MŽP: K Zadnej Poľane ešte nemá jednoznačný názor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medveď
Foto: ilustračné foto SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Ministerstvo životného prostredia jednoznačne nevyvrátilo informácie ochranárov o tom, že by oddnes mali začať štátni lesníci vyznačovať stromy v pralese na Zadnej Poľane určené na ťažbu. Medzinárodná nezisková organizácia Forest Stewardship Council (FSC) upozorňuje, že ministerstvo plánuje prostredníctvom štátneho podniku Lesy SR ťažiť aj na miestach rezervácie, kde sa lykožrútom napadnuté stromy nevyskytujú. „Práve kvôli situácii, ktorá sa javí nejednoznačne, vydal minister Jozef Medveď pokyn na prehodnotenie rozhodnutia, pred ukončením procesu mimoodvolacieho konania je však predčasné prejudikovať jeho výsledok,“ uviedla v reakcii hovorkyňa ministerstva životného prostredia Jana Kaplanová.

Podľa hovorkyne na základe Medveďovho rozhodnutia bol materiál, týkajúci sa udelenej výnimky na ťažbu dreva v 5. stupni ochrany prírody v Zadnej Poľane, odovzdaný Rozkladovej komisii MŽP SR na mimoodvolacie konanie. Ministerstvo má záujem, aby sa toto konanie skončilo čím skôr, avšak konkrétny dátum hovorkyňa neuviedla. „Ministerstvo životného prostredia SR podnikne ďalšie kroky v čo najkratšom termíne po rozhodnutí komisie,“ konštatuje Kaplanová.

Tvrdenie ochranárov o označovaní stromov na ťažbu nekorešponduje s minulotýždňovou informáciou Lesov SR, že presný harmonogram odkôrnenia a ťažby určia namieste 17. mája. Štátni lesníci tvrdia, že sú na Zadnej Poľane niektoré časti lesov, tzv. jednotiek lesného porastu, napadnuté lykožrútom na 90 percent. Na základe výnimky Ministerstva životného prostredia SR začal š.p. Lesy SR pripravovať ochranné opatrenia v poškodených porastoch. Počas uplynulého víkendu zmapovala ochranárska organizácia Forest Stewardship Council aktuálny stav pralesa na Zadnej Poľane a tvrdí, že nezistila nič, čo by odôvodňovalo povolenie akejkoľvek ťažby. „Zarazilo nás, že ministerstvo povolilo výnimku aj v miestach, kde žiadny aktuálny problém s lykožrútom nie je,“ povedal Marián Jasík z FSC.

V utorok 27. apríla sa na pracovnom stretnutí v Kriváni dohodli zástupcovia Štátnej ochrany prírody, š.p. Lesy SR a Lesoochranárskej služby na tom, že vytvoria tri pracovné skupiny, ktoré do 14. mája vypracujú komplexný materiál s podrobným popisom napadnutých stromov na Zadnej Poľane, aj s analýzou suchého porastu, vyznačením živých chrobačiarov, návrhom opatrení a technológie odkôrnenia a ťažby. Ako uviedla hovorkyňa š. p. Lesy SR Veronika Petríková, k analýze nepozvali žiadne mimovládne ochranárske združenie. „Nepovažujeme ich výkriky za relevantné,“ vyhlásila Petríková.

Národná prírodná rezervácia Zadná Poľana je s výmerou 855 hektárov najväčším chráneným územím zameraným na ochranu pralesov na Slovensku. Ministerstvo životného prostredia SR povolilo ťažbu dreva na 40 percentách pralesa na Zadnej Poľane v apríli tohto roku. V rozhodnutí nestanovilo pre ťažbu žiadny limit. Drevo možno v tomto najprísnejšie chránenom území ťažiť do konca roku 2018. Rezort odôvodňuje svoj postup potrebou zasiahnuť proti podkôrnemu hmyzu.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef MedveďMarián Jasík
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR