštatoval Oravec.
Obrazom: Rozvodnený Dunaj v meste Ostrihom
Dunaj v Komárne sa ustálil
Dunaj v Komárne sa ustálil vo výške 888 centimetrov, čo je o 45 centimetrov viac ako bol rekord z roku 2002. Ako povedal pre agentúru SITA riaditeľ Správy vnútorných vôd Komárno Slovenského vodohospodárskeho podniku Juraj Fekete, hladina rieky mierne kolíše a môže ešte vzrásť o jeden až dva centimetre, potom by už mala začať klesať.
Hydrológovia predpokladali kulmináciu na úrovni 870 až 890 centimetrov okolo obeda, neskôr prognózu upravili na 15:00. Nakoniec to bude neskôr, skonštatoval Fekete. Váh v Kolárove sa ustálil o 18:00 na úrovni 739 centimetrov.
Problémy sú na vážskej hrádzi, kde sa objavujú priesaky, ktoré priebežne utesňujú vrecami s pieskom. Nespôsobujú však závažnejšie škody. Za Vážskym mostom vytekala kanalizácia z bitúnku do Váhu, dobrovoľníci zabezpečujú improvizovanú hrádzu. Podľa Králika by po povodniach bolo na mieste zamyslieť sa nad tým, že aj Komárno by potrebovalo mobilné hrádze ako má Bratislava a Štúrovo. Súčasný protipovodňový betónový múr má už 50 rokov a objavujú sa na ňom trhliny.
„Teraz podľa vody vidieť, že nie všade má 950 centimetrov, pretože niekde je ešte rezerva nejakých 40 centimetrov do vrchu hrádze a inde len 10 – 20 centimetrov,“ podotkol Králik. Zemná hrádza na Váhu má podľa jeho slov ešte rezervu zhruba meter. Po opadnutí povodňovej vlny budú ešte hroziť problémy so spodnou vodou. „So spodnou vodou si už nejako poradíme, to už nebude nejaký veľký problém,“ myslí si Králik.
Odporúčame aj:
Dunaj zaplavuje juh Slovenska, v Komárne prekonal rekord
Dunaj stúpa na nižšie položených úsekoch Slovenska
V Bratislave trvá mimoriadny stav, problémy sú v Devíne
Dunaj dosiahol maximum, v Devíne armáda navýšila hrádzu
Obrazom: Letecké zábery na Dunaj a zatopené časti Bratislavy
Vojenský vrtuľník zachraňoval v odrezanom Devína malé dieťa
S veľkou vodou bojujú aj na juhu Slovenska, uzatvorili cesty
Obrazom: Dunaj ako ho nepoznáte, od sveta odrezal aj Devín
Na Dunaji namerali historicky najväčší prietok
Pozrite si hrozivo vyzerajúci Dunaj pri západe slnka