BRATISLAVA 10. apríla (WEBNOVINY) – Rozhodnutie vlády vypovedať prevádzku Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG) Slovenským elektrárňam a prevádzkovať elektráreň prostredníctvom Vodohospodárskej výstavby je proti verejnému záujmu. Vyhlásil to v piatok na tlačovej besede predseda strany SKOK Juraj Miškov. „Rozhodnutie, ktoré vláda urobila, ukráti ľudí, ukráti občanov tejto krajiny o mnoho miliónov eur,“ povedal.
Vláda rozhodla 9. marca tohto roka o odstúpení od zmluvy o prevádzkovaní vodnej elektrárne spoločnosťou Slovenské elektrárne a deň na to prevzala jej prevádzku Vodohospodárska výstavba. Podľa člena výkonnej rady a šéfa think-tanku SKOKu Rastislava Antala bol marec z pohľadu výkonov elektrárne priaznivý. VEG dosiahla za mesiac prevádzky pod správou Vodohospodárskej výstavby tržby vo výške takmer šesť miliónov eur.
SKOK kritizuje spôsob obchodu
Vodohospodárska výstavba teda predávala jednu megawatthodinu (MWh) za 31,52 eura, čo je podľa Antalu približne priemerná okamžitá cena energie na trhu. Zásadnou otázkou podľa strany SKOK však ostáva, prečo sa obchod uskutočňuje cez sprostredkovateľa. Takýmto spôsobom totiž štát prichádza o ďalšie peniaze, ktorých objem nie je známy.
Banka HSBC chce usporiť miliardy, prepustí desaťtisíce ľudí
„Argument vlády o výhodnosti odstúpenia od zmluvy so Slovenskými elektrárňami sa tak úplne stráca. V prípade, že by Vodná elektráreň Gabčíkovo ostala v správe elektrární, tržby by boli vyššie,“ upozornil Antala. Podľa neho vďaka cene, ktorá bola zafixovaná vopred, by elektrárne elektrickú energiu predali za 36,5 eura za MWh. Celkový objem tržieb by tak bol viac ako 7 miliónov eur. Vodná elektráreň Gabčíkovo mohla podľa strany SKOK vygenerovať o 19,5 % vyššie tržby.
Ako ďalej podotkli zástupcovia strany, tržby Vodnej elektrárne Gabčíkovo v správe Vodohospodárskej výstavby nikdy nedosiahnu 100 miliónov eur, ako tvrdí premiér SR Robert Fico. Podľa Antalu sa dá len veľmi ťažko očakávať, že všetky mesiace budú také priaznivé ako marec.
Strana spochybňuje Ficove výpočty
V prípade nízkej hladiny Dunaja nebudú mať čo predávať. Pri vysokej hladine môžu v extrémnom prípade púšťať vyrobenú energiu do siete za nulovú cenu alebo dokonca so stratou. „V ideálnom prípade sa dostaneme na sumu 63 miliónov eur, čo je veľmi ďaleko od premiérových údajných 100 miliónov,“ dodali predstavitelia SKOK.
Od minulého mesiaca Vodohospodárska výstavba sama platí aj za prevádzkové náklady, ktoré sú vo výške približne 8,9 miliónov eur ročne. Tieto náklady doteraz znášali Slovenské elektrárne. Štát podľa strany SKOK prichádza aj o ďalšie platby zo zmluvy o prevádzke vo výške viac ako 11 miliónov eur.
„Vďaka tomuto rozhodnutiu vlády prichádzajú každým dňom ľudia v tejto krajine každý rok o minimálne štyri milióny eur,“ upozornil Miškov. Podľa neho v celkovom vyjadrení za celý zvyšný čas prevádzkovania, čiže ešte 20 rokov, príde Slovensko približne o 81 miliónov eur.
„Ďalšie náklady štátu spojené s týmto absolútne nevýhodným krokom môžu presiahnuť ďalších 80 miliónov eur. Napríklad avizovanú generálnu opravu turbín by pôvodne platili elektrárne zo svojej časti zisku a takto ju zaplatia občania Slovenska,“ dodal Miškov.