Ministerstvo práce a sociálnych vecí navrhuje prijať nový model zodpovednosti odberateľa práce alebo služby za nelegálne zamestnávanie zamestnancov poskytovateľa tejto práce alebo služby.
Pri cezhraničnom poskytovaní služby má spoluzodpovednosť za nelegálne zamestnávanie vznikať až pri dlhodobom poskytovaní služby. Podnikateľ v súčasnosti nesmie prijať prácu alebo službu, ktorú mu zmluvne poskytuje iný podnikateľ a vykonáva ju nelegálne zamestnaná osoba, ak ide o viac ako päť dní práce alebo poskytovania služby počas dvanástich mesiacov. Táto lehota sa má predĺžiť z 5 dní na 30 dní.
Lehota je podľa ministerstva nedostatočná
„Takto sa predíde prípadom, keď odberateľ potrebuje nevyhnutne zabezpečiť službu, no nemá dostatočný časový priestor na spoľahlivé overenie serióznosti a legálnosti zamestnávania u svojich poskytovateľov služieb,“ zdôvodňuje ministerstvo práce a sociálnych vecí.
Ľudia pracujúci z domu by mali mať nárok na mzdové príplatky, odkazuje ministerstvo pôdohospodárstva
Na tento účel slúžila už doteraz zavedená 5-dňová lehota. „Nakoľko sa táto lehota javí ako nedostatočná, v záujme znižovania administratívnej záťaže v súlade s programovým vyhlásením vlády sa navrhuje jej predĺženie. Tento návrh zároveň zodpovedá požiadavke podnikateľského prostredia,“ dodal rezort práce.
Nová úprava dáva priestor na nelegálnu prácu
Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR s takýmto návrhom zásadne nesúhlasí.
„Navrhujeme ponechať súčasný právny stav, navrhovaná úprava dáva priestor na nelegálnu prácu,“ odkázali odborári ministerstvu práce a sociálnych vecí počas pripomienkového konania k návrhu novely Zákonníka práce, ktorým sa má novelizovať aj zákon o nelegálnej práci.
Nezamestnanosť na Slovensku chce Krajniak riešiť podporou podnikania aj príspevkom na pracovníkov
Počas 30 dní totiž bude možné meniť zamestnancov bez toho, aby zamestnávatelia porušili zákon. „So znižovaním administratívnej záťaže to nemá nič spoločné,“ dodala KOZ.