BRATISLAVA 23. júna (WEBNOVINY) Tehotným ženám, ktoré žijú blízko vysielačov mobilného signálu nehrozí zvýšené riziko, že sa u ich bábätka rozvinie rakovina. Uvádza štúdia britských vedcov, ktorá bola zameraná na súvislosť medzi vysielačmi a rakovinou u detí. Vedci do výskumu zapojili takmer sedemtisíc detí z celej Británie.
Štúdia, ktorú publikoval British Medical Journal (BMJ) uvádza, že nastávajúci rodičia môžu byť pokojní. Od roku 1999 až do roku 2001 vedci v štúdii skúmali 1 397 detí z celej Británie, u ktorých sa do piateho roku života rozvinula rakovina. S použitím národného registra narodení identifikovali 5 588 podobných detí, ktoré rakovinou netrpeli. Následne porovnali vzdialenosť od vysielača mobilného signálu, v ktorej matky detí žili a tiež intenzitu signálu. Z výsledkov vyplynulo, že medzi deťmi trpiacimi rakovinou a vzdialenosťou od vysielača neexistoval žiaden vzťah.
„Výsledky sú upokojujúce,“ uviedol Paul Elliot z Imperial College London, ktorý sa na štúdii podieľal. „Nenašli sme žiadne prípady, ktoré by naznačovali, že by deti matiek žijúcich blízko základne počas tehotenstva mali vyššie riziko rozvinutia rakoviny, ako deti žijúce inde,“ uviedol.
Používanie mobilných telefónov za posledné roky prudko narástlo a rovnako vzrástli aj obavy z vplyvov, ktoré môže mať na zdravie človeka.
SITA/Reuters/AP/AFP