MŠ SR navrhuje neschváliť súkromnú vysokú školu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fico, Mikolaj
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) – Vláda dnes rozhodne o návrhu ministerstva školstva neudeliť štátny súhlas na pôsobenie súkromnej vysokej školy Hudobná a umelecká akadémia Jána Albrechta – Banská Štiavnica, s.r.o., napriek tomu, že sa k jej existencii kladne vyjadrila Akreditačná komisia. Škola chce poskytovať bakalárske vzdelanie v odboroch hudobná teória a interpretácia a hudobná teória a tvorba. Ministerstvo školstva vyčíta zriaďovateľovi viacero nedostatkov, medzi inými aj materiálne, technické a priestorové zabezpečenie. „Negatívne je aj stanovisko Vysokej školy múzických umení, ktoré vyjadruje pochybnosť o uskutočňovaní študijných programov v externej forme štúdia, keďže kvalita študijných programov v bakalárskom stupni závisí od dennej účasti študenta na vzdelávacích činnostiach a priamom kontakte učiteľa so študentom,“ argumentuje v predloženom návrhu ministerstvo.

Inšpekčná služba Ministerstva vnútra SR prijala vlani 172 podaní zadržaných, zaistených a obvinených osôb na zranenia, ktoré im údajne spôsobili policajti. Je to o 26 podaní viac ako predvlani. Z celkového počtu podaní sa v 151 prípadoch násilie príslušníkov policajného zboru nepotvrdilo, uvádza sa v informatívnom materiáli Ministerstva vnútra SR, ktorý dostane na stôl kabinet. Z celkového počtu podaní iba v dvoch prípadoch padli obvinenia. Najviac podaní zaevidovali v roku 2002, a to 320, najmenej podaní zaznamenali v predminulom roku, a to 146. Ako konštatuje správa, policajti zrania človeka v rozpore so zákonom len ojedinele a je to dôsledkom individuálnych zlyhaní. Podľa ministerstva vnútra v mnohých prípadoch ide len o účelové podania oznamovateľov s cieľom oslabiť dôkaznú situáciu a dosiahnuť zníženie hroziaceho trestu, resp. vyhnúť sa trestnému stíhaniu.

Vláda sa tiež dozvie od ministra obrany, že obrana SR v roku 2009 ako aj plnenie spojeneckých a ďalších medzinárodných záväzkov nášho štátu boli zabezpečené. „Rovnako bol splnený zámer medzirezortného programu Podpora obrany, na ktorom sa pod gesciou Ministerstva obrany SR podieľajú predovšetkým Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR, Ministerstva zdravotníctva SR a Správa štátnych hmotných rezerv SR. V rámci tohto medzirezortného programu bolo vyčerpaných 8 255 341 eur,“ uvádza minister obrany v materiáli Komplexné hodnotenie obrany Slovenskej republiky za rok 2009.

Ministerstvo financií chce vyčleniť z vládnej finančnej rezervy peniaze na odkúpenie domu insitného maliara Martina Jonáša, ktorý tvoril v srbskej Kovačici. Vláda má v záujme ochrany a zachovania kultúrneho dedičstva Slovákov žijúcich v Kovačici odkúpiť budovu za 50 tisíc eur, za obrazy a veci v interiéri domu plánuje dať 100-tisíc eur a na rekonštrukciu budovy 73 707 eur. „Dom, v ktorom pracoval a žil Martin Jonáš bol postavený v prvej polovici 20. storočia. Skladá sa z viacerých miestností, ktoré sú zariadené starým nábytkom, množstvom umeleckých diel, diplomami, medailami, bohatou odbornou literatúrou, historickými dokumentmi a starými periodikami spätými s dejinami slovenského života vo Vojvodine,“ uvádza sa v materiáli rezortu financií. V zrekonštruovanom dome majú byť sprístupnené predmety zo života umelca. „Tematické izby budú rozdelené na obrazovú, tanierovú, izbu s bábikami zo šúpolia a etnografickú izbu s autentickou podobou. Jedna z izieb bude využívaná multimediálne na prehliadky pôvodných filmov, kníh, fotografií, článkov z novín a pod. Bude zriadená i dielňa pre návštevníkov, aby si mohli vlastnoručne zhotoviť suvenír podľa majstrových technológií. Časť expozície bude tvoriť otvorená galéria, kde sa počas leta budú meniť exponáty z umeleckej kolekcie Martina Jonáša,“ uvádza ministerstvo financií.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Vláda SR