Na jeseň sa má zvýšiť počet univerzít na dvanásť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Aktualizované o odpoveď VŠEMvs na základe žiadosti rektorky prof. Ing. Viery Cibákovej, CSc. v piatok 28. augusta o 13:00

BRATISLAVA 24. augusta (WEBNOVINY) – Minister školstva Ján Mikolaj plánuje priznať status univerzity ďalším piatim vysokým školám. V univerzitnom postavení by tak mali zostať aj Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Žilinská univerzita v Žiline, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Ekonomická univerzita v Bratislave a Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre.

Ide o univerzity, ktoré nesplnili kritérium mať do 20 študentov na jedného profesora, docenta, vedeckého pracovníka alebo učiteľa s hodnosťou PhD. „V priebehu dvoch až troch mesiacov dostanú štatút univerzity aj tieto školy. Som presvedčený, že väčšina toto kritérium splní už začiatkom októbra,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii minister školstva Ján Mikolaj. Minister priznal, že uvedené školy nedodržali kritérium, pretože sa riadili metodikou rezortu.

V krátkom čase by sa mala medzi univerzity zaradiť aj Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave, ktorá bude prvou súkromnou univerzitou na Slovensku. V súčasnosti ešte na škole prebieha kontrola pracovných zmlúv. „Do 10 dní vieme aj túto školu zaradiť medzi univerzity,“ tvrdí Mikolaj.

Akreditačná komisia (AK) hodnotila 27 vysokých škôl. Ministrovi školstva Jánovi Mikolajovi odporučila, aby ponechal medzi univerzitami šesť zo sedemnástich na Slovensku. Ešte začiatkom roka odsúhlasil Mikolaj zaradenie medzi univerzitné školy Univerzitu veterinárskeho lekárstva v Košiciach. Dnes minister povedal, že potvrdí rozhodnutie komisie a medzi vysokoškolskú elitu sa zaradia tieto verejné školy: Univerzita Komenského v Bratislave, Technická univerzita vo Zvolene, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Technická univerzita v Košiciach.

Najhoršie, v kategórii odborných vysokých škôl, v komplexnej akreditácii skončila súkromná Vysoká škola ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave. Ak jej zaradenie odobrí minister, bude môcť udeľovať len bakalárske tituly. Na vysokých školách bez zaradenia bude možné získať bakalárske, magisterské a inžinierske tituly. Doktorandské štúdium je po novom výsadou univerzít. Podľa toho, kam sa školy začlenia, budú dostávať aj financie. Najviac peňazí môžu získať univerzity, odborná vysoká škola najmenej.

Po tom, čo návrhy Akreditačnej komisie potvrdí minister, budú mať problémové školy rok na nápravu. Počas tohto obdobia zostanú školy v rovnakom zaradení so všetkými právami ako doteraz. Po uplynutí ročnej lehoty budú musieť komisii predložiť nové výsledky. Stále však nie je jasné, ako sa ministerstvo vysporiada s protestom, ktorý 3. augusta podala Generálna prokuratúra. Napadla akreditačné kritériá, sú vraj nezákonné. Kritizuje hlavne ich retroaktivitu, pretože boli účinné od januára 2008, no pritom sa podľa nich hodnotí výkon vysokej školy v rokoch 2002 až 2007. Podľa zákona mali byť kritériá školám známe šesť rokov predtým. Podľa Mikolaja už ministerstvo reakciu na námietku prokuratúry vypracovalo a predloží ju vláde.

Rekorka VŠEMvs prof. Ing. Viera Cibáková, CSc. požiadala agentúru SITA o uverejnenie odpovede na túto správu. Odpoveď uvádzame v plnom znení tu:

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Mikolaj