Minister obrany podľa Švédov klamal o stíhačkách, Saab údajne chcel vybudovať logistické centrum

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gripen, F16
Švédska stíhačka Gripen (vľavo) a americký stroj F16. Foto: SITA/AP, koláž WBN

BRATISLAVA 18. júna (WebNoviny.sk) – Ministerstvo obrany SR sa ohradzuje voči tvrdeniam švédskeho výrobcu Saab, že slovenské ministerstvo nehovorí pravdu, ak tvrdí, že o ponuke vybudovania logistického centra, ktoré poskytne 500 kvalifikovaných pracovných miest nevie, pretože bolo doručené ešte vlani na jeseň.

Podľa oficiálneho stanoviska rezortu obrany, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa Danka Capáková, nebolo vybudovanie centra spoločnosťou Saab súčasťou ponuky, ktorú slovenské ministerstvo dostalo od švédskej vlády. Rezort obrany odmieta byť navyše terčom nátlaku konkurenčných spoločností, pričom podľa mandátu vlády SR môže ministerstvo rokovať o dodávke nadzvukových lietadiel iba s príslušnou vládou výrobcu. Definitívne rozhodnutie musí odobriť kabinet Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorý dostane odporúčania od rezortu obrany. V hre sú iba posledné dve možnosti, švédske stroje Gripen a najnovšia americká verzia F-16.

Môžu pracovať len s oficiálnymi ponukami

Ministerstvo obrany SR sa ostro ohradzuje voči klamstvám zverejneným v Denníku N v článku Vladimíra ŠnídlaSlovenský minister obrany podľa Švédov klamal o ich ponuke na stíhačky.Rezort obrany odmieta byť súčasťou konkurenčného boja dvoch firiem a striktne sa ohradzuje voči nátlaku, ktorým chce jedna zo spoločností ovplyvňovať výber dodávateľa nadzvukových lietadiel,“ priblížila Capáková.

Pri výbere stíhacích lietadiel môže rezort obrany pracovať iba s oficiálnymi ponukami. V tomto prípade sú partnermi pre rokovanie s ministerstvom obrany americká a švédska vláda. Ministerstvo, ani priamo minister obrany Peter Gajdoš nerokujú a v zmysle platného mandátu od vlády SR ani nemôžu rokovať priamo s výrobcami lietadiel,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva obrany.

Švédska spoločnosť Saab, ktorá vyrába nadzvukové stíhačky typu JAS-39 Gripen, reagovala odmietavo na vyhlásenia ministra obrany SR Petra Gajdoša (SNS), ktoré zazneli v sobotu 16. júna v relácii RTVS Sobotné dialógy. Gajdoš povedal, že o žiadnej ponuke vybudovania logistického či podporného centra pre stíhačky Gripen nevie. Švédska spoločnosť vo svojom oficiálnom stanovisku, ktoré poskytla agentúre SITA uviedla, že slovenský rezort obrany informovali o tejto možnosti ešte v októbri 2017.

Podmienky pre dodávateľov majú byť rovnaké

Spoločnosť Saab si je vedomá toho, že počas rozhovoru v slovenskom rádiu v sobotu 16. júna povedal slovenský minister obrany Peter Gajdoš, že nedostal žiadnu ponuku od Švédskeho kráľovstva, ktorá by sa týkala návrhu spoločnosti Saab na výstavbu Gripen Support Centre (podporného centra, poznámka red.) na Slovensku a s tým spojeného vytvorenia 500 pracovných miest v prípade, že sa Slovensko rozhodne vybrať lietadlá Gripen pre svoje letectvo,“ uviedli Švédi v reakcii na Gajdošove slová. Podľa Saabu bola informácia o tomto zámere doručená na slovenské ministerstvo už 26. októbra 2017, čo je v rozpore s tvrdeniami šéfa ministerstva Petra Gajdoša, navyše osobne aj so sprievodnými listami predstaviteľov spoločnosti. „Skutočnosť je taká, že 26. októbra 2017 bol návrh spoločnosti Saab na výstavbu Gripen Support Centre na Slovensku oficiálne osobne doručený na slovenské ministerstvo obrany,“ dopĺňa stanovisko.

Ministerstvo obrany argumentuje tým, že vybudovanie podporného centra nebolo súčasťou oficiálnej ponuky. „Ministerstvo obrany zdôrazňuje, že v zmysle platnej legislatívy musia byť podmienky pre oboch možných dodávateľov rovnaké. To znamená, že rezort obrany nemôže prihliadať na mediálne vyhlásenia alebo lobistické tlaky ktorejkoľvek z konkurenčných firiem. Jednoznačne platí, že v zmysle uznesenia vlády SR sú jedinými oficiálnymi ponukami tie, ktoré predložili vlády USA a Švédska. A opätovne zdôrazňujeme, že súčasťou oficiálnej ponuky švédskej vlády nie je vybudovanie logistického centra na Slovensku,“ uzavrela Capáková.

Otázka nadzvukového letectva by mala byť vyriešená do konca júna tohto roka, vláda SR počíta s výdavkami okolo jednej miliardy eur. Slovenská republika v súčasnosti využíva ruské stroje Mig-29.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Danka CapákováPeter Gajdoš
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SR