BRATISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) – Minister obrany Martin Glváč napriek finančným suchotám v jeho rezorte nemá v pláne rušiť žiadne časti armády. Po dnešnom kontrolnom dni premiéra Roberta Fica na ministerstve obrany označil rušenie za najmenej ekonomické riešenie.
„Našou povinnosťou je za každú cenu zachovať tie spôsobilosti a činnosti, ktoré máme dnes,“ vyhlásil Glváč. Následné znovuvybudovanie alebo obnovovanie činností, ak by bola priaznivejšia ekonomická situácia, by podľa neho stála dvakrát toľko, ak nie viac.
Peniaze na modernizáciu vojenskej techniky v rezorte zháňajú iným spôsobom. Fico ocenil, že minister Glváč nevytvára tlak na vládu a rezort financií, nehovorí, že by sa na obranné výdavky mali dávať dve percentá HDP, ale hľadá vnútorné zdroje v svojom rezortnom rozpočte
„Dochádza k významnej zmene – k presunom peňazí, ktoré sa predtým používali na bežné výdavky, do oblasti modernizácie výskumu a vývoja,“ dodal Fico.
Na modernizáciu ide viac peňazí
Vlani išlo na modernizáciu, vývoj a výskum iba osem percent rezortného rozpočtu, tento rok sa podiel zvýšil už na 15 percent z vyše 700 miliónového obranného rozpočtu.
„Postupne sa znižujú výdavky administratívneho charakteru, ktoré nemajú s tou priamou činnosťou armády až tak niečo spoločné,“ vysvetlil premiér s tým, že peniaze potom idú na modernizáciu. Podľa neho je to správna cesta. „Armáde nedáme ďalšie peniaze, lebo jednoducho tie peniaze nie sú k dispozícii a verejnosť by to ani neakceptovala,“ vyhlásil Fico.
Podľa Glváča finančné presuny umožnilo zefektívnenie niektorých procesov. Zmenil sa aj plán obstarávania činností, ktoré v roku 2012 vôbec nepotrebovali, takže ich odsunuli na neskoršie obdobie. „Hasili“ najpotrebnejšie veci, ako bola oprava leteckej techniky. „Išli sme cestou naozaj opráv a nie kanibalizácie zvyšných lietadiel,“ povedal Glváč. Dnes teda majú k dispozícii iný počet lietadiel ako pred polrokom.
Možno vznikne dobrovoľná vojenská služba
Na Slovensku možno vznikne dobrovoľná vojenská služba. Vedenie rezortu obrany plánuje koncepciu tohto zámeru predstaviť na jar.
„My potrebujeme mať predstavu, akých máme ľudí, čo v prípade krízových situácii, koho vieme povolať,“ vysvetľoval dnes minister obrany Martin Glváč po tom, ako sa aj o tejto téme rozprával s premiérom Robertom Fico počas jeho kontrolného dňa na ministerstve obrany.
Rezort obrany by potreboval vedieť, aké majú dobrovoľníci povolanie a zdravotný stav, „aby nám v prípade akéhokoľvek povolania neprišlo sto Švejkov na invalidnom vozíku s barlami.“
Minister potvrdil, že za súčasného stavu nevedia, na koho by sa mohli v prípade krízových situácií obrátiť, kto je pripravený. Výcvik dobrovoľníkov by mohol trvať podľa odhadov mesiac až dva, ale dĺžku chcú dohodnúť až v spolupráci s ozbrojenými silami. „Týmto ľuďom, ktorí ho absolvujú, chceme poskytnúť určité zvýhodnenie,“ vyhlásil Glváč. O formách zvýhodnenia bude rokovať s ostatnými ministrami.
Opozičné KDH podporuje zámer dobrovoľnej vojenskej služby, ktorý dnes prezentoval minister obrany Martin Glváč (Smer-SD). „KDH takýto návrh zákona predložilo do parlamentu ešte v roku 2009. Cesta využívania odborníkov z civilných oblastí je v čase krízy správna a vhodná,“ uviedol pre agentúru SITA predseda poslaneckého klubu kresťanských demokratov Pavol Abrhan.
Čoskoro bude hotový návrh zmien výsluhových dôchodkov
Do desiatich dní by mal byť podľa ministra Martina Glváča hotový návrh, ktorým chcú šéfovia rezortov vnútra a obrany zmeniť pravidlá pre výsluhové dôchodky policajtov a vojakov.
Úpravou zákona o sociálnom zabezpečení vojakov a policajtov majú zabezpečiť dlhodobú stabilitu sociálneho systému silových zložiek, ktorý je dnes vysoko deficitný. „Cieľom je: nie ľuďom brať, ale aby bol tento systém udržateľný,“ povedal dnes Glváč a dodal, že o dva-tri roky by sme sa možno už nemohli baviť o žiadnom systéme.
Stabilitu v súčasnosti stratového systému požaduje minister financií Peter Kažimír. Ten pôvodne chcel výsluhové dôchodky začať zdaňovať tak ako ostatné príjmy, teda 19-percentnou daňou. Svoj návrh najprv dal do novely zákona o dani z príjmov, ale 28. septembra ho stiahol.
Tento krok podmienil tým, že Robert Kaliňák a Martin Glváč prídu s predstavou systémových zmien. Čas majú dovtedy, kým sa v parlamente nezačne druhé čítanie novely zákona o dani z prímu. Kažimír by vtedy mohol svoj návrh zdaňovania výsluhových dôchodkov do novely vrátiť.
Glváč hovorí, že majú dve varianty, ako problém vyriešiť. Jednou z nich je možnosť zavedenia 10-percentného odvodu z výsluhového dôchodku, ktorý by tak zostal v systéme na rozdiel od dane, ktorá je príjmom štátnej kasy. Druhú alternatívu Glváč nekonkretizoval, podľa jeho slov teraz prerátavajú všetky alternatívy.