BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) – Stretnutie údajne nových vlastníkov spoločnosti Interblue Group Europe AG a slovenským rezortom životného prostredia sa pravdepodobne uskutoční. „Môžem potvrdiť, že stretnutie je dohodnuté, za MŽP SR sa na ňom zúčastnia poverení zástupcovia,“ uviedla v reakcii pre agentúru SITA riaditeľka komunikačného odboru rezortu Jana Kaplanová. Dodala, že viac informácií v tejto súvislosti nemá k dispozícii.
Tlačovú konferenciu dnes v Bratislave zorganizovalo údajné nové vedenie spoločnosti Interblue Group Europe AG, nástupca americkej firmy Interblue Group. Ako vlastník sa predstavil Milan Ružička, ako nový projektový manažér František Jakoubek a ako štatutárna zástupkyňa Natalie Goff. Prví dvaja rozprávali po česky, Goff sa pozdravila v angličtine. Predstavitelia nemali menovky a novinárom nepredložili ani dokumenty, ktoré by ich tvrdenia potvrdzovali. “Spoločnosť si svoje záväzky zo zmluvy plne uvedomuje a je pripravená ich plniť. Zámerom nového vlastníka spoločnosti je preniesť túto obchodnú transakciu do roviny vecného jednania,” konštatoval na tlačovej besede Jakoubek. S predstaviteľmi Ministerstva životného prostredia SR sa majú stretnúť údajne dnes.
Ružička tvrdil, že kúpil sto percent akcií spoločnosti Interblue Group Europe AG a považuje sa za jediného vlastníka firmy. “V súčasnosti prebieha vo Švajčiarsku registrácia uvedených zmien,” uviedol Ružička s tým, že napriek okolnostiam považuje danú obchodnú transakciu za štandardnú. Podľa Jakoubka sa firma ocitla bez štatutárneho zástupcu 12. februára tohto roka, pretože Jana Lütken sa vzdala funkcie. To podľa neho znemožnilo ďalšiu komunikáciu a predĺžilo proces prevzatia spoločnosti novým vlastníkom. “Naša spoločnosť je presvedčená, že následnou diskusiou budú odstránené všetky vzájomné nezrovnalosti,” myslí si Ružička. Žiadne ďalšie informácie predstavitelia neprezradili, odmietli aj novinárske otázky. Nereagovali ani po skončení tlačovej besedy. Vraj sa chcú plne sústrediť len na rokovania s rezortom.
Interblue Group v roku 2008 kúpila od Slovenska 15 miliónov ton voľných emisných kvót a ďalších 35 miliónov ton si dala zazmluvniť. Firma zaplatila Slovensku takmer 76 miliónov eur a zaviazala sa zaplatiť doplatok 15 miliónov eur. Podmienkou na vyplatenie doplatku malo byť predloženie tzv. zelenej investičnej schémy (GIS) a doplatok mal byť použitý na projekty, ktoré znižujú produkciu emisií skleníkových plynov. Slovensko predalo emisie za jednotkovú cenu 5,05 eura za tonu. Kritici predaja vyčítajú vláde jeho nevýhodnosť v porovnaní s okolitými krajinami.
SITA