MANCHESTER, New Hampshire 11. januára (WEBNOVINY) – Mitt Romney si v utorok zabezpečil víťazstvo aj v druhých primárnych voľbách americkej Republikánskej strany a stáva sa tak jasným favoritom na zisk tohtoročnej prezidentskej kandidatúry.
Bývalý guvernér štátu Massachusetts vyhral predtým v Iowe a teraz aj v štáte New Hampshire. Tento mesiac sú naplánované ešte primárky v Južnej Karolíne a na Floride. Ak by vyhral aj tam, podľa analytikov je už len mizivá šanca, že by republikáni do boja o kreslo šéfa Bieleho domu postavili voči súčasnému prezidentovi Barackovi Obamovi niekoho iného.
Podľa predbežných výsledkov presvedčil Romney 40 percent voličov. Na druhom mieste skončil so ziskom asi 23 percent texaský kongresman Ron Paul a na treťom so 17 percentami guvernér štátu Utah Jon Huntsman. Republikánske primárky by sa mali zavŕšiť v auguste a samotné prezidentské voľby sú naplánované na november tohto roku.
Romney chce zastaviť premenu Ameriky na Európu
Možný kandidát Republikánskej strany za prezidenta USA Mitt Romney v utorok zaútočil na šéfa Bieleho domu Baracka Obamu a jeho „socialistickú“ politiku.
Bývalému guvernérovi štátu Massachusetts sa nepáči „európska cesta“, ktorou sa vydali USA pod Obamovým vedením, pričom narážal na narastajúcu úlohu štátu v krajine. Romney tieto slová povedal na stretnutí s jeho priaznivcami po víťazstve v primárnych voľbách v štáte New Hampshire.
Obama chce podľa Romneyho premeniť Spojené štáty na socialistickú spoločnosť „európskeho strihu“. „Chceme zostať slobodnou a prosperujúcou krajinou príležitostí,“ vyhlásil Obamov možný protikandidát v novembrových prezidentských voľbách.
Romneyho program podľa jeho vlastných slov nespočíva v neustálom raste štátnych výdavkov a vo vytváraní predstavy, že vláda bude občanovi garantovať všetky istoty „od kolísky až po hrob“.
Pred štyrmi rokmi skončil Romney ako druhý
Posledné republikánske primárky v New Hampshire pred štyrmi rokmi sa skončili víťazstvom neskoršieho držiteľa republikánskej nominácie pre prezidentské voľby Johna McCaina, Romney vtedy skončil druhý. Obama však McCaina porazil a nadviazal tak na svojich dvoch predchodcov v Bielom dome – tí totiž rovnako ako on skončili v primárkach New Hampshire vždy na druhom mieste. Predchádzajúci štyri šéfovia Bieleho domu však v západnom štáte susediacom s Kanadou zvíťazili.
Republikáni definitívne vyberú svojho favorita pre voľby až v septembri, teda po skončení primárok vo všetkých 50 amerických štátoch. Ten potom v prvý novembrový utorok vyzve na súboj demokratického kandidáta a úradujúcu hlavu USA Baracka Obamu.
Bude ním jeden zo šestice Mitt Romney, texaský guvernér Rick Perry, poslanec Snemovne reprezentantov Ron Paul, senátor Rick Santorum a exguvernér štátu Utah a od januára aj bývalý veľvyslanec USA v Číne Jon Huntsman. Kľúčovými v celom procese budú veľké štáty ako Texas či Kalifornia.
V roku 2008 svoje volebné právo pri republikánskom hlasovaní v 1,3-miliónovom New Hampshire využilo takmer 240-tisíc ľudí.
Predpokladaný kalendár amerických prezidentských volieb naplánovaných na november 2012:
21. januára
Primárne voľby v štáte Južná Karolína.
31. januára
Primárne voľby v štáte Florida.
4. februára
Caucusy (verejné zhromaždenia) v štátoch Nevada a Maine.
6. marca
Takzvaný Superutorok, počas ktorého sa uskutočnia primárne voľby v 10 štátoch vrátane Massachusetts, Texasu a Virgínie.
3. apríla
Primárne voľby v štátoch Maryland, Wisconsin a Washington DC.
24. apríla
Primárne voľby v ďalších piatich štátoch vrátane New Yorku a Pennsylvánie.
5. júna
Primárne voľby v ďalších piatich štátoch vrátane Kalifornie.
27.-30. augusta
Republikánske zhromaždenie (convent) vo floridskej Tampe.
3.-6. septembra
Demokratické zhromaždenie (convent) v Charlotte v štáte Severná Karolína.
3. októbra
Prvá prezidentská debata v kolorádskom Denveri.
11. októbra
Viceprezidentská debata v Danville v štáte Kentucky.
22. októbra
Posledná prezidentská debata vo floridskom Boca Raton.
6. novembra
Prezidentské voľby, voľby do Kongresu.
20. januára 2013
Prezidentská inaugurácia.