BRATISLAVA 2. februára (WebNoviny.sk) – Nemocnice pri nahrádzaní sestier, ktorým 1. februára skončila výpoveď, porušujú zákon. Upozorňuje na to Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA). Viaceré z nových sestier prijatých vo FNsP J. A. Reimana v Prešove nie sú zapísané v registri sestier a registri pôrodných asistentiek, teda nespĺňajú jednu z podmienok pre výkon povolania sestry a pôrodnej asistentky.
Sulík a Matovič sú na vine, že je vláda, aká je, tvrdí Bugár
Ako uviedla prezidentka komory Iveta Lazorová, SK SaPA na základe podnetov preverila 34 novo prijatých sestier a pôrodných asistentiek v Prešove a zistila, že až 31 z nich nemá platnú registráciu, a teda nemajú oprávnenie robiť prácu sestry.
„Z toho sú napríklad dve dôchodkyne, ktoré nepracovali niekoľko rokov, ale aj ôsmi zdravotnícki záchranári, ktorí môžu pracovať v ústavnom zdravotníckom zariadení iba na oddeleniach urgentného príjmu, pričom FNsP J. A. Reimana v Prešove takéto oddelenie ani nemá zriadené. Niektorí z nich sú prijatí aj namiesto sestier na oddelenie úrazovej chirurgie na traumatologických ambulanciách,“ konštatovala Lazorová s tým, že komora analyzuje aj ostatné podania.
Prešovská nemocnica obvinenia odmieta. V ojedinelých v prípadoch, kedy prijímané sestry a pôrodné asistentky nie sú registrované v SKSaPA, ide podľa nemocnice o dôsledok toho, že komora podmieňuje ich registráciu v rozpore so zákonom o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.
Ako uviedla hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková, komora si žiada potvrdenie FNsP J.A. Reimana Prešov ako ich nového zamestnávateľa o ich pracovnom pomere a o ich odbornej praxi. „Pri striktnom dodržiavaní inštrukcií uvedených na webovom sídle sesterskej komory vzniká začarovaný kruh – žiadateľ má pred začatím výkonu zdravotníckeho povolania požiadať o obnovenie registrácie – komora obnoví registráciu po predložení potvrdenia od zamestnávateľa, že žiadateľ začal vykonávať zdravotnícke povolanie, ale zamestnávateľ mu môže vydať potvrdenie až po reálnom začatí vykonávania zdravotníckeho povolania,“ skonštatovala Cenková.
Nemocnica tiež odmieta, že by prijala do pracovného pomeru dôchodkyne. Zamestanie záchranárov priznala, no ako upozornila Cenková, vo výnose ministerstva zdravotníctva je uvedené, že záchranári môžu pracovať na urgentnom príjme či príjmovej ambulancii. „Podľa legislatívy môžu zdravotnícki záchranári pracovať spolu so sestrami, čo FNsP J. A. Reimana Prešov dodržiava,“ zdôraznila hovorkyňa.
Na OAIM musí byť prítomná jedna sestra špecialistka v každej zmene
Zákon podľa komory porušuje aj FNsP v Trnave. Ako povedal člen Rady a Prezídia SK SaPA Milan Laurinc, na 47-lôžkovom neurologickom oddelení a sedemlôžkovej cerebrálnej jednotke bude špecializovanú ošetrovateľskú starostlivosť o pacientov s neurologickými ochoreniami a intenzívnu starostlivosť s akútnymi ochoreniami v neurológii poskytovať iba deväť sestier špecialistiek z 21 sestier.
Komora však upozorňuje, že na základe platnej legislatívy na 20-lôžkovom oddelení musia byť v dennej zmene minimálne dve sestry a v nočnej jedna sestra. „Na oddelení jednotky intenzívnej starostlivosti na šesť lôžok sú to dve sestry. V každej zmene musí byť prítomná jedna sestra špecialistka. Na základe získaných informácií na neurologickom oddelení vo februári z 29 kalendárnych dní nie je v službe sestra špecialistka v 20 službách. Rovnako aj Klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny bude ohrozená nedostatkom sestier špecialistiek,“ vysvetlil Laurinc.
Trnavská nemocnica tvrdenia komory rázne dementovala
Trnavská nemocnica tvrdenia komory rázne dementovala. „Na oddeleniach, aj na neurologickom oddelení, je zabezpečený kvalifikovaný personál v zmysle výnosu Ministerstva zdravotníctva SR, pričom v každej zmene slúži sestra špecialistka,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca nemocnice Matúš Stračiak. Agentúra SITA oslovila aj FNsP v Prešove.
Povinnosť registrácie sestier upravuje zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Ak sestra a pôrodná asistentka mala zrušenú registráciu na obdobie dlhšie ako štyri roky, zamestnávateľ je povinný ju preškoliť v rozsahu 480 hodín, čo sú takmer tri mesiace, kedy nemôže bez dozoru vykonávať povolanie. Teda nemôže pracovať samostatne v službách ako plnohodnotná sestra.
Situácia v slovenských nemocniciach vôbec nie je stabilizovaná, ako to stále prezentuje minister zdravotníctva Viliam Čislák, zhrnula komora. „Minister hazarduje so zdravím slovenských pacientov a premiér Robert Fico situáciu vôbec nerieši,“ dodala Lazorová.
O pacientov v Žiline je postarané, tvrdí ministerstvo
Zdravotná starostlivosť vo Fakultnej nemocnici v Žiline je podľa ministra zdravotníctva Viliama Čisláka zabezpečená. „O všetkých pacientov je adekvátne postarané,“ konštatoval po utorňajšej návšteve nemocnice minister.
Nemocnica v Žiline mala k utorku približne 800 hospitalizovaných pacientov. Za ostatné dva dni prijala na hospitalizáciu 118 nových pacientov. Zároveň do utorňajšieho obeda bolo v nemocnici vykonaných vyše 50 operácií, z toho väčšina plánovaných. „Na všetkých oddeleniach nemocnice sú naplánované a personálne zabezpečené služby, vrátane medializovaného oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny,“ skonštatovalo ministerstvo zdravotníctva.
Podobne je podľa rezortu zdravotná starostlivosť zabezpečená aj vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Prešove. „V pondelok bolo v prešovskej nemocnici hospitalizovaných celkovo 714 pacientov, v utorok sa počet hospitalizovaných zvýšil na 760. Zároveň za posledné dva dni bolo v tejto nemocnici operovaných 61 pacientov,“ oznámilo ministerstvo.
Rezort vyjadril ľútosť, že predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká v utorok zrušila dlhodobo plánované rokovanie ku kolektívnej zmluve v žilinskej nemocnici. „Opätovne tak znemožnila podpis tejto zmluvy. Mimochodom, táto zmluva vychádza v maximálne možnej miere v ústrety zamestnancom žilinskej nemocnice a zohľadňuje aj požiadavky sestier, pokiaľ ide o započítavanie odbornej praxe, či navýšenie mzdy v nadväznosti na odpracované roky,“ uzavrelo ministerstvo.