BRATISLAVA 17. novembra (WebNoviny.sk) – Pri spätnom hodnotení sa 17. november a rok 1989, bohužiaľ, vníma ako rok sklamaní, uviedlo hnutie Sme rodina – Boris Kollár vo vyhlásení k piatkovému výročiu nežnej revolúcie.
„Otázkou je, v čom tkvie príčina. Aj keď sme získali možnosť slobodne voliť, mnoho politikov zneužilo prechodnú situáciu a dôveru voličov v úprimné konanie a dnes štandardne klamú, kradnú a podvádzajú,“ píše sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytlo tlačové oddelenie hnutia.
Očakávania z roku 1989
Podľa Sme rodina je potrebné vrátiť sa k očakávaniam 17. novembra 1989, čo môžu len neštandardné politické strany, ktoré neklamú, nekradnú a nepodvádzajú. „My si preto 17. november nepripomíname jednorazovo len v tento konkrétny dátum. Pripomíname si ho každou našou aktivitou, ktorá tieto jeho očakávania napĺňa,“ uviedli na záver vo vyhlásení.
Fico chce, aby Kiska zaplatil milión eur za cesty domov lietadlom
Presne 17. novembra 1989 sa v ČSSR začala nežná revolúcia, udalosti, počas ktorých sa zrútil komunistický režim. 17. novembra 1989 zorganizovali pražskí študenti spomienkovú slávnosť k 50. výročiu 17. novembra 1939 a brutálny policajný zákrok proti nim na pražskej Národní třídě vyvolal rozhorčenie celej verejnosti a ďalšie protesty.
K štrajku na vysokých školách v Československu sa pridali herci a od 20. do 26. novembra sa konali denne stotisícové manifestácie v celej ČSSR.
Nová vláda „národného porozumenia“
Vzniklo Občianske fórum (OF) a Verejnosť proti násiliu (VPN). 24. novembra odstúpil Miloš Jakeš z funkcie generálneho tajomníka ÚV KSČ a 27. novembra sa uskutočnil generálny štrajk. 29. novembra Federálne zhromaždenie ČSSR zrušilo ústavný článok o vedúcej úlohe KSČ v spoločnosti, 3. decembra bola vymenovaná nová vláda s komunistickou väčšinou (16:5), ktorú verejnosť odmietla.
Slovenská špička v digitalizácii na ITAPA: Po problémoch s e-občianskymi prídu ďalšie hrozby, musíme byť pripravení
Desiateho decembra prezident Gustáv Husák vymenoval novú vládu ”národného porozumenia” (desať komunistických ministrov, jedenásť nekomunistických) na čele s Mariánom Čalfom. V ten istý deň prezident Gustáv Husák odstúpil a 29. decembra 1989 bol za prezidenta ČSSR zvolený Václav Havel.