Možnosť nechať sa po smrti rozpustiť je čoraz populárnejšia, celý proces trvá 90 minút

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pohreb
Foto: ilustračné, SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 27. mája (WebNoviny.sk) – Dlhé desaťročia mali ľudia len dve možnosti – nechať sa po smrti spopolniť alebo pochovať. Existuje však už aj tretia možnosť a je čoraz populárnejšia.

Rozpustenie pozostatkov v zásaditom roztoku, alebo ľudovo aj „zelená kremácia“. Tento spôsob sa dá využiť vo viacerých amerických štátoch, postupne sa pridávajú niektoré kanadské provincie a ako píše BBC, zakrátko sa má stať táto možnosť legálnou aj vo Veľkej Británii.

Najekologickejší spôsob

BBC cituje viacerých odborníkov, ktorí tento spôsob považujú za jednoznačne najekologickejší. Na spálenie ľudského tela v kremačnej peci je napríklad potrebnej toľko tepelnej energie, že by to stačilo na týždeň zimného vykurovania priestranného domu. Pri pochovaní zase nebožtík zaberá miesto, ktorého v niektorých krajinách už nie je nadostač.

V mnohých amerických štátoch si preto môžu ľudia zvoliť pre seba alebo svojich skonalých príbuzných rozpustenie. BBC podáva správu z jednej z inštitúcií, ktoré takéto nakladanie s ľudskými pozostatkami umožňujú. Nachádza sa v meste Stillwater v Minnesote, volá sa Stredisko oslavy života a ako hovorí jeho šéf Jason Bradshaw, za tri roky v ňom už rozpustili pozostatky 1100 osôb, teda v priemere takmer jedného nebožtíka denne.

Alkalická hydrolýza

V centre sa nachádza veľké zariadenie, fungujúce pri istom zjednodušení ako obrovská práčka, s veľkými okrúhlymi dvierkami, podobnými, aké sa používajú na ponorkách. V skutočnosti sú to rovnaké dvierka, a jediným rozdielom je to, že dvierka na zariadení v Stredisku oslavy života sa nedajú otvárať zvnútra.

Vedľa zariadenia je počítač a na jeho obrazovke svietia štyri veľké nápisy: „odomknúť“, „spustiť“, „test“ a „zamknúť“. Podľa Bradshawa si pozostalí často vyžiadajú, aby mohli zariadenie cez počítač ovládať sami.

Po kliknutí na „zamknúť“ a následne na „spustiť“ zariadenie dvakrát pípne a začne sa napĺňať vodou. Celý proces, odborne nazývaný alkalická hydrolýza, trvá 90 minút, a podľa Bradshawa vlastne len v značne zrýchlenom režime kopíruje to, čo sa s ľudskými pozostatkami deje počas desiatok rokov v hrobe. Na konci procesu zostanú v prístroji len mokré kosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať