Kremeľ znova odmietol účasť na otrave ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného a obvinil Nemecko, že Moskve ešte neposkytlo žiadne dôkazy o jeho stave.
Nemecké úrady v stredu oznámili, že testy vzoriek od Navaľného, ktorý leží viac ako týždeň v kóme v berlínskej nemocnici, preukázali otravu nervovoparalytickou látkou zo skupiny novičok.
Ruský opozičný aktivista Alexej Navaľnyj mal v tele novičok, odhalili testy v Nemecku
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok však trval na tom, že ruské úrady dosiaľ nedostali žiadne dôkazy z Nemecka, ktoré by ich tvrdenie podporili.
Nedostali informácie
„Zatiaľ sme nedostali žiadne informácie. Dúfame, že sa tak čoskoro stane a pomôže to zistiť, čo zapríčinilo súčasný pacientov stav,“ povedal Peskov a zároveň zdôraznil, že lekári v Omsku počas testovania nenašli u Navaľného stopy po žiadnej jedovatej látke.
Ruskí vyšetrovatelia, ktorí vedú predbežné vyšetrovanie Navaľného stavu, by podľa neho mali vedieť, „čo našli a zistili naši nemeckí kolegovia“.
Otrava môže na Alexejovi Navaľnom zanechať dlhotrvajúce následky, obávajú sa lekári
Nemecké ministerstvo spravodlivosti potvrdilo, že od Ruska dostalo žiadosť o informácie. V súvislosti so svojou reakciou však neposkytlo podrobnosti.
Veľmi vážne otázky
Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu na správy o novičoku reagovala vyjadrením, že Navaľnyj sa stal obeťou „pokusu o vraždu otravou“ s cieľom umlčať ho a vyzvala na úplné vyšetrovanie. Podľa nej vyvstali „veľmi vážne otázky, ktoré môže a musí zodpovedať len ruská vláda“.
Na margo Peskovových tvrdení vo štvrtok po stretnutí so švédskym premiérom Stefanom Löfvenom len uviedla, že si je „vedomá toho, čo sa teraz hovorí“ a ďalej to odmietla komentovať.
Na vyšetrovanie otravy jedného z najznámejších kritikov ruského prezidenta Vladimira Putina a potrestanie účastníkov vyzvali aj mnohí ďalší svetoví lídri, vrátane spomenutého Löfvena. „Musíme reagovať,“ povedal s tým, že keď sa to stalo v rámci jurisdikcie Ruska, malo by to vyšetriť.
Výzva Merkelovej
Niektorí nemeckí politici vyzvali Merkelovú, aby v súvislosti s Navaľným použila nemecko-ruský plynovod Nord Stream 2 na získanie odpovedí od Ruska.
Prípad Navaľného nesúvisí so zločinom, ukázalo vyšetrovanie ruskej generálnej prokuratúry
Na zastavenie projektu ju na to vyzvala Strana zelených, ktorá už predtým oponovala projektu, no navrhol to napríklad aj popredný poslanec jej Kresťanskodemokratickej únie Nemecka Norbert Röttgen. Peskov takéto výzvy nazval „emotívnymi vyhláseniami nezaloženými na faktoch“.
Núdzové pritátie
Navaľnyj skončil v nemocnici po tom, čo mu 20. augusta počas letu z Tomska do Moskvy prišlo zle. Lietadlo, ktorým cestoval, muselo následne núdzovo pristáť v sibírskom Omsku, kde ho hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti. V sobotu ráno 22. augusta ho lietadlom previezli do nemocnice Charité v Berlíne, kde lekári potvrdili otravu.
Podľa jeho spojencov ho otrávili úmyselne. Navaľného spolupracovník Leonid Volkov vo štvrtok v rozhovore pre nemeckú televíziu RTL vinu pripísal Kremľu a povedal, že „útok na tejto úrovni a takto koordinovaný nemohol nemať schválenie Putina“. Nezávislé vyšetrovanie v Rusku neočakáva.