BRATISLAVA 30. decembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo životného prostredia SR odmieta utorkovú kritiku ochranárskej organizácie Greenpeace, že materiál, ktorý analyzuje slovenské zásoby kľúčových energetických surovín dali na medzirezortné pripomienkové konanie v čase vianočných sviatkov. „V žiadnom prípade nebol zo strany ministerstva životného prostredia stanovený termín zámerom, ktorým by chcelo komplikovať možnosť pripomienkovania,“ informovala dnes agentúru SITA hovorkyňa ministerstva Jana Kaplanová. Termín pripomienkovania nelegislatívneho materiálu „Analýza palivovo-energetických surovín a možnosti využívania zásob a prognóznych zdrojov z pohľadu ich ekonomickej efektívnosti“ je na portáli právnych predpisov určený od 22. decembra do 5. januára 2010. Podľa Kaplanovej termín na pripomienkovanie vyplynul len z termínu, kedy má byť materiál predložený na rokovanie vlády. Kabinet by mal rokovať v novom roku 13. januára.
Organizácia Greenpeace označila zverejnenie materiálu v čase vianočných sviatkov a Nového roka za škandalózne. „Ide nepochybne o mimoriadne závažný dokument, ktorý si nesporne vyžaduje širšiu verejnú diskusiu, zapojenie občanov, dotknutých samospráv a mimovládnych organizácií,“ uviedol v utorok šéf Greenpeace Slovensko Juraj Rizman. Ten vidí za postupom ministerstva „jasnú snahu minimalizovať účasť verejnosti“ a takýto postup považuje za neprijateľný. Materiál z dielne ministerstva životného prostredia analyzuje geologické zásoby a ťažbu na evidovaných ložiskách energetických surovín a hodnotí ich zásoby z hľadiska ich využiteľnosti.
„Mimoriadne zaujímavé sú pritom údaje o kontroverznej plánovanej ťažbe uránu. V dokumente sa napríklad veľmi konkrétne spomína možnosť ťažiť urán nad Košicami v lokalite Kuriškova/Jahodná, či v blízkosti Spišskej Novej Vsi v lokalite Novoveská Huta,“ upozorňujú ochranári. Za pozoruhodný považujú hlavne fakt, „že materiál predložený rezortom životného prostredia obsahuje len mimoriadne stručné zhodnotenie dotknutých území v blízkosti hodnotených ložísk uránu, bez potrebnej analýzy rizík dobývania rádioaktívnych nerastov na kvalitu životného prostredia a zdravie obyvateľov“.
SITA