Mohammad Latif Khatana, 32-ročný muž z indického Kašmíru, trpí zriedkavým ochorením. Z tváre mu prevísa koža v zvláštnych hrčách, ktoré pripomínajú nádory a cez ktorú ledva vidí. Keď sa dozvedel, že jeho manželka je tehotná, zaplavili ho zmiešané pocity – kým na jednej strane sa 32-ročný muž teší z rozrastajúcej sa rodiny, zároveň má strach, či jeho ochorenie nie je dedičné.
„Nemôžem sa dočkať, kedy sa stanem otcom a budem mať v živote konečne trochu šťastia. Každý deň ma ale zhrýzajú obavy, či moje dieťa nebude ako ja,“ uviedol Latif, ktorého prezývajú aj „muž bez tváre“.
Keď sa Ind narodil, na hlave mal iba malú hrču. Tá však rástla spolu s ním a postupne vytvorila rozsiahle kožné previsy, ktoré mu prekrývajú aj oči. „Moja mama stále plače, keď sa na mňa pozrie. Cíti veľkú vinu a nedokáže pochopiť, prečo bol jej najmladší syn prekliaty,“ povedal Ind, ktorého starší brat a tri sestry sa narodili úplne zdravé.
Latif priznal, že ak by nemal súrodencov, jeho život by bol nielen ťažký, ale aj veľmi osamelý: „Nikto sa so mnou nechcel hrávať. Chlapci ma zvykli biť a uťahovať si zo mňa každý deň. Keď som mal osem rokov, prišiel som o ľavé oko a odvtedy ma zvykli volať jednooký blázon.“
Muž bez tváre to však nemal ľahšie ani v dospelosti. Nájsť si prácu je pre neho takmer nemožné, a tak je nútený žobrať. „Chcel by som poctivo pracovať každý deň ako každý normálny človek, aby som sa mohol postarať o svoju rodinu. Urobilo by ma to takým pyšným, ale nikto mi nechce dať šancu. Musím žobrať a dúfať, že ľudia sa nado mnou zľutujú, aby som mohol nakŕmiť svoju rodinu,“ prezradil Latif. Sú dni, keď sa mu podarí zarobiť 400 rupií denne (asi 6 eur), častejšie sú však také, kedy sa domov vracia s prázdnymi vreckami a ponížený ľuďmi, ktorí na neho kvôli jeho výzoru kričia a pľujú.
Aj napriek krutosti niektorých ľudí sa Indovi podarilo nájsť životnú partnerku. „Moja žena má len jednu nohu a celé roky bojovala s nájdením manžela. Hneď ako sme sa stretli sme vedeli, že sme pre seba stvorení,“ zaspomínal si na zoznámenie s dnes už 25-ročnou manželkou Salimou, ktorá je v siedmom mesiaci tehotenstva.
Hoci operácia pre Latifa v takomto pokročilom štádiu, kedy výrastkami prechádza príliš veľa žíl, je už podľa lekárov príliš nebezpečná, obaja budúci rodičia dúfajú, že táto choroba nepostihne aj ich prvého potomka. „Nemôžeme si dovoliť ísť k lekárovi, sme príliš chudobní. Neostáva mi nič iné iba dúfať a modliť sa, že bude dieťa zdravé,“ dodal muž bez tváre.
www.thesun.co.uk