Moskvu aj Izrael znepokojuje postup Iránu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mahmúd Ahmadínedžád
iránsky prezident

MOSKVA 9. februára (WEBNOVINY) – Rusko sa v utorok pridalo k znepokojivým obavám v súvislosti s najnovšími aktivitami Iránu. Teherán totiž ohlásil, že začne s obohacovaním uránu na úroveň potrebnú na výrobu palivových tyčí pre výskumný reaktor priamo na území svojej krajiny. Rusko tradične zastávalo v otázke sankcií voči moslimskej republike neutrálny postoj a skôr nepresadzovalo tvrdšie diplomatické postupy namierené proti Teheránu. Rozhodnutie iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda okamžite spustiť obohacovanie uránu na 20-percentnú úroveň však už znepokojilo aj Kremeľ. Ahmadínedžádov príkaz postupne komentujú lídri z celého sveta a zhodujú sa v názore, že takéto aktivity nie sú úplne v súlade s medzinárodnými štandardami a vyvolávajú skutočné obavy.

„Irán tvrdí, že mu nejde o výrobu jadrových zbraní,“ uviedol tajomník ruskej bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev. „Ale začatie obohacovania uránu na 20-percentnú úroveň zvyšuje vážne obavy v iných krajinách, a tieto obavy majú reálny základ,“ dodal.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu si pre Irán v súvislosti s jeho jadrovými ambíciami želá „zdrvujúce sankcie“. „Irán bezočivo vzdoruje medzinárodnému spoločenstvu a napreduje smerom k výrobe jadrových zbraní,“ vyhlásil politik na stretnutí veľvyslancov z krajín Európskej únie v Jeruzaleme. Podľa neho sa medzinárodné spoločenstvo musí rozhodnúť, čo to myslí vážne s ambíciou neutralizovať hrozbu Iránu pre Izrael, región a celý svet. Netanjahu je tiež presvedčený, že práve teraz nastal správny čas na zakročenie. „To však neznamená mierne sankcie, ale zdrvujúce sankcie, ktoré treba prijať okamžite,“ zdôraznil Netanjahu.

Irán v pondelok formálne informoval Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE) o pláne začať obohacovať svoj urán na úroveň 20 percent. Pokyn na tento proces dal v nedeľu iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád a oficiálne by sa mal začať v utorok. Doteraz islamská republika obohacovala svoj urán na úroveň 3,5 percenta.

Irán týmto krokom formálne porušil pôvodne iniciovanú ochotu vyviesť svoj slabo obohatený urán na ďalšie obohatenie mimo územia krajiny. Podľa minuloročného návrhu MAAE, na ktorom pracovala spolu s USA, Ruskom, Čínou, Francúzskom, Britániou a Nemeckom, mal Teherán vyviesť 1200 kilogramov svojho slabo obohateného uránu na úrovni 3,5 percenta do Ruska. Odtiaľ by sa materiál obohatený už na potrebných 20 percent previezol do Francúzka, kde by z neho vyrobili palivové tyče. Práve z uránu obohateného na 20 percent sa vyrábajú palivové tyče potrebné do iránskeho výskumného reaktora.

Pracujeme na sankciách proti Iránu, vyhlásil Obama

Spojené štáty americké a ich spojenci pracujú na „zásadnom sankčnom režime“ zameranom na potlačenie iránskeho jadrového programu, uviedol v utorok vo Washingtone americký prezident Barack Obama. Podľa Obamu sa medzinárodné spoločenstvo zhoduje na to tom, že Irán sa nespráva férovo a podľa pravidiel. Ako dodal, napriek tomu, že to Teherán popiera, je jasné, že pracuje na výrobe jadrových zbraní. Obama tak reaguje na rozhodnutie islamskej republiky začať s obohacovaním uránu na 20-percentnú úroveň na vlastnú päsť doma v krajine.

Obama tiež v prejave spomenul reakcie ostatných svetových veľmocí. Špeciálne vyzdvihol postoj Ruska, ktoré sa pridalo na stranu kritikov postupu Teheránu. Americký líder naopak vyjadril pochybnosti nad rekciou Číny, pretože podľa neho nie je jasné, ako ázijská krajina odpovie na nové kolo sankcií Bezpečnostnej rady OSN proti Iránu. Čína, ako jeden zo stálych členov BR OSN, sa v minulosti vyjadrila za ďalšie rokovania s Iránom.

SITA, AFP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaBenjamin NetanjahuMahmúd Ahmadínedžád