- aktualizované 29. júla 12:09
Robert Mistrík predal svoju úspešnú firmu, ktorá mu zarobila na kampaň v prezidentských voľbách. Informuje o tom Nový Čas na svojom webe.
Ako píše spomínaný denník, eseročka HighChem podnikala v oblasti chemických analýz a pýšila sa takými zákazníkmi, ako sú Apple, Coca-Cola či Niké, a v posledných rokoch sa jej mimoriadne darilo, dosahovala tržby nad milión eur.
Nemá to nič spoločné s kampaňou
Mistrík pre Nový Čas vylúčil, že by ho zruinovala kampaň, v ktorej mal podľa medializovaných informácií minúť pol milióna eur.
Mistrík by bol podľa Baránka vnímaný ako menej kontroverzná náhrada za Sulíka
„Nemá to nič spoločné s kampaňou. Zabezpečil som takto, aby firma napredovala ešte rýchlejšie a investovala do nových technológií, ako napríklad umelá inteligencia,“ uviedol Mistrík a ako dodal, kúpila ju americká spoločnosť Thermo Fisher Scientific s ročným obratom 24 miliárd dolárov, ktorá zamestnáva 70-tisíc ľudí.
Mistrík nechcel špecifikovať, koľko peňazí za firmu utŕžil. Podľa informácií Nového Času by to však mal byť približne 10-násobok čistého zisku firmy plus aktíva, teda v tomto prípade až sedem miliónov eur.
Mistríkovo vyjadrenie na Facebooku
Mistrík na medializované informácie zareagovali statusom na sociálnej sieti Facebook. Podľa neho sa „konšpirátori a všelijakí psychopati vybláznili nad predajom jeho firmy“.
„Naša firma sa potrebuje pohnúť dopredu, vyžiada si to ďalšie nemalé investície, napríklad aj do umelej inteligencie, a preto som sa po dlhom vyjednávaní dohodol na predaji s jednotkou na trhu – spoločnosťou Thermo Fisher. Máme s ňou dlhodobé partnerstvo, siahajúce ďaleko pred prezidentskú kampaň. Je to biotechnologická, biomedicínska a prístrojová firma, zamestnávajúca 70-tisíc ľudí s ročným obratom 24 miliárd. Je to pre Slovensko obrovské vyznamenanie, že takáto renomovaná firma sa rozhodla prevziať naše technológie a investovať na Slovensku,“ priblížil Mistrík.
Podľa Mistríka ich technológie a patenty hovoria sami za seba. „Využívajú ich tisícky laboratórií po celom svete, ako napríklad výskumné ústavy hľadajúce liečbu rakoviny, laboratória monitorujúce toxické látky v potravinách, kriminalistické ústavy analyzujúce drogy, hygienické stanice kontrolujúce kontaminanty v životnom prostredí a celá plejáda najlepších svetových univerzít po celom svete,“ dodal.