BRATISLAVA 14. februára (WEBNOVINY) – Viac než 30 opozičných poslancov Národnej rady SR by privítalo, keby šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák na stretnutí s podpredsedom vlády Čínskej ľudovej republiky Huiom Liangyuom otvoril aj otázku porušovania ľudských práv v tejto komunistickej krajine.
Vicepremiér najľudnatejšieho štátu sveta príde na návštevu Slovenska v piatok 15. februára.
„Poslanec NR SR Peter Osuský (SaS) dnes do podateľne ministerstva zahraničných veci doručil výzvu ministrovi Miroslavovi Lajčákovi. Pod výzvou je podpísaných 33 opozičných poslancov NR SR, ktorí šéfa slovenskej diplomacie vyzývajú, aby na stretnutí s čínskym podpredsedom vlády otvoril aj otázku porušovania ľudských práv v Číne,“ povedal agentúre SITA asistent poslanca Osuského Ondrej Dostál.
Poslanci zo všetkých opozičných strán vo výzve upozorňujú na existenciu pracovných táborov v Číne, v ktorých je údajne zadržiavaných tri až päť miliónov ľudí len preto, že sú politicky nepohodlní.
„Časť produktov pracovných táborov sa vyváža do zahraničia, Slovensko nevynímajúc,“ píšu poslanci, ktorí žiadajú zrušenie pracovných táborov a nútenej práce v Číne. Vo výzve poukazujú aj na prenasledovanie prívržencov Falun Gongu a na to, že Európsky parlament (EP) vo svojej rezolúcii konštatoval, že odsudzuje zadržiavanie a mučenie prívržencov hnutia Falun Gong vo väzniciach a táboroch.
„Žiadame, aby sa pán minister otvorene prihlásil k stanovisku EP a požiadal o ukončenie zadržiavania a týrania prívržencov hnutia Falun Gong,“ vyzývajú poslanci. Do tretice upozorňujú aj na prípad kresťanského právnika Kao Č‘-šenga, ktorého čínska bezpečnosť zadržiava takmer nepretržite od roku 2006. Žiadajú, aby bol právnik Kao prepustený a bolo mu opäť umožnené vykonávať advokátsku prax. „Túto iniciatívu nevnímame ako kritiku Číny, ale ako odsúdenie zločinov, ktoré odporujú ľudskosti a základným morálnym hodnotám civilizácie,“ vysvetľujú opoziční poslanci.
Rezort diplomacie nechce prezradiť, či sa bude Lajčák s čínskym politikom rozprávať aj o ľudských právach. „O obsahu rokovania budeme bližšie informovať po jeho skončení,“ povedal tlačový odbor ministerstva zahraničia.
Podpredseda vlády Čínskej ľudovej republiky Hui Liangyu sa v piatok stretne aj s prezidentom Ivanom Gašparovičom, premiérom Robertom Ficom a podpredsedom vlády pre investície Ľubomírom Vážnym. „Rozhovory sa zamerajú na ďalší rozvoj vzájomnej spolupráce s akcentom na obchodno-ekonomickú dimenziu, vrátane oblastí investícií a poľnohospodárstva,“ informuje rezort diplomacie. Členmi čínskej delegácie budú aj viceminister zahraničných vecí Song Tao a viceminister obchodu Shan Zhong.