Moskva po invázii na Ukrajinu aktivovala riskantnejšie metódy špionáže, keďže boli vypovedaní jej agenti, ktorých mala v Európe s diplomatickým krytím.
Špionážnu prácu môžu vykonávať neoficiálni agenti
Podľa odhadu Centra pre strategické a medzinárodné štúdie bolo v prvých troch mesiacoch vojny na Ukrajine vypovedaných viac ako 450 ruských diplomatov pôsobiacich na ruských ambasádach väčšinou v Európe. Konštatuje to britský portál The Guardian.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Moskva preto podľa portálu začala aktivovať spiace bunky alebo preniesla viac aktívnej špionážnej práce na neoficiálnych agentov.
V Charkovskej oblasti došlo k výraznej eskalácii boja, situáciu riešil generálplukovník Syrskyj
Môže pritom ísť aj o ruských agentov vystupujúcich ako občania tretích krajín, ktorí si roky starostlivo budovali svoje krytie.
Odhalení agenti
V priebehu uplynulého roka bolo odhalených aspoň sedem takýchto agentov, a to v Nórsku, Brazílii, Holandsku, Slovinsku a Grécku. Niektorým sa podarilo utiecť a predpokladá sa, že sú naspäť v Rusku. Ostatní sú stále zatknutí.
The Guardian pripomína prípady argentínskeho páru žijúceho v Slovinsku, mexicko-gréckeho fotografa, ktorý mal obchod s niťami v Aténach, a najnovšie troch Bulharov zatknutých vo Veľkej Británii.
Žijú zdanlivo nevinné životy
Mnohých ľudí žijúcich zdanlivo nevinné životy polícia a bezpečnostné sily vo svete v priebehu uplynulého roka obvinili z toho, že sú ruskými spravodajskými agentmi. Mnohých ďalších obvinili z poskytovania informácií Rusku.
Ruský špión operoval v Poľsku pod maskou hokejistu, hrozí mu až 10 rokov vo väzení
Napríklad pracovníka bezpečnostnej služby britského veľvyslanectva v Berlíne, ktorého odsúdili na 13 rokov väzenia, a viac ako desiatku ľudí zatknutých v Poľsku a obvinených z vykonávania rôznych úloh pre ruskú spravodajskú službu, dodáva The Guardian.