Britský umelec Jason deCaires Taylor najprv ponoril na dno Karibského mora 400 sôch s tvárami mexických dedinčanov, ktoré pod vodou začali žiť vlastný život. Uplynulý rok v júni k nim pridal Volkswagen Beetle so ženou skrútenou na kapote aute. Teraz k podmorskému svetu pribudli aj prepracované útulné domy, ktoré sa čoskoro stanú úkrytom zvedavých rýb, homárov i farebných koralov. Projekt nadšeného potápača čoraz viac pripomína stratenú Atlantídu a láka ľudí stráviť v mystickom meste aspoň zopár minút.
„V galérii získate jednu perspektívu. Pod vodou sa môžete vznášať ponad sochy, plávať pomedzi ne. Svetlo tu je veľmi odlišné, čo je spôsobené hladinou mora. Dodáva sochám pocit stratenosti, čo sa mi skutočne páči,“ uviedol nadšený potápač. Objekty pod vodou sa totiž javia o 25 percent väčšie ako na pevnine. Farby predmetov sa pod vodnou hladinou menia v závislosti od dopadajúceho svetla a pohyb vĺn sa zároveň stará o kaleidoskopický efekt. Bezváhový stav zasa poskytuje unikátny pohľad na umenie.
Podvodné mesto neďaleko Cancunu vzniklo s jedným cieľom – prilákať čo najviac potápačov a takýmto spôsobom zmierniť tlak vyvíjaný na neďaleké prírodné útesy, ktoré sú oveľa krehkejšie ako tie umelé. Cancun Marine Park navštívi každý rok vyše 750-tisíc potápačov, čo je pre tieto útesy obrovskou záťažou. Umelý reliéf, ktorý vznikol pred dvoma rokmi, má vytvoriť dostatočne zaujímavú náhradu a mladý Brit ním chce dokázať, že premyslený zásah človeka do prírody môže byť na osoh obom stranám.
„Keď som sa stal potápačom, videl som ničenie koralových útesov, a tak som dostal nápad vytvoriť umelé útesy. Chcel som vytvoriť obraz ľudí žijúci v súlade s prírodou,“ vysvetlil umelec. Dokončenie domov, o ktoré sa vodný svet rozrástol, trvalo šesť mesiacov a z Cancunu na ostrov Isla Mujeres ich dopravil trajekt s nosnosťou 40 ton.Následne ich spustili na dno Karibiku. Domy sú vymodelované z betónu s neutrálnym pH a potreté špeciálnou látkou, ktorá podporuje rast koralov a zároveň poskytuje vhodné útočisko pre morské živočíchy.
Nejde pritom o prvý projekt, do ktorého sa Brit pustil. V roku 2006 vytvoril prvý podvodný park plný sôch na pobreží Grenady, ktorý sa zaradil medzi 25 divov sveta podľa magazínu National Geographic´s.
„Potápam sa už vyše 18 rokov a pod vodou som teraz strávil vyše 4000 hodín. Rodina a priatelia ma veľmi podporujú, ale nepáči sa im, že sa vystavujem podvodným nebezpečenstvám na taký dlhý čas,“ uviedol potápač. Aj napriek námietkam blízkych už čoskoro začne pracovať na ďalších sochách, ktoré spestria novodobú Atlantídu.
www.dailymail.co.uk