Na Cyprus odchádza 88 vojakov vystriedať kolegov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) – Jednotka 88 profesionálnych vojakov odchádza vystriedať svojich kolegov v mierovej operácii UNICYP na Cypre pod zástavou Organizácie Spojených národov. Velitelia sa dnes s vojakmi slávnostne rozlúčili na základni práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany (RCHBO) v Rožňave. Na Cyprus odchádzajú tri čaty, 70 vojaci sú príslušníkmi práporu RCHBO Rožňava. Všetkých odchádzajúcich počas ceremoniálu previedli do podriadenosti Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Na slávnosti sa zúčastnil náčelník štábu pre operácie generálmajor Jána Salaganiča, veliteľ Pozemných síl Ozbrojených síl SR generálmajor Jaroslav Vývlek aj hlavný ordinár Ozbrojených síl SR mons. František Rábek, či predstavitelia miestnej samosprávy a rodinní príslušníci odchádzajúcich vojakov.

V cyperskej Famaguste je situované veliteľstvo Sektoru 4 a štyri základne tzv. Modrých baretov. Hliadkovacie družstvá sú rozmiestnené na základniach priamo v nárazníkovom pásme a časť v hlavnom tábore vo Famaguste. V bývalom rozsiahlom rekreačnom stredisku Varoshe je patrolovacia základňa PB 152 a pozorovacie stanovisko OP 149 slovenskej zložky medinárodnej misie (SLOVCON). Vojaci sú tam zodpovední za monitorovanie dodržiavania prímeria v tejto oblasti, ktorá je uzavretá a neobývaná od konfliktu v roku 1974. Okrem hliadkovania v nárazníkovej zóne príslušníci SLOVCON Sektoru 4 zabezpečujú hliadkovanie aj na tzv. Corridor Road, ktorá je spojnicou dvoch častí Výsostného územia Veľkej Británie a nad dodržiavaním prímeria v priestore Varosha.

Ostrov Cyprus spravovala až do roku 1960 Veľká Británia. Po štvorročnom oslobodzovacom boji Cyprus získal nezávislosť a zmluvne bol vyhlásený republikou. Zmluva bola podpísaná obidvoma komunitami (gréckou a tureckou), ktoré obývajú ostrov a umožnila tak vznik Cyperskej republiky. Garantmi tejto zmluvy sa stali Grécko, Turecko a Veľká Británia. V roku 1974 sa za podpory gréckej junty uskutočnil prevrat, ktorým bola zvrhnutá cyperská vláda spolu s prezidentom Makariosom III. Zmena politickej situácie a nevraživosť medzi oboma komunitami viedla k dvojfázovej vojenskej invázii tureckých ozbrojených síl. Tie obsadili 37 percent územia severnej časti ostrova. Od augusta 1974 je tak ostrov rozdelený na dve časti – Cyperskú republiku a Severo-cyperskú tureckú republiku.

Medzi severnou a južnou časťou ostrova sa nachádza tzv. nárazníkové pásmo (zelená línia). Toto pásmo kontrolujú mierové sily OSN na Cypre UNFICYP (United Nations Forces In Cyprus). Misia UNFICYP je jednou z najstarších mierových operácii OSN a trvá nepretržite od roku 1964.

Agentúru SITA informoval hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František RábekJaroslav VývlekMilan Vanga