MŽP pripravuje analýzu, koľko bude stáť ochrana prírody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ministerstvo životného prostredia
MŽP

BRATISLAVA 21. júla (WEBNOVINY) – Ministerstvo životného prostredia pripravuje analýzu o tom, koľko stojí ochrana prírody. „Analýza bude slúžiť ako podklad pri predkladaní nového zákona o ochrane prírody a dokončená by mala byť v najbližších mesiacoch,“ uviedol agentúre SITA Michal Cákoci z tlačového oddelenia rezortu životného prostredia s tým, že ešte nevedia odhadnúť, o akú sumu asi pôjde. Pasivitu a nezáujem prezradiť toto číslo vyčítajú ministerstvu lesníci a majitelia neštátnych lesov. „Nás irituje, že sa stále rozpráva o ochrane prírody, ale nikto nepovedal, koľko to bude stáť,“ uviedol prezident Združenia obecných lesov Slovenska Milan Dolňan.

Lesníci z Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska si sami vypočítali, že dohliadať na viac ako 44 percent z celkovej výmery lesov vyjde štát na 75 miliónov eur ročne. „Tieto dopady predstavujú náklady spojené so stratou pracovných miest, výpadok príjmu štátu na daniach a odvodoch, ujmu samospráv na daniach z nehnuteľností a podielových daniach a priame straty na produkcii lesov,“ uviedol predseda únie Juraj Vanko. Ten je presvedčený, že chránime príliš veľa, stojí to až nadmieru peňazí a vlastníci lesov v chránených územiach nemôžu hospodáriť, pretože im to zakazuje súčasný zákon. Okrem toho päťstupňový systém ochrany prírody je podľa neho prežitý. „Ministerstvo životného prostredia nemá tieto náklady v svojej rozpočtovej kapitole zahrnuté, takže napokon skončia na pleciach vlastníkov lesov, samosprávy a podnikateľských subjektov,“ uviedol.

S tým nesúhlasí rezort ministra Józsefa Nagya. „Ministerstvo sa nestotožňuje s názorom, že ak nie sú peniaze, nemá sa chrániť príroda, ale hľadá nové, inovatívne ekonomické nástroje v ochrane prírody tak, aby sme svoje prírodné bohatstvo chránili a zároveň nadmieru nezaťažovali štátny rozpočet,“ odpovedá Cákoci. Ako dodal, envirorezort našiel aj metodické chyby pri výpočtoch, ktoré prezentovali neštátni vlastníci lesov. „Treba tiež spomenúť, že pri ekonomike ochrany prírody je potrebné vyhodnotiť aj ekonomické prínosy z chránených území verzus náklady,“ povedal.

Vlastníci neštátnych lesov sa „za spravodlivú a ekonomicky udržateľnú ochranu prírody v SR“rozhodli bojovať petíciou, ktorú podporilo 18 441 ľudí. Chcú dosiahnuť, aby bol pripravený nový zákon o ochrane prírody, ktorý bude rešpektovať európske smernice a vlastnícke práva. Požadujú tiež, aby vláda prehodnotila všetky chránené územia na Slovensku tak, ako to uvádza vo svojom programovom vyhlásení. Ministerstvo prisľúbilo, že bude spolupracovať. „Ministerstvo už pri príprave zákona o ochrane prírody, ktorý je podmienkou prehodnotenia chránených území, otvorene komunikuje so všetkými záujmovými skupinami a aj v blízkej budúcnosti pripravujeme seminár pre odbornú verejnosť, kde budú všetci prizvaní,“ uzavrel Cákoci.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať