Európska únia (EÚ) sa dohodla na zriadení systému, ktorý jej umožní uvaľovať sankcie na funkcionárov a organizácie zodpovedné za porušovanie ľudských práv. Na rokovaniach v Bruseli sa na tom dohodli ministri zahraničia EÚ.
Obdoba Magnického zákona
Ako poznamenali, dohoda zdôrazňuje, že „podpora a ochrana ľudských práv zostávajú základným kameňom a prioritou vonkajšej činnosti EÚ a odráža odhodlanie EÚ riešiť závažné porušenia a zneužívanie ľudských práv“.
Sprísnenie pokút pre firmy za poškodenie ľudských práv a životného prostredia v zahraničí Švajčiari odmietli
Krok umožňuje EÚ, aby uvalila sankcie na „jednotlivcov, entity a orgány, vrátane štátnych a neštátnych aktérov, zodpovedných, účastných alebo spájaných s vážnymi porušeniami a zneužívaním ľudských práv po celom svete, bez ohľadu na to, kde sa stali,“ uvádza sa v stanovisku EÚ, ktoré cituje agentúra AP.
Európska dvadsaťsedmička bude môcť vďaka spomínanému systému, ktorý je podobný americkému Magnického zákonu, zakázať vstup sankcionovaným osobám a organizáciám a zmraziť im majetok. Európania budú mať zase zakázané sprístupňovať im finančné prostriedky.
Sankcie za rôzne zločiny
Sankcie sa budú týkať činov, ako sú genocída, zločiny proti ľudskosti či vážne porušenia a zneužitia ľudských práv, ako napríklad mučenie, otrokárstvo, mimosúdne popravy a svojvoľné zatýkanie.
Ďalšie porušenia budú trestať, ak budú „rozšírené, systematické alebo inak vážne znepokojujúce“.
Kanada trvá na dodržiavaní ľudských práv v Číne, vyhlásil po poburujúcom vyjadrení čínskeho veľvyslanca Trudeau
EÚ bežne uvaľuje sankcie na úradníkov a organizácie v súvislosti s konkrétnymi činmi, ako je napríklad ruská anexia Krymu a destabilizácia Ukrajiny.
Nové opatrenia týkajúce sa ľudských práv budú súčasťou „tematických“ sankcií, ktoré zahŕňajú použitie chemických zbraní, kybernetické útoky a terorizmus.