BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) – Horúce dni či dovolenky môžu priniesť nielen príjemné zážitky, ale aj infekcie a ochorenia rôznymi mikroorganizmami.
V lete to sú najčastejšie črevné infekcie vyvolané baktériami ako salmonela či šigely, agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach Jaroslava Oravcová. Častou príčinou hlavne cestovateľských hnačiek sú aj baktérie označované ako enterotoxické E. coli.
„V letnom období sa šíria ľahšie aj vírusové infekcie, najmä enterovírusové. Tieto môžu byť príčinou horúčkovitých ochorení dýchacích ciest, črevných ochorení, ale aj vírusových zápalov nervového systému, hlavne zápalov mozgových blán,“ priblížil prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach Ivan Schréter.
V prímorských krajinách podľa jeho slov číhajú na turistov suveníry, ako je brušný týfus, besnota, malária, leishmanióza alebo schistosomóza.
Pozor na to, čo jete
Pred odchodom do zahraničia by sa mali dovolenkári informovať o epidemiologickej situácii v danej krajine a takisto sa zavčasu, ak je to potrebné, nechať zaočkovať. Ide o očkovania, ktoré sú odporúčané pre danú lokalitu. Takisto je vhodné si so sebou vziať lieky, ako je napríklad liek na prevenciu pred maláriou.
„Niektoré očkovania sú dokonca povinné, napríklad proti žltej zimnici pri ceste do niektorých krajín Afriky či Južnej Ameriky,“ poznamenal Schréter.
Najčastejšou komplikáciou počas dovolenky alebo krátko po návrate domov bývajú črevné infekcie. Ak je príčinou salmonelóza, pacient zvracia, je mu nevoľno, má horúčky, kŕčovité bolesti brucha či prudké vodnaté stolice zelenkastej farby. Baktérie, ktoré toto ochorenie spúšťajú, sa nachádzajú v potravinách živočíšneho pôvodu, hlavne v mäse a vo vajciach.
„Ľudia sa najčastejšie nakazia, keď zjedia mäsové výrobky, ktoré neboli dostatočne tepelne upravené alebo výrobky z vajec, ako sú napríklad krémové zákusky, zmrzlina či majonéza,“ uviedol prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Ivan Schréter. Jej prejavy sa ukážu šesť až 72 hodín od konzumácie kontaminovaných potravín.
Priebeh ochorenia pri veľkej strate tekutín môže byť hlavne u detí a starších ľudí veľmi vážny. „Prevenciou je konzumácia jedál, ktoré sú dostatočne tepelne upravované,“ doplnil.
Ďalšou črevnou infekciou, ktorá číha na ľudí, je tzv. šigelóza. Ide o infekciu bakteriálneho pôvodu, je to typické ochorenie špinavých rúk. Pôvodca sa podľa Schrétera vylučuje stolicou infikovanej osoby a prenáša sa špinavými rukami alebo cez špinavú potravu. Ku kontaminácii potravy prispievajú mnohokrát aj muchy.
Ochorenie sa prejavuje vysokými teplotami, bolesťami brucha a bolestivým nutkaním na stolicu, no najmä hnačkami s prímesou krvi a hlienu. Prevenciou je dodržiavanie osobnej hygieny a vyhýbanie sa konzumácii jedla v zariadeniach, kde je nízka úroveň hygieny.
Ľudia sa môžu na dovolenkách nakaziť tiež infekciou enterotoxického kmeňa E. coli. Typické pre toto ochorenie sú vodnaté hnačky. Človek sa nakazí pitím kontaminovanej vody, preto by mal piť priemyselne balenú vodu a nepiť nápoje s ľadom.
Nezabudnite na očkovanie
Dovolenky podľa Ivana Schrétera prinášajú tiež riziko nákazy vírusovými hepatitídami. Možnosti nákazy sú rôzne. Vírusy hepatitídy typu A sa z tela vylučujú infikovanou stolicou.
„Je to takisto typické ochorenie špinavých rúk. Najspoľahlivejšou prevenciou je očkovanie, ktoré je dostupné a odporúčané pri cestách do rôznych častí sveta,“ vysvetlil pre agentúru SITA prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ. Dovolenkári sa môžu nakaziť aj hepatitídou typu B rôznymi spôsobmi.
Ide napríklad o sexuálny styk, ale aj piercing, tetovanie či stomatologické ošetrenia. Zaočkovať sa dá aj proti tomuto typu žltačky, mali by ho podstúpiť hlavne tí, ktorí nechodia na pravidelné očkovanie.
Ivan Schréter varuje aj pred rizikom prenosu vírusovej hepatitídy typu C, ktorá hrozí pri zákrokoch spojených s porušením kože alebo slizníc.
V teplejších oblastiach sa môžu výletníci nakaziť aj parazitárnymi ochoreniami, ktoré sa u nás nevyskytujú a ich pôvodcom môžu byť mikroskopické živočíchy, ako sú napríklad parazitické prvoky. Tie môžu vyvolať napríklad maláriu po poštípaní bodavým hmyzom.
„Malárii prenášanej komármi sa dá predísť užívaním antimalarík. Preto by mali dovolenkári pred cestou do exotických krajín navštíviť ambulanciu pre cudzokrajné choroby,“ uzavrel pre agentúru SITA prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach Ivan Schréter.
Na záver dodal, že na človeka však číhajú aj iné parazity ako napríklad schistosomóza. Tá striehne na ľudí pri kúpaní alebo pri brodení sa v stojatých sladkých vodách, preto by sa ľudia mali takejto aktivite vyhnúť.